Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Valtra i Väderstad mają pomysł na rolnictwo 4.0

Dodano: 05.08.2024
Valtra i Väderstad z wspólnym pomysłem na rolnictwo 4
Jak przebiegała współpraca ciągnika Valtra Q305 z agregatem Väderstad TopDown 400 w ramach rolnictwa 4.0? fot. Tomasz Kuchta

W ostatnim czasie mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu przygotowanym wspólnie przez firmy Valtra i Väderstad. Głównym jego celem było ukazanie, jak działa dwukierunkowa wymiana danych, przesyłanie zadań do ciągnika oraz raportowanie po jego wykonaniu.

W tym celu obie firmy dostarczyły odpowiednio zaawansowane technologicznie maszyny. Valtra postawiła na model ciągnika Q305 a Väderstad na agregat uprawowy TopDown. Jak przebiegała cała komunikacja między ciągnikiem, a maszyną? Czy cały proces był trudny do wykonania?

Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym

Wiosną 2024 roku do naszej redakcji na test długodystansowy trafiła Valtra T175e Mint Green. Ciągnik ten w niebywały sposób przyciąga wzrok nawet osób niezwiązanych z rolnictwem. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć ten test nieszablonowo. Zdecydowaliśmy, by na ciągnik, za swojej kobiecej perspektywy spojrzała Aneta Kuchta, rolniczka, która już z niejednym traktorem miała do czynienia. Tym razem nie będą nas interesowały cyferki, dane techniczne, czy możliwości uciągowe – ale nie martwcie się, te kwestie weźmiemy na warsztat po żniwach 2024.
Czytaj dalej

Valtra i Väderstad na ty z rolnictwem 4.0

W ostatnich miesiącach pojęcie rolnictwa 4.0 jest w kraju odmieniane przez wszystkie przypadki. Dlatego też Valtra i Väderstad postanowiły pokazać, jak może wyglądać współdziałanie obu maszyn właśnie w oparciu o rolnictwo 4.0.

Aby to w ogóle było możliwe, to obie maszyny musiały zostać odpowiednio wyposażone. Dla przykładu Valtra Q305 posiadała na swoim pokładzie m.in. nawigację z dokładnością RTK do 2 cm, system ISOBUS, kontrolę sekcji, zmienne dawkowanie, asystenta linii prowadzenia, systemy Auto U-Pilot i SmartTurn oraz przede wszystkim Task Doc Pro, a więc moduł do wymiany danych – zarówno za pomocą pendrive’a, jak i bezprzewodowo.

Zaskoczyła nas łatwość ręcznego wykonania mapy glebowej 

oraz szybkość, z jaką mogła ona zostać przesłana do ciągnika Valtra Q305.

Z kolei agregat Väderstad TopDown został wyposażony w system sterowania E-Services, umożliwiający regulację parametrów roboczych poszczególnych sekcji z poziomu tabletu. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż agregaty uprawowe Väderstad Opus i TopDown to jedyne tego typu maszyny wpisujące się w rolnictwo 4.0.

Mapa przygotowana, pora na jej wysłanie do ciągnika Valtra

Aby przejść do pracy, musieliśmy najpierw przygotować stosowne mapy glebowe, by w dalszej kolejności móc je przesłać do ciągnika, a następnie pracować agregatem TopDown w oparciu o nie.

W tym celu właściciel pola testowego ręcznie wytypował kilka stref na polu, aby móc przeprowadzić uprawę ze zmienną głębokością roboczą. Gospodarz wiedząc, jak przebiega mozaikowatość gleb, naniósł na mapę stosowne wartości.

Valtra i Väderstad z wspólnym pomysłem na rolnictwo 2
Ręczne przygotowanie mapy oraz przesłanie całego zadania do ciągnika zajęło dosłownie chwilę fot. Tomasz Kuchta

Co ciekawe, w tym wypadku bazowano na zmiennym dawkowaniu, któremu przypisane były odpowiednie głębokości robocze sekcji agregatu.

Trzeba przyznać, iż przygotowanie mapy, jak i jej przesłanie do ciągnika odbyło się niemal natychmiastowo. Dosłownie po chwili operator znajdujący się na polu miał już przed sobą całe zadanie dostarczone do wyświetlacza SmartTouch i mógł zacząć je wykonywać.

Kilka stref, maszyna Väderstad reaguje natychmiastowo

W czasie naszych przejazdów ciągnikiem mieliśmy okazję zauważyć, jak przebiega zmiana głębokości roboczej agregatu. Właściwie natychmiast po wjechaniu do kolejnej wydzielonej strefy maszyna w mgnieniu oka dostosowywała swoją głębokość roboczą do ustalonych wartości. Co ważne, pracowaliśmy na mapie stworzonej wyłącznie dla sekcji zębowej, choć w opcji była też możliwość równoczesnej pracy na 4 oddzielnych mapach przypisanych dla poszczególnych sekcji.

Warto dodać, iż Väderstad  przewidział też opcję kompensacji zachowania wszystkich elementów maszyny, bowiem jeśli np. zmienimy głębokość roboczą zębów, to pozostałe elementy robocze muszą się tak dostosować, aby wciąż wykonywać określoną pracę.

Valtra i Väderstad z wspólnym pomysłem na rolnictwo 3
Zadanie wraz z mapą dosłownie natychmiast po wysłaniu mogły zostać wykorzystane do pracy fot. Tomasz Kuchta
Valtra i Väderstad z wspólnym pomysłem na rolnictwo 6
Po zakończonej pracy generowany i wysyłany jest raport, który ukazuje, jak została wykonana praca fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje