Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Valtra Q305 i Väderstad TopDown 400. Czy 300 KM wystarczy do pracy?

Dodano: 09.08.2024
Valtra i Väderstad z wspólnym pomysłem na rolnictwo 16
Czy 305-konna Valtra Q305 poradzi sobie z 4-metrowym agregatem Väderstad TopDown 400? fot. Tomasz Kuchta

W ostatnim czasie mieliśmy okazję sprawdzić, jak z 4-metrowym agregatem Väderstad TopDown 400 poradzi sobie najmocniejsza Valtra serii Q o mocy 305 KM. Czy taka moc będzie wystarczająca do pracy na mozaikowatym stanowisku?

W danych technicznych odnośnie agregatu Väderstad TopDown 400 wyczytamy, iż zapotrzebowanie na moc ciągnika towarzyszącego wynosi powyżej 200 KM. Czy to oznacza, iż 300-konna Valtra poradzi sobie z tą maszyną śpiewająco?

Nawigacja Trimble. Przez jej test nabawiłem się skrzywienia uprawowego

Nawigacja Trimble EZ-Pilot Pro jest przez nas intensywnie testowana od kilku tygodni. Możemy śmiało powiedzieć, że dzięki niej nasze podejście do uprawek pożniwnych zmieniło się diametralnie i już nie będzie takie, jak wcześniej. Co się konkretnie wydarzyło?
Czytaj dalej

Väderstad TopDown 400

TopDown 400 to agregat wielozadaniowy umożliwiający za jednym przejazdem zarówno pełne podcięcie gleby przy wykorzystaniu sekcji talerzowej, jak również przeprowadzenie głębokiej uprawy za pomocą zębów. Całość wieńczy sekcja talerzy wyrównujących oraz wał konsolidujący glebę.

Nawet 100 KM na jeden metr szerokości roboczej 

wymaga agregat TopDown przy głębokiej uprawie.

Pora na porcję danych technicznych. Omawiany agregat to maszyna zaczepiana wyposażona łącznie w 30 talerzy oraz 14 zębów roboczych. Jeśli do tego dodamy masę własną sięgającą nawet 6,6 t i maksymalną głębokość roboczą nawet 40 cm, zdamy sobie sprawę, iż tutaj potrzeba konkretnego konia pociągowego.

Väderstad TopDown 400 to maszyna mogąca pracować na głębokość do 40 cm fot. Tomasz Kuchta
Väderstad TopDown 400 to maszyna mogąca pracować na głębokość do 40 cm fot. Tomasz Kuchta

Dość wspomnieć, że zdaniem specjalistów marki Väderstad, na ciężkich glebach i przy głębokiej uprawie potrzeba aż 100 KM na metr roboczy maszyny. To by oznaczało, iż 4-metrowy agregat w trudnych warunkach może wymagać ciągnika o mocy 400 KM. Czy zatem 305-konna Valtra Q305 podoła takiemu wyzwaniu?

Ciągnik Valtra Q305

Pod względe danych technicznych Valtra Q305 wypada bardzo dobrze. Jej sercem jest 6-cylindrowa jednostka napędowa o pojemności 7,4 l, generująca w tym modelu aż 305 KM mocy maksymalnej oraz 1280 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Rozstaw osi wynosi 305 cm, a masa własna przekracza 9 t. W tym wypadku postawiono na konkretne dociążenie traktora, bowiem na jego przednim TUZ wylądował obciążnik o masie 2,5 t, ponadto dociążona została też tylna oś.  Za przeniesienie napędu zaś odpowiada przekładnia bezstopniowa CVT.

Pokazowa Valtra Q305 wyróżniała się pięknym, śliwkowym kolorem fot. Tomasz Kuchta
Pokazowa Valtra Q305 wyróżniała się pięknym, śliwkowym kolorem fot. Tomasz Kuchta

Pokazowy egzemplarz wyróżniał się także kolorem fioletowym kolorem oraz licznymi elementami wizualnymi dodanymi przez studio Unlimited.

Za komfort pracy operatora odpowiadała pneumatycznie amortyzowana oś przednia Aires+, amortyzowana kabina Autocomfort oraz fotel Evolution. Nie zabrakło też niemal pełnego wyposażenia w zakresie rolnictwa precyzyjnego.

Czy Valtra podoła z 4-metrowym agregatem?

Areną zmagań testowego zestawu było mozaikowate pole z zauważalnym wzniesieniem, co tylko miało utrudnić zadanie Valtrze Q305.

My pracowaliśmy z agregatem Väderstad TopDown 400, który sam dostosowywał głębokość robocza do przygotowanej wcześnie mapy aplikacyjnej. W praktyce głębokość oscylowała w granicach 22-26 cm.

W naszych warunkach i przy głębokości roboczej sięgającej 26 cm Valtra Q305 nie była w stanie rozpędzić się do 11 km/h fot. Tomasz Kuchta
W naszych warunkach i przy głębokości roboczej sięgającej 26 cm Valtra Q305 nie była w stanie rozpędzić się do 11 km/h fot. Tomasz Kuchta

Korzystając z przekładni bezstopniowej ustawiliśmy ją w taki sposób, by ciągnik dążył do prędkości 11 km/h. W praktyce jednak średnia prędkość oscylowała w granicach 9 km/h, a obciążenie generowane przez maszynę nie pozwalało osiągnąć zadanej prędkości.

Nawet w tak trudnych warunkach Valtra Q305 zaskoczyła nas pozytywnie zużyciem paliwa, które jednostkowo wynosiło ok. 15-18 l/ha, co zdecydowanie należy uznać za dobry wynik.

Choć prędkość robocza nieco odbiegała od założonej, to efekty pracy agregatu TopDown 400 były świetne – resztki pożniwne zostały dobrze wymieszane z glebą, a stanowisko po przejeździe było wyrównane.

Wydaje nam się, że w takich warunkach zapewnienia specjalistów Väderstad o konieczności zapewnienia mocy 100 KM na każdy metr roboczy maszyny są jak najbardziej uzasadnione.

Pagórkowaty teren tylko dodawał trudności naszemu zadaniu fot. Tomasz Kuchta
Pagórkowaty teren tylko dodawał trudności naszemu zadaniu fot. Tomasz Kuchta
Wnętrze kabiny Valtry Q305 oferowało bardzo wysoki komfort pracy operatora fot. Tomasz Kuchta
Wnętrze kabiny Valtry Q305 oferowało bardzo wysoki komfort pracy operatora fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje