Czy istnieje możliwość dofinansowania zakupu maszyn, które podlegały dofinansowaniu w innych programach organizowanych przez ARiMR? Jak ARiMR podejdzie do naliczania punktów chociażby w kontekście zakupu brony talerzowej?
Czytaj dalej
Głównym celem opisywanego programu ma być ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne.
Wnioskować będzie mógł zarówno rolnik pojedynczy, jak i grupa co najmniej 3 rolników, a limit wsparcia wynosi do 200 tys. zł na jedno gospodarstwo. Intensywność pomocy w przypadku jednego rolnika wynosie do 65 proc. kosztów kwalifikowanych oraz do 80 proc. w przypadku grupy rolników.
dofinansowania na jedno gospodarstwo. Taki limit pomocy przewiduje ARiMR w działaniu wspierającym inwestycje korzystne dla środowiska i klimatu.
Na działanie „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu” wygospodarowano 942,97 mln zł. Sam nabór powinien wystartować 23 października 2024 i potrwać do 20 listopada 2024.
Lista potencjalnych inwestycji, które objęte będą wsparciem jest naprawdę spora. Dla przykładu rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą będą mogli zakupić m.in. rozrzutniki obornika, wozy asenizacyjne, wozy paszowe, czy chociażby postawić płytę obornikową lub silos na kiszonkę.
Z kolei rolnicy zajmujący się produkcją roślinną będą mogli nabyć chociażby maszyny do głębokiej uprawy bezorkowej, agregaty uprawowo-siewne z nawożeniem wgłębnym, agregaty do siewu bezpośredniego, opryskiwacze, rozsiewacze nawozów i wapna, mulczery, czy np. systemy GPS do ciągnika.
Nas zaciekawił punkt dotyczący bron talerzowych do wymieszania obornika z glebą. Co w sytuacji, gdy rolnik chciałby kupić bronę talerzową, ale nie posiada w swoim gospodarstwie produkcji zwierzęcej?
– Pomoc przyznaje się na inwestycję polegającą na wyposażeniu gospodarstwa w maszyny lub urządzenia do aplikacji nawozów naturalnych lub produktów pofermentacyjnych, jeżeli te nawozy lub te produkty są wytwarzane w tym gospodarstwie. W związku z powyższym, w przypadku gdy w gospodarstwie nie jest prowadzona produkcja zwierzęca, punkty za inwestycję wymienioną pod poz. 81. Brony talerzowe do wymieszania obornika z glebą, Załącznika nr 1 do Wytycznej szczegółowej dla interwencji I.10.4., nie zostaną przyznane. Nie wyklucza to możliwości ubiegania się o wsparcie w ww. zakresie, jeżeli Wnioskodawca wykaże, że posiada (nabywa) nawozy naturalne. Jednakże punkty w takim przypadku też nie zostaną przyznane – odpowiada na nasze pytanie biuro prasowe ARiMR.
Biorąc pod uwagę fakt, iż w ubiegłych latach mieliśmy do czynienie z wieloma programami umożliwiającymi pozyskanie dofinansowania na zakup sprzętu rolniczego z ARiMR, z pewnością wielu rolników z nich skorzystało. Czy zatem rolnicy, którzy w przeszłości taką pomoc otrzymali na kupno konkretnych maszyn, będą mogli tym razem pozyskać środki na zakup tego samego sprzętu?
– Szczegółowe wytyczne dla tej interwencji nie zawierają przepisów, które uniemożliwiałyby zakup maszyn lub urządzeń tego samego rodzaju, co maszyn lub urządzeń, które były przedmiotem dofinansowania w ramach operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2014-2020 czy poddziałania „Premie dla młodych rolników” PROW 2014-2020 – czytamy w odpowiedzi z ARiMR.
– Przyznanie pomocy na zakup konkretnej maszyny będzie możliwe, jeżeli będzie on uzasadniony wielkością prowadzonej w gospodarstwie produkcji, a parametry planowanych do zakupu maszyn będą adekwatne do skali produkcji prowadzonej w gospodarstwie danego Wnioskodawcy, w tym w kontekście posiadanego zaplecza technicznego, a także inwestycja nie będzie miała charakteru inwestycji odtworzeniowej. Kwestie te będą przedmiotem oceny przez Oddział Regionalny ARiMR w trakcie weryfikacji złożonego wniosku o przyznanie pomocy – rozwiewa nasze wątpliwości biuro prasowe ARiMR.