Czytaj dalej
Prowadzenie automatyczne z kosiarkami przednią i tylną boczną często jest problemem nie tylko dla rolników, ale również niektórych doradców produktowych dealerów sprzedających ciągniki rolnicze z takimi systemami. Dlatego o pomoc w opracowaniu instruktażu nawigacji do zestawu kosiarek poprosiliśmy fachowca w tej dziedzinie. To Piotr Grzelak, specjalista od rolnictwa precyzyjnego w koncernie AGCO.
Instruktaż prowadzący do zapisania ustawień maszyn pozwalających kosić w ramach nawigacji rolniczej z kierowaniem automatycznym przedstawiamy na przykładzie ciągnika Massey Ferguson 7S.180. Był on zagregowany z kosiarką przednią Massey Ferguson DM.316 FP oraz tylną boczną DM.316 TL-V. To maszyny o identycznych szerokościach roboczych wynoszących 310 cm. Zestaw ten dostarczyła firma Agropol Jarych będąca autoryzowanym dealerem marki Massey Ferguson.
Zastanawiamy się ilu rolników użytkujących zestaw kosiarek przód-tył, znalazło czas, aby zmierzyć ich rzeczywistą szerokość roboczą. Właśnie ta prosta czynność jest potrzebna do zebrania danych niezbędnych w celu ustawienia prowadzenia automatycznego ciągnika pracującego z takim zestawem. Nie ma innej możliwości, bo zależnie od rodzaju traktora uzyskamy inne rzeczywiste szerokości robocze dla całego zestawu. Jest to wynikiem różnej wielkości nakładki pomiędzy kosiarkami przednią i tylną. Nie można po prostu zsumować ich fabrycznych szerokości roboczych, tylko trzeba ją zmierzyć.
Jak mierzymy szerokość roboczą zestawu kosiarek przód-tył? Oczywiście nie na sucho tylko po wykoszeniu środka łanu. Ważna uwaga – nie polegamy na kilku metrach, tylko kilkunastu! Dlaczego? Przejeżdżając dłuższy odcinek będziemy mieli pewność, że kosiarka tylna „ułożyła się” w swoim torze pracy, co pozwoli zmierzyć właściwą szerokość koszenia zestawu. Polegając na pomiarze po kilku metrach pracy możemy popełnić błąd i zebrać zły wynik. Nie warto ryzykować, bo wprowadzenie do systemu prowadzenia automatycznego błędnych danych położy cały proces ustawiania nawigacji.
Powyższa uwaga wynika z naszego doświadczenia. Pomiar pierwszy po skoszeniu kilku metrów trawy przełożył się na szerokość roboczą zestawu wynoszącą 600 cm. Pomiar kolejny po przejechaniu kilkunastu metrów dał wynik 580 cm. Byliśmy zaskoczeni tak dużą różnicą, która wyraźnie wskazuje na potrzebę wspomnianego „ułożenia się” kosiarki tylnej w torze pracy.
System obsługujący prowadzenie automatyczne ciągnika Massey Ferguson ma możliwość wprowadzenia danych o maszynie przedniej i tylnej przesuniętej na jeden z boków. To wyróżnik tej marki i innych koncernu AGCO (Fendt, Valtra). Rozwiązanie to znacznie ułatwia przygotowanie zestawu kosiarek przód-tył do pracy w ramach kierowania automatycznego
Pierwszą czynnością jest zmierzenie szerokości pracy kosiarki przedniej. To ważne, bo wynik wcale nie musi być identyczny z danymi podawanymi przez producenta danej maszyny. Na przykład zużyte noże spowodują zmniejszenie obszaru koszenia o nawet kilka cm. Udostępniona do instruktażu kosiarka Massey Ferguson DM.316 FP była prawie nowa i jej szerokość robocza wynosząca 310 cm zgadzała się z fabryczną.
Następnie podnosimy kosiarkę przednią i pracujemy tylko tylną boczną. Po przejechaniu znowu kilku metrów (kilkanaście metrów jest potrzebne dla zmierzenia szerokości roboczej zestawu kosiarek) wykonujemy pomiar. Dla kosiarki Massey Ferguson DM.316 TL-V zmierzyliśmy również 310 cm.
Kolejny krok to wycofanie ciągnika w celu zrobienia miejsca na pomiar i wyznaczenie w wykoszonym pasie (po kosiarce tylnej bocznej) jego środka. Przy wartości 155 cm wbijamy w podłoże pręt lub śrubokręt. Dalszą czynnością jest zmierzenie odległości od środka ciągnika do wyznaczonego miejsca. To najtrudniejszy element pomiaru i należy się do niego przyłożyć. Kluczem do poprawności wykonania tego zadania jest wyznaczenie środka ciągnika przy powierzchni podłoża. Nasz pomiar wskazał wartość 270 cm.
to odległość zmierzona od środka ciągnika do środka szerokości roboczej (155 cm) kosiarki tylnej bocznej Massey Ferguson DM.316 TL-V.
Ostatnią czynnością kontrolną jest zmierzenie szerokości roboczej zespołu kosiarek przednia-tylna. Tak jak wspomnieliśmy, nasz pomiar wykonany po kilkunastu metrach dał wynik 580 cm.
Po zebraniu wyników pozostaje ich wpisanie do sytemu prowadzenia automatycznego ciągnika Massey Ferguson. Służy do tego terminal Datatronic 5, który jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Po wybraniu opcji nawigacji dodajemy najpierw narzędzie przednie i jego mocowanie na ramionach podnośnika. Następnie wprowadzamy szerokość roboczą wynoszącą 3,10 m i zaznaczamy sposób w jaki będzie rozpoczynana praca kosiarki. W tym przypadku jest to przedni podnośnik.
W kolejnym kroku wybieramy narzędzie tylne. Jego szerokość robocza wynosi również 3,10 m. Ta maszyna także jest połączona z ciągnikiem poprzez ramiona TUZ (tylnego). Dodatkowo musimy wprowadzić przesunięcie boczne prawe, które zmierzyliśmy. To wartość wynosząca 2,7 m.
to zmierzona szerokość robocza zestawu kosiarek Massey Ferguson przedniej DM.316 FP oraz tylnej bocznej DM.316 TL-V zagregowanych z ciągnikiem Massey Ferguson 7S.180.
Po tych czynnościach system wskazał szerokość roboczą zestawu wynoszącą 5,80 m. – Wartość ta uwzględnia nakładkę pomiędzy kosiarkami wewnątrz koszonego pasa zielonki. Z drugiej strony jadąc w ten sposób będziemy pracowali co do centymetra przejazd do przejazdu. W przypadku jakiegokolwiek wahnięcia toru jazdy ciągnika mogą więc pozostawać nieskoszone grzywy zielonki. Dlatego warto wprowadzić niewielką nakładkę o wartości na przykład 10 cm, która ten problem wyeliminuje – podpowiada Piotr Grzelak. Po tej czynności system wskazał, że szerokość robocza zestawu kosiarek przód-tył wynosi nadal 5,80 m, ale odległość od przejazdu do przejazdu to 5,70 m.
Na koniec ustawień wybieramy w jaki sposób opuszczana jest do pozycji roboczej kosiarka tylna boczna. W naszym przypadku była to druga para złączy hydraulicznych w pozycji pływającej. Pozwoli to systemowi zaznaczać na mapie powierzchnie pola już obrobione, czyli mówiąc wprost, malować pokrycie pracą. Dla kosiarki przedniej zadanie takie spełniają ramiona podnośnika. Po wprowadzeniu opisanych ustawień, w pozycji terminala pole pojawi się ikona ciągnika z imitacją narzędzia przedniego i tylnego. W czasie koszenia traktor poruszał się automatycznie po wyznaczonych liniach prowadzenia. Ponadto malowane było pokrycie pola po pracy kosiarki przedniej i tylnej bocznej.
Naszym zdaniem ustawienia nawigacji rolniczej do pracy z zestawem kosiarek przód-tył w ciągniku Massey Ferguson są łatwe do zastosowania. Dla osób wolących zobaczyć opisany instruktaż w formie filmu, już go zapowiadamy. Opublikujemy go na początku sierpnia 2024 r. na kanale YouTube @traktor24 oraz w formie artykułu z linkiem do YouTube na portalu TRAKTOR24.pl.
tyle wynosiła odległość przejazd do przejazdu w ramach prowadzenia automatycznego ciągnika Massey Ferguson 7S.180 zagregowanego z zestawem kosiarek przód-tył.
W międzyczasie zapraszamy do lektury podobnego artykułu instruktażowego, ale uniwersalnego dla każdego rodzaju nawigacji dostępnej na rynku. Prowadzenie automatyczne z kosiarkami można również ustawić w ciągnikach nie mających możliwości wprowadzenia danych narzędzia przedniego. Instruktaż wskaże krok po kroku, jak to zrobić dla opcji nawigacji rolniczej mającej w systemie tylko narzędzie tylne.