Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siew pasowy Agrisem w zestawie z agregatem Stripcat

Dodano: 06.09.2024
Siew pasowy Agrisem prezentujemy na przykładzie agregatu Stripcat z siewnikiem punktowym, który Agrisem produkuje obecnie pod nazwą Chief fot. TRAKTOR24
Siew pasowy Agrisem prezentujemy na przykładzie agregatu Stripcat z siewnikiem punktowym, który Agrisem produkuje obecnie pod nazwą Chief fot. TRAKTOR24

Siew pasowy Agrisem oparty na technologii firmy Precision Planting, to gratka dla każdego miłośnika techniki rolniczej. Dlaczego? Warto poznać możliwości jakie niesie ze sobą ultraprecyzyjny siew punktowy nasion zapamiętujący miejsce wysiania każdego z nich oraz podający wilgotność i temperaturę otaczającej go gleby. Agrisem produkuje taki siewnik pod nazwą Chief. Nie mieliśmy okazji zobaczyć go w pracy, ale korzysta on z identycznej technologii jak siewnik użytkowany przez Witolda Banasika.

  • Agregat do uprawy pasowej Agrisem Stripcat ma swój TUZ i przyłącza, dzięki czemu może być agregowany z dowolnym siewnikiem punktowym.
  • Stały nacisk sekcji na podłoże. Tuż za kołem kopiującym pracuje redlica dwutarczowa z otaczającymi ją dużymi kołami podporowymi.
  • Czujnik w ślizgu dociskającym nasiona do dna bruzdy. Aparaty wysiewające z napędem elektrycznym pracują w systemie podciśnieniowym.
  • Dwuetapowe zamykanie bruzdy robi różnicę. Wysiane i dociśnięte przez ślizgi nasiona to za mało do stworzenia im optymalnych warunków do wschodów.

John Deere S7 to kombajn przewidujący przyszłość

John Deere S7 zmienia podejście do żniw. Zastosowana w nim technologia przewiduje jak duży plon trafi za chwilę do kombajnu. Pozwala to tak zmieniać prędkość roboczą maszyny, aby balansowała na granicy maksymalnej wydajności. Taka automatyzacja pracy zwiększa produktywność zbioru, bez uszczerbku dla założonych wcześniej parametrów ziarna.  
Czytaj dalej

Siew pasowy Agrisem zaprezentujemy więc na przykładzie zestawu rolnika z miejscowości Budzisław Kościelny w woj. wielkopolskim. Witolda Banasika odwiedziliśmy wiosną 2024 r. podczas siewu buraków. W jego 6-metrowej maszynie Stripcat zamontowanych było 12 sekcji uprawowych z podsiewem nawozu. Drugą cześć zestawu tworzył zawieszony na TUZ 12-rzędowy siewnik punktowy. Połączenie to daje rolnikowi szeroką przestrzeń możliwości w ramach uprawy pasowej.

Siew pasowy Agrisem za agregatem Stripcat

Agregat do uprawy pasowej Agrisem Stripcat (więcej tutaj) ma swój TUZ i przyłącza, dzięki czemu może być agregowany z dowolnym siewnikiem punktowym. Witold Banasik ma w tym miejscu zawieszony firmowy siewnik punktowy Agrisem.

8,6-8,8 km/h – 

taką prędkość roboczą uzyskiwał agregat Agrisem Stripcat z siewnikiem 12-rzędowym zagregowany z ciągnikiem Fendt 930 Vario o mocy 340 KM.

Sekcja wysiewająca zawieszona jest na równoległoboku. Jej pierwszym elementem roboczym są gwiazdy czyszczące umieszczone po bokach koła kopiującego, które służy do ustawiania głębokości pracy sekcji. Po wnikliwym przyjrzeniu się zauważymy niedużą poduszkę powietrzną służącą do regulacji siły docisku koła kopiującego. To pierwszy wyróżnik sekcji wysiewającej. Dodajmy, że licząc agregat do uprawy pasowej Agrisem Stripcat, to już czwarta poduszka powietrzna w całym zestawie.

Sekcja wysiewająca zawieszona jest na równoległoboku. Jej pierwszym elementem roboczym są gwiazdy czyszczące umieszczone po bokach koła kopiującego fot. TRAKTOR24
Sekcja wysiewająca zawieszona jest na równoległoboku. Jej pierwszym elementem roboczym są gwiazdy czyszczące umieszczone po bokach koła kopiującego fot. TRAKTOR24

Stały nacisk sekcji na podłoże

Tuż za kołem kopiującym pracuje redlica dwutarczowa z otaczającymi ją dużymi kołami podporowymi. Połączone są one zespołem dźwigni z czujnikiem wagowym, który 200 razy na sekundę mierzy przenoszony przez nie ciężar. Informacje te trafiają do dedykowanego terminala, który na podstawie zadanego w kilogramach docisku sekcji, za pomocą siłownika hydraulicznego dwustronnego działania, utrzymuje go w granicach wyznaczonego poziomu.

200 – 

tyle razy na sekundę czujniki wagowe systemu DeltaForce mierzą ciężar przenoszony przez koła podporowe jednostki siewnej.

System ten nazwano DeltaForce. Pozwala on na automatyczne utrzymywanie założonego nacisku sekcji wysiewającej na podłoże. Kompensuje więc wpływ ciężaru sekcji, która z pełnym zbiornikiem nasion mocniej wpływa na podłoże niż z prawie pustym. DeltaForce pozwala wiec nie tylko dociążać sekcję wysiewającą na glebach zwięzłych, ale również ją odciążać. W terminalu wpisuje się wartość docisku wyrażoną w kilogramach dla całego siewnika, ale jest ona realizowana niezależnie dla każdej z sekcji. Dlatego patrząc na pracę siewnika z systemem Delta Force od tyłu, można zauważyć jakby podskakujące jednostki wysiewające.

System DeltaForce pozwala na automatyczne utrzymywanie założonego nacisku sekcji wysiewającej na podłoże fot. TRAKTOR24
Siew pasowy Agrisem z systemem DeltaForce pozwala na automatyczne utrzymywanie założonego nacisku sekcji wysiewającej na podłoże fot. TRAKTOR24

Czujnik w ślizgu dociskającym nasiona do dna bruzdy

Aparaty wysiewające z napędem elektrycznym pracują w systemie podciśnieniowym. Oznacza to odpadanie nasion z tarczy i ich spadanie do bruzdki siewnej, gdzie są wyłapywane przez ślizg, nazywany potocznie językiem. – W przypadku siewu Strip-Till, do zatrzymywania nasion w bruździe nie powinno się stosować kółek. Gleba w tej technologii z powodu jej głębokiej uprawy, tuż przed siewem jest po prostu najczęściej mokra i nasiona mogą przyklejać się do kółka. Oznacza to, że siewniki punktowe z systemem nadciśnieniowym i kółkami zatrzymującymi nasiona nie są najlepszym wyborem do uprawy pasowej – wyjaśnia Witold Banasik.

W siewniku rolnika z Wielkopolski zamontowane są dwa czujniki SmartFirmer. Zastąpiły one wspomniane ślizgi zatrzymujące nasiona – po lewej i prawej stronie maszyny. W tych miejscach spełniają więc ich rolę, ale potrafią znacznie więcej. Czujnik wbudowany w element dociskający nasiona do dna bruzdy, w czasie rzeczywistym mierzy temperaturę i wilgotność gleby oraz zawartości w niej materii organicznej. Dane te przesyłane są do terminala, którego wyświetlacz pozwala je monitorować. To jednak tylko początek możliwości tego systemu, bo na podstawie zawartości materii organicznej można stosować zmienny wysiew nasion i różne dawki nawozów. Ma to sens, bo im więcej materii organicznej w glebie, tym więcej wody i składników odżywczych dostarcza. Dlatego warto na tej podstawie wysiewać więcej nasion w miejscach pola bogatych w materię organiczną i mniej w miejscach w nią ubogich. Po ustawieniu zakresów zmiany będą następowały automatycznie. Witold Banasik z tej możliwości jeszcze nie korzystał, ale może odczytywać wymienione parametry na terminalu.

Czujniki SmartFirmer w miejscu ślizgu zatrzymującego nasiona w czasie rzeczywistym mierzy temperaturę i wilgotność gleby oraz zawartości w niej materii organicznej fot. TRAKTOR24
Czujniki SmartFirmer w miejscu ślizgu zatrzymującego nasiona w czasie rzeczywistym mierzy temperaturę i wilgotność gleby oraz zawartości w niej materii organicznej fot. TRAKTOR24

Dwuetapowe zamykanie bruzdy robi różnicę

Wysiane i dociśnięte przez ślizgi nasiona to za mało do stworzenia im optymalnych warunków do wschodów. Nadal znajdują się w bruździe siewnej, którą najlepiej zamknąć, a nie po prostu zasypać ziemią.

20/20 – 

tak oryginalną nazwę ma terminal o wysokiej mocy obliczeniowej obsługujący siewnik punktowy oparty na technologii firmy Precision Planting.

Właśnie w tym celu opracowano systemem FurrowForce, czyli dwuetapowego zamykania bruzdy. Najpierw dwie tarcze gwiazdowe, znajdujące się po bokach bruzdy siewnej ją podcinają. Powoduje to przesunięcie się gleby od dołu do góry, która tym samym dociska nasiona i likwiduje w tych miejscach przestrzenie powietrzne. Następnie koła dociskowe bruzdę zamykają, co w efekcie pozwala uzyskać równomierne wschody. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza na glebach ciężkich i wilgotnych w ramach uprawy pasowej. Działa ono w automacie wspomagane kolejną poduszką powietrzną (drugą w sekcji wysiewającej i piątą w zestawie agregat-siewnik).

Jak działa system FurrowForce? Najpierw dwie tarcze gwiazdowe, znajdujące się po bokach bruzdy siewnej ją podcinają. Powoduje to przesunięcie się gleby od dołu do góry, która tym samym dociska nasiona i likwiduje w tych miejscach przestrzenie powietrzne fot. TRAKTOR24
Jak działa siewu pasowy Agrisem z systemem FurrowForce? Najpierw dwie tarcze gwiazdowe, znajdujące się po bokach bruzdy siewnej ją podcinają. Powoduje to przesunięcie się gleby od dołu do góry, która tym samym dociska nasiona i likwiduje w tych miejscach przestrzenie powietrzne fot. TRAKTOR24

– Pracując na glebach kleistych klasyczny siewnik punktowy ma wielkie problemy z przykryciem nasion w bruździe siewnej. Tutaj różnicę robi system FurrowForce, który sprytnie otula nasiona od dołu glebą. Sprawdziłem to już podczas pracy w ekstremalnie wilgotnych i ciężkich glebach. W tych warunkach, bez FurrowForce, skuteczny siew pasowy byłby niemożliwy – zachwala to rozwiązanie Witold Banasik.

Siew pasowy Agrisem z terminalem o wysokiej mocy obliczeniowej

Naszą uwagę zwrócił terminal obsługujący siewnik. Jest to jednostka o dużej mocy obliczeniowej, która obsługuje opisane systemy zastosowane w sekcji wysiewającej. Zwykły terminal ISOBUS nie dałby rady nadzorować pracę tylu systemów.

Terminal o charakterystycznej nazwie 20/20 zarządza m.in. wysiewem nasion i zadanym naciskiem na sekcję wysiewającą. Może również pracować w oparciu o dane czujników SmartFirmer i w przypadku obsiewania części pola o małej ilości materii organicznej zmniejszyć dawkę wysiewu. Po wyjechaniu w obszar z dużą ilością tych cennych składników gleby, liczba nasion pozostawianych na polu automatycznie wzrasta. W ten sposób wykorzystuje się optymalnie potencjał pola.

Podczas siewu na terminalu 20/20 można na bieżąco śledzić szereg ważnych informacji. W tym przypadku kafelek z temperaturą gleby jest podświetlony na czerwono, bo nie ma ona nawet 10 stopni Celsjusza. To jednak standard podczas siewu pasowego, którego się nie przeskoczy fot. TRAKTOR24
Podczas siewu na terminalu 20/20 można na bieżąco śledzić szereg ważnych informacji. W tym przypadku kafelek z temperaturą gleby jest podświetlony na czerwono, bo nie ma ona nawet 10 stopni Celsjusza. To jednak standard podczas siewu pasowego, którego się nie przeskoczy fot. TRAKTOR24

Podczas siewu na terminalu 20/20 można na bieżąco śledzić, gdzie trafiają poszczególne nasiona. Niesamowita jest wizualizacja ich miejsc na polu z możliwością odczytania danych geolokalizacyjnych. Na zielonym obsianym obszarze można zobaczyć pojawiające się czasami czerwone i niebieskie kropki. Pierwsze oznaczają przepusty, a drugie wysiew podwójny. Podczas naszej recenzji, siew pasowy Agrisem pozwalał uzyskiwać dokładność pracy na poziomie 99,8-99,9%.

99,8-99,9% – 

z tak wysoką dokładnością siał siewnik zagregowany z agregatem do uprawy pasowej Agrisem Stripcat.

Terminal 20/20 potrafi również pracować na podstawie wcześniej przygotowanych map aplikacji – zarówno dla nasion, jak i nawozu płynnego. Ten ostatni jest może być podawany w pobliżu wysiewanych nasion. Jest to metoda powszechnie stosowana w USA i Kanadzie.

Sekcja wysiewająca ma 2 poduszki powietrzne. Ta z lewej służy do regulacji siły docisku koła kopiującego, a ta z prawej wspomaga system dwuetapowego zamykania bruzdy fot. TRAKTOR24
Sekcja wysiewająca ma 2 poduszki powietrzne. Ta z lewej służy do regulacji siły docisku koła kopiującego, a ta z prawej wspomaga system dwuetapowego zamykania bruzdy fot. TRAKTOR24
Docisk systemu dwuetapowego zamykania bruzdy za pomocą poduszki powietrznej z regulacją poziomu ciśnienia pozwala postawić kropkę nad i ultraprecyzyjnego siewu punktowego nasion. System działa bez terminala fot. TRAKTOR24
Docisk systemu dwuetapowego zamykania bruzdy za pomocą poduszki powietrznej z regulacją poziomu ciśnienia pozwala postawić kropkę nad przysłowiowym “i” ultraprecyzyjnego siewu punktowego nasion. System działa bez terminala fot. TRAKTOR24
Witold Banasik użytkuje agregat Agrisem Stripcat w wersji 6-metrowej fot. TRAKTOR24
Witold Banasik użytkuje agregat Agrisem Stripcat w wersji 6-metrowej fot. TRAKTOR24
Nasiona po wpadnięciu do bruzdki siewnej są wyłapywane przez ślizg, nazywany potocznie językiem fot. TRAKTOR24
Nasiona po wpadnięciu do bruzdki siewnej są wyłapywane przez ślizg, nazywany potocznie językiem fot. TRAKTOR24
Koła podporowe redlicy dwutarczowej połączone są z zespołem dźwigni z czujnikiem wagowym, który 200 razy na sekundę mierzy przenoszony przez nie ciężar. To fundament działania systemu DeltaForce fot. TRAKTOR24
Koła podporowe redlicy dwutarczowej połączone są z zespołem dźwigni z czujnikiem wagowym, który 200 razy na sekundę mierzy przenoszony przez nie ciężar. To fundament działania systemu DeltaForce fot. TRAKTOR24
Zbiornik nasienny sekcji wysiewającej można bardzo łatwo i szybko zdemontować fot. TRAKTOR24
Zbiornik nasienny sekcji wysiewającej można bardzo łatwo i szybko zdemontować fot. TRAKTOR24
Tutaj dobrze widać, że praca sekcji wysiewającej oparta jest na zaawansowanej elektronice fot. TRAKTOR24
Tutaj dobrze widać, że praca sekcji wysiewającej oparta jest na zaawansowanej elektronice fot. TRAKTOR24
Patrząc na pracę siewnika z systemem Delta Force od tyłu, można zauważyć jakby podskakujące jednostki wysiewające. To efekt nieustannego dociążania i odciążania sekcji wysiewających przez siłownik hydrauliczny dwustronnego działania fot. TRAKTOR24
Patrząc na pracę siewnika z systemem Delta Force od tyłu, można zauważyć jakby podskakujące jednostki wysiewające. To efekt nieustannego dociążania i odciążania sekcji wysiewających przez siłownik hydrauliczny dwustronnego działania fot. TRAKTOR24
Siew pasowy Agrisem docenią koneserzy tej technologii. Bogactwo ustawień (5 poduszek powietrznych) i zaawansowana elektronika, pozwalają siać ultradokładnie oraz w ramach w rolnictwa 4,0 fot. TRAKTOR24.pl
Siew pasowy Agrisem docenią koneserzy tej technologii. Bogactwo ustawień (5 poduszek powietrznych) i zaawansowana elektronika, pozwalają siać ultradokładnie oraz w ramach w rolnictwa 4,0 fot. TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje