Czytaj dalej
Wynajem traktora, a nawet całego zestawu traktor + maszyna, ponieważ to o tym rozwiązaniu jest mowa, pojawiło się zaledwie kilka lat temu. Co ciekawe takie rozwiązania jak leasing maszyn rolniczych nie zdobył szczególnej popularności jak ma to miejsce w przypadku pojazdów drogowych. Co przemawia za wynajmem? Jest przynajmniej kilka argumentów.
Jednym z głównych argumentów za wynajęciem ciągnika jest przede wszystkim możliwość wynajęcia ciągnika wręcz na doby, choć są firmy, gdzie minimalny okres wynajmu to tydzień. Co za tym idzie jeśli potrzeba ciągnika w zastępstwie za własny, który np. uległ awarii, to praktycznie od ręki, w ciągu 48 godzin możemy mieć zastępcę do czasu usunięcia awarii. Następną opcją jest wynajęcie ciągnika do transportu tylko w żniwa lub przy zbiorze innych roślin np. ziemniaków, a trzecią opcją jest wynajęcie ciągnika na cały rok lub dłużej – jeśli jest taka potrzeba, np. pojawienie się nowej maszyny, do której potrzebujemy koni pociągowego. Wtedy jest nawet możliwość wykupu na własność po okresie wynajmu.
Praktyka rolnicza pokazuje, że większość maszyn jest ściśle sezonowo wykorzystywana. Są okresy kiedy traktory gaszone są na wręcz kilka miesięcy. Dlatego w przeciwieństwie do leasingu, kiedy mamy stały koszt – ratę leasingową przez cały rok, wynajem pozwala zmniejszyć koszt użytkowania traktora. Ponadto przy wynajmie możemy dobrać taki traktor, który będzie nam odpowiadał pod kątem wyposażenia. Jeśli potrzeba maszyny do prostych prac polowych lub transportu możemy wynająć traktor z minimalnym wyposażeniem. Gdy natomiast potrzeba ciągnika do prac wymagających precyzji – siewu, nawożenia, to są firmy, które oferują wynajem ciągników wyposażonych w układ jazdy równoległej i pozycjonowanie GPS.
Niewątpliwą zaletą jest to, iż podczas korzystania z wynajmu rolnik ma po swojej stronie dwa koszty – czynsz najmu i paliwo. Dlatego ten sposób użytkowania traktora zdejmuje z głowy rolnika konieczność dbania o polisę ubezpieczeniową, przegląd itp. itd. Co do sposobu rozliczenia najczęstszym jest opłata za każdą przepracowaną motogodzinę. Jest to rozsądna podstawa, gdyż płacimy, a rzeczywisty czas pracy ciągnika. Jeśli zatem nie zależy nam, z rożnych względów, na własności traktora to wynajem może być dobrą alternatywą, dla zakupu pod względem zmniejszenia obciążeń finansowych gospodarstwa.
Najnowszym rozwiązaniem jest wynajem wręcz całego zestawu traktor + maszyna. szczególnie dobrym rozwiązaniem byłoby to podczas gorącego czasu żniw, kiedy środki transportowe są na wagę złota. Ich dostępność decyduje nie tylko o maksymalnym wykorzystaniu kombajnu. Dodatkowy zestaw transportowy może pozwolić zdążyć zebrać plon przed niepogodą.
Obecnie w Polsce na wynajem ciągników stawiają dwie firmy związane z markami traktorów. Firma Agrosharing oparta jest o markę John Deere i na tyle rozwinęła swoją ofertę, że można już wynajmować nie tylko ciągnik, ale też traktor z maszyną. Natomiast First Claas Rental, która zaczęła działalność w zeszłym roku operuje na razie na części naszego kraju poprzez wybranych dealerów marki Claas. Wynajem wydaje się być na tyle atrakcyjną formą użytkowania traktora w gospodarstwie rolnym, że można oczekiwać iż niedługo pojawią się kolejne firmy oferujące taką możliwość.