– Zauważyliśmy zapotrzebowanie rolników na dodatkowe nawożenie za pomocą siewnika Tempo. W tym celu zaprojektowaliśmy system nawożenia płynnego, który współgra z wydajnością siewnika Tempo. Obejmuje to łatwe ustawienie, pełną kontrolę i precyzję dla każdego rzędu – mówi Oskar Karlsson, reprezentujący firmę Väderstad.
Czytaj dalej
Nowy system posiada zbiornik na nawóz płynny z tworzywa sztucznego o pojemności 2 tys. litrów. Może on być aplikowany w rzędzie siewnym za pomocą jednostek rzędowych lub poza rzędem siewnym za pomocą redlic nawozowych. Aby ułatwić pracę rolnikowi, system został zaprojektowany tak, aby umożliwić szeroki zakres różnych dawek nawozu płynnego bez konieczności wymiany dysz.
– Przykładowo, maszyna może obsługiwać standardowe dawki nawozów płynnych od 30 do 200 litrów na hektar bez zmiany dysz w maszynie, przy rozstawie rzędów 750 mm i prędkości jazdy 15 km/h, mówi Oskar Karlsson.
Aby kontrolować dozowanie płynnego nawozu, czujniki przepływu stale monitorują wydajność. Wykorzystując tę informację zwrotną w czasie rzeczywistym, system automatycznie utrzymuje wybraną wydajność.
z taką wydajnością dozowania nawozów płynnych może pracować maszyna i to bez konieczności zmiany dysz.
– Rolnik ustawia żądaną dawkę nawozu płynnego w litrach na hektar. Monitorując przepływ przez system, maszyna automatycznie kontroluje dawkę wyjściową w ruchu. Dzięki temu nie ma potrzeby kalibracji, mówi Oskar Karlsson.
System nawozów płynnych jest w pełni zintegrowany z systemem sterowania Väderstad E-Control opartym na iPadzie, dzięki czemu operator zyskuje pełną kontrolę nad operacją siewu na polu. Podobnie jak w przypadku dozowania materiału siewnego, również płynny nawóz jest wyłączany rząd po rzędzie.
Napełnianie zbiornika nawozem płynnym może odbywać się za pomocą pompy zewnętrznej lub grawitacyjnie, alternatywnie za pomocą pompy pokładowej maszyny. Aby zapewnić bezpieczną pracę, maszyna jest wyposażona w zbiornik na wodę, system mycia i schowki na środki ochrony osobistej.
Nowa opcja nawozu płynnego będzie miała swoją premierę na międzynarodowych targach Agritechnica w listopadzie 2023 roku. Będzie on dostępny dla Tempo L 8-24 od października 2023 roku.