Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Inwestycje w rolnictwie – ekonomia i ekologia motywują do zmian

Dodano: 09.03.2025
Gospodarstwa rolne stale się zmieniają - jakie są powody tych zmian? Czy inwestycje w rolnictwie będą wzrastać? fot. mat. prasowe
Gospodarstwa rolne stale się zmieniają – jakie są powody tych zmian? Czy inwestycje w rolnictwie będą wzrastać? fot. mat. prasowe

Postęp technologiczny w rolnictwie nie zatrzymuje się. Obserwujemy to odwiedzając kolejne gospodarstwa mocno stawiające na najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Jeśli zaś chodzi o motywy inwestycji w rolnictwie, to najczęściej są nimi ekonomia oraz ekologia.

Krótko mówiąc, aby rolnik zainteresował się danym rozwiązaniem po pierwsze musi mu się to opłacać, a więc stanowić inwestycję. Po drugie, coraz częściej do głosu dochodzą też aspekty ekologiczne. Są one szczególnie brane pod uwagę przez ARiMR przy ostatnich naborach pomocowych.

Dobór kół międzyrzędowych. Na co zwracać uwagę, aby nie popełnić kosztownych błędów

Dobór kół międzyrzędowych wydaje się prostym zadaniem, ale łatwo można popełnić kosztowne błędy. Może nawet dojść do zniszczenia przedniego napędu ciągnika, o jego oponach nie wspominając. Zapytaliśmy fachowca w tej dziedzinie z polskiej firmy Grasdorf, na co zwracać uwagę dobierając koła międzyrzędowe.

Czytaj dalej

Inwestycje w rolnictwie w kierunku technologie

Niewątpliwie prowadzenie konkurencyjnego gospodarstwa rolnego lub świadczenie usług będzie coraz trudniejsze bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Zarówno właściciele gospodarstw jak i usługodawcy mają świadomość, że aby skutecznie rywalizować i jednocześnie dbać o własne zyski, muszą starać się optymalizować koszty. Kluczem do tego może być korzystanie z rolnictwa precyzyjnego.

Nawet do 8 proc. 

– może wynieść oszczędność kosztów w przypadku stosowania systemu prowadzenia maszyny bez użycia rąk AutoTracTM

– Może to znacząco wpłynąć na rentowność gospodarstwa poprzez stosowanie rozwiązań, które zadbają o precyzyjne dozowanie nasion, środków ochrony roślin oraz nawozów – dokładnie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Dzięki zaawansowanym technologiom rolnictwa precyzyjnego firmy John Deere oraz narzędziom analitycznym do zarządzania, rolnicy zyskują nowy poziom kontroli, precyzji i optymalizacji procesów uprawowych, co przekłada się na wyższą efektywność i lepsze wykorzystanie zasobów. Systemy John Deere umożliwiają szybkie rozpoczęcie pracy przy minimalnym przeszkoleniu. W pełni zintegrowane podzespoły oraz kompatybilność z maszynami innych marek ułatwiają zarządzanie danymi, wspierając mądre decyzje w drodze do rentowności – mówi Piotr Ziemecki, specjalista rolnictwa precyzyjnego John Deere.

Praca, która zaczyna się online

Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego stają się standardem, który pozwala zarządzać online działaniami operatorów, znacznie ułatwiając ich pracę. Korzystając z danych historycznych zbieranych w John Deere Operations Center, właściciel gospodarstwa ma szansę na świadome budowanie pełnego procesu uprawy.

Rozwiązania cyfrowe znajdzie także w najnowszych kombajnach zbożowych John Deere fot. mat. prasowe
Rozwiązania cyfrowe znajdzie także w najnowszych kombajnach zbożowych John Deere fot. mat. prasowe

Technologia rolnictwa precyzyjnego John Deere oferuje wsparcie na każdym kroku, przez cały rok. Tym samym rolnik może sprawnie zarządzać przygotowaniem pola, wysiewem nasion oraz ochroną i pielęgnacją upraw, a następnie monitorować wyniki. Podczas zbiorów technologia oferuje natomiast cenne informacje na temat wielkości i jakości plonów.

– Technologia Rolnictwa Precyzyjnego John Deere opiera się na czterech kluczowych elementach. JD Link zapewnia dwukierunkową łączność pozwalającą na automatyczne przesyłanie danych o uprawach i maszynach na konto John Deere Operations Center, które z kolei umożliwia połączenie z polami, maszynami, pracownikami i doradcami. To kompleksowe, bezpieczne centrum planowania, monitorowania, analizowania i udostępniania danych z gospodarstwa – w dowolnym miejscu i czasie. Praca tych dwóch kluczowych elementów nie byłaby możliwa bez wykorzystania: odbiorników satelitarnych StarFire wspierających precyzyjne naprowadzanie (do 2,5 cm) oraz wyświetlaczy do odbierania komend i kontrolowania działań – dodaje ekspert John Deere.

Inwestycje w rolnictwie w sterowanie sekcjami

Zaawansowana funkcja sterowania sekcjami jako rozwiązanie rolnictwa precyzyjnego kontroluje automatycznie włączanie i wyłączanie poszczególnych sekcji osprzętu w określonych miejscach na polu, minimalizując nakładki i omijaki.

John Deere oferuje całą paletę rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego fot. mat. prasowe
John Deere oferuje całą paletę rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego fot. mat. prasowe

Dzięki temu nawozy, materiał siewny oraz środki ochrony roślin są aplikowane wyłącznie tam, gdzie są rzeczywiście potrzebne, co ogranicza koszty, zwiększa wydajność i redukuje straty plonów. Rozwiązanie to nie tylko optymalizuje warunki wzrostu roślin, eliminując podwójne dawki środków ochrony czy wysiewu, ale także zmniejsza wpływ rolnictwa na środowisko.

– Z kolei system prowadzenia maszyny bez użycia rąk AutoTracTM wniesie biznes na wyższy poziom, zwiększając produktywność, jednocześnie zmniejszając nakłady na paliwo, nawozy i środki ochrony roślin. W zależności od zastosowania można spodziewać się oszczędności kosztów do 8 proc. oraz wzrostu produktywności nawet o 14 proc. Niewątpliwie ważnym wsparciem będą w tym przypadku nowoczesne wyświetlacze 5 generacji G5 umożliwiające sterowanie nawet 255 indywidualnymi sekcjami osprzętu oraz obsługę do pięciu narzędzi ISOBUS w tym samym czasie, co pozwala na jednoczesne zarządzanie np. przednim zbiornikiem nasion i siewnikiem – uzupełnia Piotr Ziemecki.

Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego podnoszą komfort pracy, ale i ograniczają koszty fot. mat. prasowe
Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego podnoszą komfort pracy, ale i ograniczają koszty fot. mat. prasowe

Sterownik dawki (Variable Rate Control) dostosowuje ilość aplikowanego nawozu, nasion lub środków ochrony roślin w zależności od danej strefy pola w celu optymalizacji plonów.

Inwestycje w rolnictwie w inteligentny oprysk See & Spray 2.0

Technologia See & Spray, która doskonale wpisuje się w trend zrównoważonego i odpowiedzialnego, ale też co może być szczególnie ważne – oszczędnego rolnictwa, należy do jednej z bardziej zaawansowanych tego typu rozwiązań na rynku.

Podczas oprysku ukierunkowanego małe kamery zintegrowane z belką opryskową nieustannie skanują pole i przesyłają dane do jednostki przetwarzającej obraz. Następnie procesory wykrywają kolor zielony na gruntach i pomiędzy uprawami rzędowymi i odpowiednio stosują środki ochrony roślin. Ponadto, gdy system wykryje chwasty na podstawie koloru ziemi, odpowiednie dysze są aktywowane w celu opryskiwania tych obszarów. Dzięki oświetleniu nad każdą kamerą można prowadzić oprysk ukierunkowany w dzień i w nocy.

– Liczba aktywowanych dysz zależy od rozmiaru kępy chwastów i ustawień pokrycia dysz wybranych przez operatora. Wykorzystując wyświetlacz w kabinie, system See & Spray Select dokumentuje, gdzie zastosowano herbicyd. Ponadto wyświetlacz zapewnia mapę pokrycia wyróżniającą te obszary poddane działaniu środka. Ta dokumentacja jest przesyłana strumieniowo na konto John Deere Operations Center i umożliwia śledzenie danych dotyczących wydajności i oszczędności w celu podejmowania świadomych decyzji w ramach programu zarządzania ilością chwastów – podsumowuje ekspert John Deere.

Co ciekawe, wciąż można łatwo przełączać się na konwencjonalną metodę oprysku, naciskając przycisk na wyświetlaczu w kabinie.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Nawigacja rolnicza PTx Trimble. Dzięki niej staliśmy się lepszymi operatorami ciągnika Brona talerzowa Maschio Gaspardo z ISOBUS Deutz-Fahr serii 8 w ciężkiej pracy z bezorkowcem Najmniejszy sześciocylindrowy ciągnik New Holland z przekładnią dwusprzęgłową. Jak wypadł w orce? Ciągnik Puma zaskoczył nas niskim zużyciem paliwa Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy