Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siewnik Väderstad Tempo WSX ma elektronikę o klasę lepszą

Dodano: 13.07.2024
Nowe elektroniczne jednostki sterujące WSX mogą zostać zamontowane w sekcjach wysiewających maszyn Tempo serii: F, V i L. Na razie nie są dostępne w maszynach Tempo T fot. materiały prasowe
Nowe elektroniczne jednostki sterujące Väderstad Tempo WSX mogą zostać zamontowane w sekcjach wysiewających maszyn Tempo serii: F, V i L. Na razie nie są dostępne w maszynach Tempo T fot. materiały prasowe

Siewnik punktowy Väderstad Tempo WSX oznacza nowe rozdanie szwedzkiego producenta na rynku maszyn do siewu kukurydzy, buraków oraz rzepaku. Zastosowanie nowej jednostki sterującej pozwoliło wprowadzić kompensację wysiewu na łukach oraz zautomatyzować pracę separatorów nasion i hydraulicznego docisku sekcji wysiewających. Zadana w systemie siła nacisku koła podporowego na glebę wyrażona w kg, może być kontrolowana i utrzymywana dla każdej z sekcji indywidualnie.

Uszczelki z gumy. Jak je wykonać we własnym zakresie?

Uszczelki z gumy są często lepsze od wykonanych z papieru impregnowanego. Te drugie często nie spełniają swojej roli w uszczelnianiu przestrzeni olejowych w ciągnikach i maszynach rolniczych. Dotyczy to głównie miejsc, gdzie występują ruchy termiczne pomiędzy uszczelnianymi elementami. W tych przypadkach warto zastąpić je uszczelkami wykonanymi z gumy uszczelkowej.

Czytaj dalej

Siewnik Väderstad Tempo WSX jest już produkowany i znajduje się w ofercie autoryzowanych dealerów tego producenta. Nowe elektroniczne jednostki sterujące WSX mogą zostać zamontowane w sekcjach wysiewających maszyn Tempo serii: F, V i L. Na razie nie są dostępne w maszynach Tempo T.

Väderstad Tempo WSX z kompensacją na łukach

Siewnik Tempo WSX w standardzie posiada kompensację wysiewu na łukach, za co odpowiada żyroskop wmontowany w każdą sekcję.  Przesyła on informacje o jej położeniu. Na tej podstawie oraz prędkości pracy, jednostka sterującą WSX w czasie rzeczywistym steruje dawką wysiewu swojej sekcji. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, w której podczas skrętu w daną stronę, po tej stronie siewnika dawka wysiewu zostaje zwiększona, a po przeciwnej zmniejszona.

32 – 

tyle bitów pamięci ma elektronika jednostki sterującej WSX.

Kompensacja wysiewu na łukach dzięki czujnikom żyroskopowym zapewnia stałą dawkę na całej szerokości siewnika. Oznacza to, że wewnętrzne sekcje wysiewające podczas skręcania stopniowo zmniejszają dawkę wysiewu, a zewnętrzne ją stopniowo zwiększają. W czasie prostowania toru pracy, następuje odwrócenie tej zależności aż do wyrównania wysiewu we wszystkich sekcjach w czasie jazdy po prostej.

Zamawiając siewnik Tempo WSX, na liście wyposażenia opcjonalnego można zaznaczyć automatyczną separację nasion. Dotychczasowe rozwiązanie z regulacja ręczną oferowało 10 pozycji ustawień. Nowe zautomatyzowane za pomocą małego silniczka elektrycznego 24V (nowy element sekcji) ma 20 pozycji fot. TRAKTOR24.pl
Zamawiając siewnik Väderstad Tempo WSX, na liście wyposażenia opcjonalnego można zaznaczyć automatyczną separację nasion. Dotychczasowe rozwiązanie z regulacja ręczną oferowało 10 pozycji ustawień. Nowe zautomatyzowane za pomocą małego silniczka elektrycznego 24V (nowy element sekcji) ma 20 pozycji fot. materiały prasowe

Väderstad Tempo WSX z automatyczną separacją nasion

Zamawiając siewnik Tempo WSX, na liście wyposażenia opcjonalnego można zaznaczyć automatyczną separację nasion. Dotychczasowe rozwiązanie z regulacja ręczną oferowało 10 pozycji ustawień. Nowe zautomatyzowane za pomocą małego silniczka elektrycznego 24V (nowy element sekcji) ma 20 pozycji. Oznacza to, że dokładność regulacji tego ważnego elementu aparatu dozującego nasiona została podwojona.

20 – 

tyle pozycji ustawień oferuje automatyczna separacja nasion.

– Każda zmiana ciśnienia w układzie podającym nasiona powoduje powstanie nowych warunków pracy w aparacie wysiewającym siewnika Tempo. Na przykład zwiększenie ciśnienia odpycha tarczę od sekcji, co skutkuje potrzebą zmiany ustawień separatorów. Rozwiązanie WSX załatwia tę czynność automatycznie, co operator ciągnika zagregowanego z siewnikiem Tempo zobaczy w systemie E-Control na wyświetlaczu iPad-a go obsługującego. Tak, w oprogramowaniu maszyny pojawiła się taka nowa pozycja i na bieżąco wiadomo na jakich ustawieniach kółeczek separatorów pracujemy. Wprowadzenie tego rozwiązania jeszcze bardziej poprawia dokładność siewu. – wyjaśnia Marcin Kokocha, regionalny kierownik sprzedaży Väderstad Polska.

Wielu użytkowników siewników Tempo, za najważniejszą zmianę po wprowadzeniu jednostki sterującej WSX, uzna możliwość zastosowania automatycznej regulacji docisku sekcji fot. TRAKTORT24.pl
Wielu użytkowników siewników Tempo, za najważniejszą zmianę po wprowadzeniu jednostki sterującej WSX, uzna możliwość zastosowania automatycznej regulacji docisku sekcji fot. TRAKTORT24.pl

Väderstad Tempo WSX z automatycznym dociskiem sekcji

Wielu użytkowników siewników Tempo, za najważniejszą zmianę po wprowadzeniu jednostki sterującej WSX, uzna możliwość zastosowania automatycznej regulacji docisku sekcji. Nic dziwnego, bo do tej pory w tym elemencie Väderstad odstawał od konkurencji. Teraz to się zmieniło.

Opcjonalny dla Tempo WSX aktywny hydrauliczny docisk sekcji wysiewających utrzymuje zadaną głębokość siewu, niezależnie od zmiennych warunków podłoża wynikających z rodzaju gleby lub jej zagęszczenia. Po ustawieniu wartości nacisku na koła kopiujące w zakresie 25-75 kg, system będzie zwiększał lub zmniejszał nacisk na sekcje wysiewające tak aby utrzymać zadaną wartość nacisku na glebę – w zależności od warunków podłoża.

25-75 kg – 

to zakres nacisku na koła kopiujące redlicy siewnej, z którego można wybrać wartość automatycznego docisku sekcji.

Na przykład podczas przejazdu przez lżejszy obszar pola nacisk zostanie zmniejszony, a podczas wjazdu na obszar o twardszych warunkach glebowych nacisk zostanie zwiększony. Aby zapewnić szybki czas reakcji, system działa w oparciu o układ hydrauliczny, który w skrócie mówiąc działa w zakresie -200 kg do +200 kg. To oznacza, że siły działające na sekcję siewną są na tyle duże, że w każdych warunkach maszyna utrzyma zadany nacisk na koła kopiujące, a także jest w stanie unieść całą sekcję nad powierzchnię pola – po co? To wyjaśniamy w dalszej części materiału.

Nowa elektronika siewnika Tempo ma jeszcze wolne moce obliczeniowe o czym świadczą wolne sloty przyłączeniowe fot. TRAKTOR24.pl
Nowa elektronika siewnika Tempo ma jeszcze dodatkowe moce obliczeniowe o czym świadczą wolne sloty przyłączeniowe fot. TRAKTOR24.pl

– Siewnik może być wyposażony w aktywny docisk hydrauliczny z jednym sprzężeniem zwrotnym i sterowaniem dla całej szerokości maszyny lub z indywidualnym aktywnym dociskiem hydraulicznym dla każdej jednostki rzędowej – mówi Maciej Matuszewski, szef marketingu Väderstad Polska.

System automatycznego docisku sekcji oferowany jest w dwóch wersjach. W prostszej (tańszej) oparty jest na dwóch czujnikach obciążenia zamontowanych w środkowych sekcjach siewnika. Na podstawie tych danych regulowany jest docisk wszystkich sekcji wysiewających maszyny. W wersji bogatszej każda sekcja posiada własny czujnik obciążenia i jest regulowana niezależnie od innych. Wydaje się, że system tańszy wystarczy do siewu kukurydzy, a droższy pokaże swoją wartość w czasie siewu buraków. Wynika to z większego zagęszczenia gleby za kołami ciągnika, gdzie przypadają rzędy rośliny znanej z dużej zawartości cukru. Istotnym argumentem będzie również fakt, że stałe utrzymanie nacisku na koła kopiujące zapobiega tworzeniu się kopców między rzędami wysianych roślin, a to ułatwia zbiory.

Co ma docisk do ścieżek technologicznych?

– Siewnik WSX wyposażony w system indywidualnego aktywnego docisku hydraulicznego dla każdej sekcji wysiewającej, można również wykorzystywać do zmniejszania nacisku dla wybranych sekcji wysiewających podczas tworzenia ścieżek technologicznych. Aktywny docisk hydrauliczny współpracuje wtedy z dynamicznym systemem zakładania ścieżek technologicznych siewnika. Sekcje w których miejscu ma powstać ścieżka zostaną całkowicie uniesione do góry. Oznacza to, że ścieżki technologiczne będą wyraźnie widoczne dla operatora opryskiwacza już przed wschodami roślin – dodaje Oskar Karlsson, dyrektor ds. zarządzania produktem siewniki w firmie Väderstad.

Czujnik obciążenia jest zamontowany w środku Zamontowany jest w środku ramienia, na które oddziałują koła kopiujące redlicy siewnej dwutalerzowej  fot. TRAKTORT24.pl
Czujnik obciążenia odpowiedzialny za aktywną hydrauliczną regulację docisku sekcji wysiewających, zamontowany jest w środku ramienia, na które oddziałują koła kopiujące redlicy siewnej dwutalerzowej fot. TRAKTORT24.pl

Czujnik w środku ramienia

Dla osób zadających teraz pytanie, „jak działa system aktywnego hydraulicznego docisku sekcji wysiewających siewnika Väderstad Tempo WSX?”, podajemy odpowiedź.  Sygnał z czujnika tensometrycznego obciążenia jest ustalany i konwertowany w jednostce RPS i wysyłany do jednostki WSX. Stamtąd informacja o wymaganym ustawieniu siły docisku jest przekazywana do bloku hydraulicznego i siłownika sekcji wysiewającej. A gdzie znajduje się czujnik obciążenia? Zamontowany jest w środku ramienia, na które oddziałują koła kopiujące redlicy siewnej dwutalerzowej. Dzięki temu rozwiązaniu, nacisk na podłoże „odczytywany” jest tuż obok umieszczanych w glebie nasion.

4 – 

po tylu metrach następuje odpowiedź systemu automatycznego docisku sekcji, na zmianę oporów podłoża.

– W czasie pracy z siewnikiem Tempo WSX wyposażonym w aktywny hydrauliczny docisk sekcji wysiewających ze 100-hercowym czujnikiem tensometrycznym, zauważyłem szybką rekcję hydrauliki. Siłownik odpowiedzialny za docisk sekcji jest w stanie reagować dwa razy na sekundę. W praktyce oznacza to odpowiedź systemu na zmianę oporów podłoża po przejechaniu około 4 metrów. To bardzo dobry wynik – podkreśla Marcin Kokocha.

Modernizacja elektroniki siewnika pozwoliła wprowadzić nowe funkcje obejmujące automatyczną separację nasion, aktywny hydrauliczny docisk sekcji wysiewających oraz kompensację wysiewu na łukach fot. TRAKTOR24.pl
Modernizacja elektroniki siewnika pozwoliła wprowadzić nowe funkcje obejmujące automatyczną separację nasion, aktywny hydrauliczny docisk sekcji wysiewających oraz kompensację wysiewu na łukach fot. TRAKTOR24.pl
Siewnik Tempo WSX w standardzie posiada kompensację wysiewu na łukach, za co odpowiada żyroskop wmontowany w każdą sekcję fot. materiały firmowe
Siewnik Tempo WSX w standardzie posiada kompensację wysiewu na łukach, za co odpowiada żyroskop wmontowany w każdą sekcję fot. materiały firmowe
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kultywator Väderstad Cultus 300 testowaliśmy na polach po zebranych: rzepaku, soi oraz kukurydzy Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn