Joskin produkuje 4 modele ramp serii Pendislide Pro o szerokościach roboczych: 12 / 13,5 / 15 / 18 m. Odstępy pomiędzy elementami roboczymi, przez które gnojowica trafia do gleby, wynoszą 25 cm.
Po rozłożeniu rampy do pozycji roboczej, uwagę zwracają rozdzielacze Scalper. Ich zadaniem jest miksowanie gnojowicy i zawartych w niej części stałych. Zadanie to spełnia system samoostrzących noży tarczowych. Ważną rolę pełni zbierak kamieni, który je zatrzymuje, co zapobiega uszkodzeniu węży. Ostatecznie gnojowica opuszczająca rozdzielacz jest równomiernie transportowana do poszczególnych węży zakończonych płozami. W razie potrzeby inspekcji rozdzielacza, wystarczy otworzyć jego boczne pokrywy.
Każda sekcja robocza rampy Pendislide Pro składa się z listwy sprężystej o szerokości 70 mm, do której przymocowany jest wąż transportujący gnojowicę. Dodatkowo jest usztywniony metalowymi wzmocnieniami, co zwiększa jego stabilność. Zakończenie sekcji stanowi płoza z Ertalonu, czyli materiału odpornego na ścieranie. Jest ona ustawiona pod kątem 45° do podłoża.
Czytaj dalej
z taką prędkością roboczą może pracować wóz asenizacyjny z rampą Pendislide Pro
Podczas pracy płoza rozgarnia na boki rośliny i wycina w glebie niewielką bruzdę, w którą wlewana jest gnojowica. Dzięki temu praca rampy Pendislide Pro powoduje niewielkie zanieczyszczanie roślin. Aplikując gnojowicę na glebie kamienistej, płozy z Ertalonu można zastąpić ich odpowiednikami odlanymi ze stali.
na taką wartość siły docisku ustawione są listwy sprężyste, do których przymocowane są węże transportujące gnojowicę
Po lewej i prawej stronie rampy rozlewającej zamontowane są koła podporowe. To dzięki nim i wbudowanemu w ramę wahadłowemu systemowi zmiany położenia połowy rampy, może ona kopiować powierzchnię pola lub użytku zielonego. W ekstremalnych warunkach pracy, płozy mogą podnosić się bez ograniczeń i obniżać do 2,5 cm.
– Warto zauważyć, że osprzęt ten może być używany także później, gdy trawa jest wyższa, a liście bardziej bujne. Z uwagi na usztywnienie węży metalowymi listwami zapobiegającymi ich odbijaniu się od pędów oraz na obecność płóz, mogą one efektywnie rozsuwać trawę, nie ugniatając jej, a następnie precyzyjnie i równomiernie rozlewać gnojowicę u podstawy roślin. W ten sposób nawóz jest osłonięty liśćmi, co częściowo chroni go przed wiatrem i słońcem, a jednocześnie utrzymuje w bardziej wilgotnym i chłodniejszym środowisku. Pozwala to zminimalizować emisję amoniaku do atmosfery do zaledwie 20% – wyjaśnia Mariusz Janik, doradca techniczny w Joskin Polska.