Czytaj dalej
Dotychczasowa maksymalna prędkość ciągnika rolniczego na drodze publicznej wynosząca 30 km/h jest po prostu pozostałością z minionej epoki. Brawa więc dla Ministerstwa Infrastruktury, że w końcu zajmuje się tym tematem.
Niektóre produkowane obecnie ciągniki rolnicze posiadają homologacje do prędkości 40 lub 50 km/h. W praktyce wiele z nich może jechać jeszcze szybciej, bo 60 km/h, a nawet 70 km/h. Pozwala na to ich zaawansowanie techniczne w zakresie zachowania bezpieczeństwa zarówno dla operatora traktora, jak i uczestników ruchu drogowego.
w tym okresie ma nastąpić przyjęcie nowych przepisów pozwalających legalnie jechać ciągnikiem rolniczym z prędkością 40 km/h po drodze publicznej.
Dlaczego zatem wzięto pod uwagę zwiększenie prędkości o zaledwie 10 km/h, a nie o 20 km/h? Jest to tym bardziej zastanawiające, że informacja płynąca z resortu wskazuje jasno znajomość zaawansowania technicznego współczesnego traktora. – Aktualnie ciągniki rolnicze charakteryzują się wysokimi parametrami bezpieczeństwa czynnego i biernego, co przeciwdziała wypadkom drogowym i uzasadnia projektowane zwiększenie dopuszczalnej prędkości poruszania się tych pojazdów – czytamy w uzasadnieniu opublikowanym w rządowym wykazie prac legislacyjnych.
Traktor jadący wolno na drodze publicznej powoduje korki i zwiększa ryzyko potencjalnie niebezpiecznych manewrów wyprzedzania przez zirytowanych kierowców aut. Dlatego wyraźne zwiększenie maksymalnej prędkości ciągnika rolniczego w ruchu drogowym do 50 km/h, mogłoby znacząco ograniczyć ten problem.
Kolejną korzyścią jest oczywiście zaoszczędzenie czasu rolników, którzy zwłaszcza w okresie żniw i prac polowych liczą każdą minutę. Mając ciągnik homologowany do prędkości 50 km/h po prostu mogliby z jego możliwości korzystać legalnie.
Przyjęcie nowych przepisów pozwalających legalnie jechać ciągnikiem rolniczym z prędkością 40 km/h po drodze publicznej, ma nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r. Niezbędna będzie nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oraz niektórych innych ustaw. Jak tylko nowy przepis wejdzie w życie, poinformujemy o tym niezwłocznie.