Jak duże mogą być różnice w jakości filtrów oryginalnych i ich zamienników? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo zamiennik zamiennikowi nierówny. Wiadomo jednak, że filtr oryginalny daje pewność, że jego parametry są idealnie dopasowane do ciągnika czy maszyny samojezdnej. Ponadto ma dłuższą trwałość.
Czytaj dalej
Claas od roku 2010 prowadzi testy polowe dla swoich części oraz ich zamienników. W badaniach udział bierze zewnętrzna firma certyfikująca Deula Rendsburg. – Uzyskane wyniki pokazują, że prawdziwa wartość części wychodzi dopiero w przeliczeniu kosztów zakupu takiej części na hektar. Są bowiem bardziej trwałe niż zamienniki, bo wykonane z lepszych materiałów. Oryginalne części pozwalają też zachować stałą gotowość maszyny do osiągania pełnej wydajności i przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa – informuje Claas.
– Jeśli wymianę filtrów i olejów wykonujesz w swoim warsztacie, to apelujemy o prawidłowe zagospodarowanie zużytych filtrów i olejów. Jednak lepiej zlecić wykonanie wymiany oleju i filtrów autoryzowanemu serwisowi. Wtedy mamy pewność, że zużyte materiały eksploatacyjne zostaną prawidłowo zutylizowane – apeluje Claas Polska.
Producenci sprzętu rolniczego coraz częściej wydłużają w nim okresy serwisów olejowych. W najnowszym ciągniku Claas Xerion wymiana oleju silnikowego może następować co 1000 godzin pracy a przekładniowego w osiach i rolkach jeszcze rzadziej, bo co 2000 godzin. Absolutnie odradzamy trzymania się tych zaleceń stosując zamienniki filtrów oryginalnych. Mają one sens tylko dzięki nowej generacji materiałów filtrujących, z których budowane są filtry oryginalne. Ponadto ich trwałość jest skorelowana z zaleceniami wymiany olejów.
– Czy wiesz też, że moduł hydrauliczny maszyn Claas wyposażonych w przekładnie Cmatic jest zasilony tym samym olejem, który krąży w obiegu siłowym ciągnika i napędza doczepiane maszyny? Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie, a nie na zamknięty, osobny obwód tylko dla CVT? Bo praca w jednym systemie olejowym upraszcza serwis i uzupełnianie ubytków oleju. Łatwiej też wtedy sprzęgać ciągnik z innym sprzętem. Tego rodzaju rozwiązania są możliwe dzięki nowej generacji materiałów filtrujących. Czy zaryzykujesz trwałość przekładni bezstopniowej oszczędzając na filtrach? Filtry, jeśli są oryginałami, wykluczają możliwość wystąpienia poważnej awarii w układach od nich zależnych – czytamy w komunikacie prasowym.
Zapewne nie dziwi, że zastosowanie zamiennika filtra oryginalnego grozi utratą prawa do gwarancji. Za to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dotyczy to również okresu pogwarancyjnego, w czasie trwania rękojmi. Wybranie części nieoryginalnych, w tym filtra-zamiennika może kosztować utratę również tego prawa.
– Ważnym aspektem jest również możliwość zgłoszenia ewentualnej usterki jakościowej oryginalnego filtra czy wadliwie wykonanej usługi serwisu olejowego. Na pewno łatwiej i szybciej uzyska się odpowiedź na reklamację, co w przypadku zamiennika już nie jest takie oczywiste – informuje Claas.
Profesjonalny serwis kosztuje, ale jest wart swojej ceny. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy w tzw. świętym spokoju związanym z gwarancją za wykonane prace i na zastosowane części. Ponadto podczas wymiany oleju i filtrów serwisant może wychwycić wycieki oleju i inne nieprawidłowości w ciągniku lub maszynie. Z tych powodów warto rozważyć możliwość zawarcia umowy serwisowej, co jest finansowo korzystnym rozwiązaniem.
Wymiany olejów i filtrów zgodne z zaleceniami producenta w jego autoryzowanym dealera spowodują również powstanie historii serwisowej naszego sprzętu. Dzięki niej jego sprzedaż powinna odbyć się szybciej i za wyższą cenę. Nie bez znaczenia jest także postrzeganie rolnika przez serwis. Ten, który regularnie korzysta z jego usług, w czasie nagłej awarii zapewne zostanie obsłużony w pierwszej kolejności.