Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kombajny John Deere z siekaczami pasującymi do technologii bezorkowej

Dodano: 06.08.2024
Najnowsze kombajny John Deere T5/T6 i S7 otrzymały rozdrabniacz słomy montowany w modelu X9 fot. TRAKTOR24
Najnowsze kombajny John Deere T5/T6 i S7 otrzymały rozdrabniacz słomy montowany w modelu X9 fot. TRAKTOR24

Rolnicy praktykujący uprawę bezorkową doskonale wiedzą jak ważny jest zbiór rośliny przedpolonowej. Chodzi oczywiście o jakość pocięcia i rozmieszczenia resztek pożniwnych na polu. Jak z tym zadaniem poradzą sobie kombajny John Deere T5/T6 i S7?

Deutz-Fahr 4E to ciągniki budżetowe z rewersem elektrohydraulicznym

Mniejsze ciągniki są coraz lepiej wyposażone i z tej drogi nie ma odwrotu. Przykładem tego trendu jest najnowsza seria ciągników Deutz-Fahr 4E. Te budżetowe traktory o mocach w zakresie 66-102 KM zyskały rewers elektrohydrauliczny. W układzie napędowym na uwagę zasługują również inne funkcje znane z ciągników serii wyższych.

Czytaj dalej

Radzą sobie taka samo dobrze jak flagowa maszyna do zbioru tego producenta. Najnowsze kombajny John Deere otrzymały bowiem rozdrabniacz słomy montowany w modelu X9.

Kombajny John Deere z rozdrabniaczami w dwóch wersjach

– W nowo wprowadzonych modelach kombajnów T5/T6 i S7 zastosowano rozdrabniacz z modelu X9. W zależności od wymaganej intensywności rozdrabniania można wybrać rozdrabniacz o bardzo wysokim stopniu rozdrabniania z 124 nożami lub rozdrabniacz o wysokim stopniu rozdrabniania z 68 nożami – mówi Mateusz Janicki, specjalista ds. Maszyn Żniwnych w John Deere Polska.

124 – 

tyle noży ma najbogatsza wersja rozdrabniacza słomy kombajnu John Deere.

– Z kolei ustawienie przeciwnoży można regulować z poziomu kabiny, aby zrównoważyć intensywność rozdrabniania i zużycie paliwa w zależności od stanu roślin i gleby. Rozdrabniacz o bardzo wysokim stopniu rozdrabniania zapewnia szybki rozkład resztek w glebie i uwolnienie z nich cennych substancji odżywczych dla roślin w następnym sezonie wegetacyjnym. Przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji, co przekłada się na bezpośredni zysk finansowy w gospodarstwie – dodaje Mateusz Janicki.

Noże rozdrabniacza słomy posiadają małe wgłębienia na powierzchni. Dzięki temu, odobnie jak wgłębienia na piłce golfowej, zmniejsza to opór powietrza nad powierzchnią noży fot.
Noże rozdrabniacza słomy posiadają małe wgłębienia na powierzchni. Dzięki temu, podobnie jak wgłębienia na piłce golfowej, zmniejszają one opór powietrza nad powierzchnią noży fot. Sławomir Bartkowiak

Uprawa bezorkowa krok po kroku

Uprawa bezorkowa przynosi korzyści na kilku poziomach. Ułatwia dotrzymanie terminów agrotechnicznych i pozwala lepiej wykorzystać wodę, co ma coraz większe znaczenie w coraz częściej powtarzających się okresach susz. Ponadto uprawa bezorkowa wpisuje się w zakres rolnictwa regeneratywnego. Pozostawienie resztek pożniwnych na powierzchni gleby pozwala chronić ją przed erozją, a następujący z czasem rozkład materii organicznej wpływa na poprawę jej żyzności.

– Pierwszy krok to dokładna analiza sytuacji gospodarstwa. Niezbędne będzie też odpowiednie wyposażenie. W przypadku uprawy bezorkowej tradycyjny pług zamieniamy na pług dłutowy, którego zastosowanie wpłynie na lepsze podsiąkanie oraz intensywniejszy rozwój systemu korzeniowego. Dzięki możliwości pracy na dużej głębokości umożliwia także likwidację podeszwy płużnej. Istotnym elementem na etapie zbioru rośliny poprzedzającej jest także odpowiednie rozdrobnienie oraz równomierny rozrzut słomy, co umożliwia przełomowy rozdrabniacz Extra Fine Cut w nowoczesnych kombajnach marki John Deere – mówi Tomasz Mielczarek z firmy Agro-Efekt będącej dealerem John Deere.

– Taka praktyka wpłynie następnie na szybki rozkład resztek w glebie i uwolnienie z nich cennych substancji pokarmowych. Po zbiorze przedplonu ważna jest uprawa ścierniska i dokładne wymieszanie resztek pożniwnych. Zabieg ten możemy wykonać równocześnie z wysiewem poplonów dzięki czemu ograniczamy liczbę przejazdów na naszym polu, co wpływa na mniejsze ugniatanie gleby. Na czynnik ten wpływa także napęd gąsienicowy, który jest zastosowany w ciągnikach John Deere serii 8RT oraz 8RX, a także 9RT i 9RX. Korzyść wówczas jest podwójna, ponieważ oprócz wspomnianego wcześniej mniejszego ugniatania gleby, ciągniki posiadają także lepszy uciąg – dodaje Tomasz Mielczarek.

System AutoSwap automatycznie zmienia kierunek rozrzutu rozdrabniacza w celu kompensacji bocznego wiatru na podstawie danych GPS fot. TRAKTOR24
System AutoSwap, na podstawie danych GPS, automatycznie zmienia kierunek rozrzutu rozdrabniacza w celu kompensacji bocznego wiatru fot. TRAKTOR24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn