Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ulepszenia w bronach LEMKEN Rubin 10 TF i MR

Dodano: 17.09.2024
Dwie kompaktowe brony talerzowe LEMKEN Rubin 10 TF i MR zastąpią ich obecne wersje od roku modelowego 2025 fot. materiały prasowe
Dwie kompaktowe brony talerzowe LEMKEN Rubin 10 TF i MR zastąpią ich obecne wersje od roku modelowego 2025 fot. materiały prasowe

Uprawa pożniwna nabiera coraz większego znaczenia i nic w tym dziwnego, bo redukcja środków ochrony roślin wymusza dopieszczanie tego pierwszego uprawowego zabiegu pożniwnego, jak nigdy wcześniej. Dlatego producenci prześcigają się w ulepszaniu swoich maszyn przeznaczonych do zrywania ścierniska. LEMKEN Rubin 10 TF i MR są tego dobrym przykładem.

Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje

Marce Deutz-Fahr takiego traktora brakowało. Wpisuje się on pomiędzy serie 5 i 5D Keyline łącząc zalety tych ciągników, ale co ważne jest mu bliżej do serii bogatszej. Na nasz test trafił model Deutz-Fahr 5095 Keyline o masie wysyłkowej 4 ton, z silnikiem 4-cylindrowym, rewersem elektrohydraulicznym, przekładnią z biegiem Powershift i obszerną kabiną 4-słupkową. Tak wyposażony traktor ma dobrą cenę, co ostatecznie może zadecydować o jego wyborze.

Czytaj dalej

Kompaktowe brony talerzowe LEMKEN Rubin 10 TF i MR znane są od lat jako sprzęt z wyższej półki. Pozwala on skutecznie wymieszać glebę z resztkami pożniwnymi, a od roku modelowego 2025 będzie robił to jeszcze lepiej. Wtedy na rynek trafią najnowsze ulepszone wersje tych narzędzi.

LEMKEN Rubin 10 TF z większym rozstawem

Półzawieszane brony LEMKEN Rubin 10 TF, dostępne w szerokościach roboczych 4-7 metrów, otrzymały zwiększony rozstaw prętów zgrzebła znajdującego się za pierwszym rzędem talerzy uprawowych. Wynosi on teraz 1350 mm, czyli wzrósł o 150 mm. Producent podaje, że dzięki tej zmianie, materia organiczna osiada dalej, co poprawia efekt cięcia i mieszania drugiego rzędu talerzy uprawowych. Ponadto zmniejszyło się ryzyko zapchania brony dużą ilością materii organicznej.

1350 mm – 

tyle wynosi rozstaw prętów zgrzebła znajdującego się za pierwszym rzędem talerzy uprawowych brony LEMKEN Rubin 10 TF .

Oprócz znanego samoregulującego się zgrzebła do słomy, wprowadzono dwa dodatkowe narzędzia przednie. To sekcja zębów wyrównujących i przedni wał tnący. – W regionach, w których słoma jest pozostawiana na polu tworząc nierównomierne skupiska, sprawdzone w praktyce rolniczej samoregulujące się zgrzebło do słomy pozwala na ich rozprowadzenie. Są one podnoszone przez bronę i uwalniane do sekcji talerzy roboczych w sposób kontrolowany, co podnosi jakość pracy – czytamy w komunikacie prasowym.

Przedni wał tnący sprawdzi się w czasie uprawy po rzepaku, słoneczniku i kukurydzy. W tym ostatnim przypadku pozwoli skuteczniej walczyć z omacnicą prosowianką. Wał ma 6 ostrzy tnących i rozdrabniających materię organiczną. Jego spiralny kształt zapewnia płynną pracę, a otwarta konstrukcja zmniejsza ryzyko zapchania.

Aby umożliwić rolnikom jeszcze większe wykorzystanie bardzo szerokiej gamy dostępnych wałów, LEMKEN wprowadza system szybkiej ich wymiany w bronach Rubin 10 TR i MF fot. materiały prasowe
Aby umożliwić rolnikom jeszcze większe wykorzystanie bardzo szerokiej gamy dostępnych wałów, LEMKEN wprowadza system szybkiej ich wymiany w bronach Rubin 10 TR i MF fot. materiały prasowe

Do uprawy przedsiewnej

W przypadku przeznaczenia kompaktowej brony talerzowej LEMKEN Rubin 10 TF do przygotowania łoża siewnego, warto zamontować sekcję zębów wyrównujących z serii kompaktowych bron talerzowych LEMKEN Heliodor. Dzięki temu rozwiązaniu duże bryły są wciskane w glebę, gdzie za chwilę mogą być lepiej pocięte przez dwa rzędy talerzy uprawowych. W celu zmiany intensywność pracy zębów wyrównujących, możliwe jest ich ustawienie w pozycji wleczonej lub chwytającej.

–  Aby umożliwić rolnikom jeszcze większe wykorzystanie bardzo szerokiej gamy dostępnych wałów, LEMKEN wprowadza system szybkiej ich wymiany w bronach Rubin 10 TR i MF. Dzięki temu można bardzo szybko i z mniejszym wysiłkiem je zmieniać, co pozwala na optymalnie dostosowanie narzędzia do gleb gospodarstwa – czytamy w komunikacie prasowym.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje