Czytaj dalej
Rdzenie kolb kukurydzy skutecznie zbiera specjalistyczna maszyna Power Maize Sel-3. Jest ona zaczepiana za kombajnem i co ważne, nie spowalnia jego pracy. Słoma kukurydziana wypada z kombajnu do kosza z przenośnikiem taśmowym. Dalej kolejnym przenośnikiem zbierakowym jest transportowana do zbiornika. Po jego napełnieniu, bez przerywania pracy kombajnu, kierowca ciągnika z przyczepą podjeżdża z boku tej maszyny i uruchamia rozładunek jej zbiornika za pomocą pilota. Taka organizacja zbioru nie wpływa na zmniejszenie wydajności pracy kombajnu podczas omłotu kukurydzy.
tylko tyle popiołu pozostaje po spaleniu rdzeni kolb kukurydzy.
Power Maize Sel-3 umożliwia zbiór zarówno samych osadek, jak i osadek z liśćmi okrywowymi. Szczegółową budowę maszyny przedstawiliśmy w tym artykule.
Z hektara kukurydzy pozyskuje się średnio 1,4 t rdzeni kolb kukurydzy lub 2 t zbierając je z liśćmi okrywowymi. Charakteryzują się one wysoką zawartością węgla (do 47%) i niską ilością siarki (poniżej 0,03%). Stosunek C:N w rdzeniach wynosi nawet 100:1, co powoduje ich długi rozkład w glebie. Zawartość popiołu nie przekracza 2%. – Rdzenie kolb kukurydzy mają największą zawartość celulozy (54%) i najmniejszą ligninę (17%) spośród wszystkich resztek pożniwnych – mówi dr inż. Dawid Wojcieszak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Rdzenie kolb kukurydzy mają wartość opałową 13-15 MJ/kg, a po przetworzeniu na pellet nawet 17-18 MJ/kg. Mogą być spalane bezpośrednio po rozdrobnieniu lub w formie pelletu. Wykorzystuje się je w małych kotłach lub energetyce zawodowej. W przypadku gospodarstw rolnych interesującym rozwiązaniem jest piroliza lub zgazowanie, dzięki czemu gaz powstały z osadek może być używany jako źródło energii w suszarniach ziarna.
to wartość opałowa rdzeni kolb kukurydzy.
– Osadki mogą być także przetworzone na pył biomasowy, który zastępuje pył węglowy i znajduje zastosowanie m.in. w cementowniach do produkcji betonu. Wilgotność rdzeni kolb kukurydzy na poziomie 20-22% sprawia, że są idealnym surowcem do produkcji pelletu bez konieczności stosowania lepiszczy – dodaje Sławomir Kasper z firmy Power Maize.
Rdzenie kolb kukurydzy zbierane z liśćmi okrywowymi mogą być wykorzystane jako surowiec do produkcji kompostu. Przykładem ich praktycznego zastosowania jest produkcja podłoża dla pieczarkarni oraz przemysłowych laboratoriów hodujących egzotyczne grzyby. – W sterylnych warunkach uzyskujemy tysiące identycznych grzybów. Roczne zapotrzebowanie jednego zakładu może wynosić nawet 1000 ton osadek – mówi Michał Wyczałek-Jagiełło, prezes spółki Power Maize.
taka wilgotność rdzeni kolb kukurydzy pozwala przeznaczać je do produkcji pelletu bez potrzeby suszenia.
Rdzenie kolb kukurydzy są także wartościowym substratem dla biogazowni rolniczych. – Wydajność metanu z rdzeni kolb wynosi średnio 209 m3/t suchej masy, przy czasie rozkładu (HRT) wynoszącym ok. 30 dni. Dla porównania łodygi kukurydzy dają średnio 185 m3/t, a ich HRT wynosi 40 dni. Ta różnica wynika z większej zawartości ligniny w łodygach – wyjaśnia Dawid Wojcieszak. Zakiszenie osadek po zbiorze dodatkowo zwiększa ich wydajność metanową. Biogaz przetwarza się na prąd i ciepło, a produktem ubocznym jest poferment – cenne źródło składników mineralnych dla roślin.
To nie koniec możliwości wykorzystywania rdzeni kolb kukurydzy. Mogą być jeszcze używane do produkcji ściółki dla drobiu, zamienników żwirku do kuwet, dodatków do pasz, kosmetyków, bioplastiku, bioetanolu, celulozy i materiałów budowlanych.
Biorą pod uwagę olbrzymi areał uprawy kukurydzy ziarnowej w naszym kraju, potencjał zbioru osadek jest ogromny. Warto rozważyć wejście w ten biznes, bo może znacząco zwiększyć dochód z uprawy. Nie musimy się martwić, że uszczupli to mocno zawartość materii organicznej w glebie. Jest jej tak dużo, że nawet zbierając rdzenie kolb kukurydzy z ich liśćmi okrywowymi, na polu i tak pozostaje ogrom masy roślinnej – głównie części łodyg i ich liści.
tyle czasu mogą rozkładać się w glebie nierozdrobnione rdzenie kolb kukurydzy.
– Najwięksi producenci kukurydzy ziarnowej mogą traktować zbiór osadek jako sposób na zwiększenie dochodu i redukcję emisji CO2 w gospodarstwie poprzez zastąpienie innych paliw biomasą kukurydzianą – podsumowuje Sławomir Kasper.