Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami

Dodano: 21.08.2024

Wiele osób nie widząc w systemie nawigacji swojego ciągnika miejsca na wpisanie danych dla kosiarki przedniej i jednocześnie tylnej, poddaje się i pracuje kierując z ręki. Zachęcamy do korzystania z prowadzenia automatycznego i wyjaśniamy, jak je ustawić. Przedstawiamy instruktaż nawigacji ciągnika mającego w systemie możliwości jednoczesnego wprowadzenia danych narzędzia przedniego i tylnego oraz nie mającego takiej opcji.

Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje

Mzuri to bardzo dobrze znana marka na rynku uprawy pasowej określanej również nazwą strip-till. W ostatnim czasie największą popularnością, z gamy maszyn tego producenta, cieszy się agregat przygotowany do wysiewu naraz 4 różnych materiałów. Sprawdziliśmy, jak Mzuri Pro-Til 4Tx poradził sobie w trudnych warunkach siewu w glebę ciężką i miejscami mokrą. Dobrze się złożyło, że nasz test przypadł na ekstremalne warunki glebowe. Przecież w praktyce rolniczej szukając kompromisu pomiędzy terminem siewu i wilgotnością pola, tak się pracuje i nie ma czasu na czekanie.
Czytaj dalej

Instruktaż nawigacji ciągnika, prowadzący do zapisania ustawień maszyn pozwalających kosić w ramach prowadzenia automatycznego, przedstawiamy na przykładzie traktora Massey Ferguson zagregowanego z kosiarką przednią i tylną boczną tej samej marki.

Instruktaż nawigacji ciągnika Massey Ferguson

System obsługujący prowadzenie automatyczne ciągnika Massey Ferguson ma możliwość wprowadzenia danych o maszynie przedniej i tylnej. Pierwszą czynnością jest zmierzenie szerokości pracy kosiarki przedniej. To ważne, bo wynik wcale nie musi być identyczny z danymi podawanymi przez producenta danej maszyny. Udostępnione do instruktażu kosiarki Massey Ferguson, miały identyczne szerokości robocze wynosząca 310 cm, co zgadzało się z danymi fabrycznymi.

Kolejny krok to wyznaczenie w wykoszonym pasie po kosiarce tylnej bocznej, jego środka. Przy wartości 155 cm wbijamy w podłoże pręt lub śrubokręt. Dalszą czynnością jest zmierzenie odległości od środka ciągnika do wyznaczonego miejsca. To najtrudniejszy element pomiaru i należy się do niego przyłożyć. Kluczem do poprawności wykonania tego zadania jest wyznaczenie środka osi ciągnika przy powierzchni podłoża. Nasz pomiar wskazał wartość 270 cm.

 

O pomoc w opracowaniu instruktaży poprosiliśmy fachowca w tej dziedzinie. To Piotr Grzelak, specjalista od rolnictwa precyzyjnego w koncernie AGCO.

Ostatnią czynnością kontrolną jest zmierzenie szerokości roboczej zespołu kosiarek przednia-tylna. Wykonujemy go po kilkunastu metrach, aby mieć pewność, że kosiarka tylna „ułożyła się” w swoim torze pracy. Nasz pomiar dał wynik 580 cm.

Nawigacje bez możliwości wprowadzenia danych jednocześnie narzędzia przedniego i tylnego

Teraz przedstawiamy instruktaż nawigacji z kosiarkami dla ciągników mających systemy prowadzenia automatycznego bez możliwości wprowadzenia danych jednocześnie narzędzia przedniego i tylnego. W tym przypadku nie musimy wykonywać pomiaru szerokości roboczej kosiarki tylnej, tylko całego skoszonego pasa, czyli ustalamy faktyczną szerokość roboczą. Przypominamy, w naszym przypadku wynosiła ona 580 cm.

Prowadzenie automatyczne kosiarek pozwala wykonywać przeciniki, co przyspiesza czas zbioru fot. TRAKTOR24.pl
Prowadzenie automatyczne kosiarek pozwala wykonywać przeciniki, co przyspiesza czas zbioru fot. TRAKTOR24.pl

Uwaga – inaczej mierzymy przesunięcie boczne kosiarki tylnej. Tym razem ustalamy jaka jest odległość od środka traktora do środka szerokości roboczej zestawu kosiarek (przedniej i tylnej), czyli dla naszego przykładu 290 cm. Od tego miejsca do środka osi ciągnika była to wartość 145 cm.

Opis instruktażu nawigacji dla ciągnika mającego w systemie możliwości jednoczesnego wprowadzenia danych narzędzia przedniego i tylnego (np. traktory Massey Ferguson) znajduje się pod tym linkiem.

Opis dla ciągnika nie mającego w systemie możliwości jednoczesnego wprowadzenia danych narzędzia przedniego i tylnego (uniwersalny dla każdego rodzaju nawigacji rolniczej) znajduje się pod tym linkiem.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje