Takie wnioski płyną ze spotkania Väderstad Polska z dealerami, które odbyło się pod koniec października 2023 r. Przedstawiono na nim podsumowanie ostatniego sezonu i plany na kolejny.
– Väderstad jest droższy, ale jest wart swojej ceny. Do tej pory marka kojarzyła się przede wszystkim z legendarną trwałością, ale w dzisiejszych czasach, to już nie wystarcza. Nasze najnowsze produkty są wyposażone w najnowsze technologie z pogranicza informatyki i optyki. Mam na myśli zarówno SeedEye, jak i Proceed. Dostarczają one jakość, której żaden z pozostałych producentów nie jest w stanie zaoferować – mówi Maciej Matuszewski, menadżer marketingu Väderstad Polska.
tyle maszyn Väderstad zostało zamówionych przez polskich dealerów tego producenta w 2023 roku.
Szef marketingu polskiego oddziału znanego szwedzkiego producenta maszyn rolniczych, przedstawił wyniki badań opinii przeprowadzonych w latach 2020/2021 wśród polskich rolników. Wynika z nich, że Väderstad jest także wysoko ceniony za niezawodność. Czerwono-żółte maszyny rzadko się psują i rolników nie czekają z tego powodu przerwy w pracy. Szwedzka marka postrzegana jest również jako specjalista od uprawy gleby i siewu. To zapewne zasługa licznych konferencji i spotkań polowych organizowanych według dewizy firmy Väderstad – oferujemy maszyny oraz wspieramy technologią i wiedzą, która pozwala rolnikom odnosić sukces.
Firma założona w 1962 roku przez Rune i Siw Stark w należącym do nich 30-hektarowym gospodarstwie. Produkcja sprzętu rozpoczęła się od prostej stalowej włóki, a dzisiaj to maszyny o bardzo wysokim stopniu zaawansowania technicznego.
W historii szwedzkiego producenta można znaleźć wiele produktów, które – nie wahamy się tego napisać – zrewolucjonizowały technikę rolniczą w zakresie maszyn uprawowo-siewnych. Kultowe już zabezpieczenie ramion elementów roboczych maszyn uprawowych za pomocą gumowo-kauczukowych rolek jest obecnie powszechnie wykorzystywane przez wielu producentów takiego sprzętu. Pomysłodawcami byli inżynierowie firmy Väderstad. Przykłady takie można mnożyć. W ostatnich latach szwedzka marka wprowadziła system szybkiego wysiewu z pojedynkowaniem nasion PowerShoot i system ich zliczania w czasie rzeczywistym SeedEye.
Właścicielami marki Väderstad są obecnie przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia rodziny Starków. W firmie pracuje obecnie kilku członków rodziny, a prezesem jest Henrik Gilstring, wnuk Rune i Siw Stark. Väderstad jest już marka globalną, obecną nie tylko w Europie, ale również w USA, Kanadzie i Australii.
Bez wątpienia ostatnim największym sukcesem rynkowym marki Väderstad jest siewnik punktowy nowej generacji o nazwie Tempo. Dzięki niemu siew takich roślin jak kukurydza, buraki czy rzepak może odbywać się dwukrotnie szybciej niż maszynami tradycyjnymi. To właśnie w tej maszynie zastosowano system PowerShoot wstrzeliwujący nasiona do gleby. Oczywiście praca odbywa się cały czas przy zachowaniu wysokiej precyzji i możliwości ciągłego monitorowania jakości wysiewu.
Väderstad dostarcza produkty i rozwiązania rewolucjonizujące rolnictwo. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo. Dwukrotne zwiększenie prędkości siewu punktowego to krok milowy w rozwoju tej technologii. Dlatego Tempo ma już na rynku renomę maszyny nie mającej w swoim segmencie konkurencji. Doświadczeni rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że tempo pracy jest kluczowe, aby trafić w optymalny czas do siewu. Jeśli dodatkowo można uniknąć błędu podwójnego wysiewu, ograniczamy konkurencję między roślinami pozwalając im na pełne wykorzystanie światła oraz składników pokarmowych, co tworzy optymalne warunki do plonowania.
od tylu lat działa polski oddział firmy Väderstad. W 2022 r. Väderstad Polska obchodził więc jubileusz 25-lecia, ale nie był świętowany z powodu wybuchu wojny na Ukrainie.
Kolejnym przykładem innowacyjności firmy Väderstad jest system SeedEye, który potrafi liczyć pojedyncze nasiona z dokładnością 98-99%. Zamontowany na przykład na agregacie uprawowo-siewnym Spirit lub Rapid, potrafi wysiać dokładnie tyle nasion (w szt./m2), ile rolnik zaprogramował, nie trzeba przy tym robić próby kręconej i korzystać z obarczonego błędem parametru masy tysiąca nasion. Proces ustalania normy wysiewu jest dokładny i szybki.
Patrząc na możliwości jakie niesie ze sobą najnowsza maszyna marki Väderstad o nazwie Proceed, można spodziewać się kolejnej rewolucji w siewie i sukcesu sprzedażowego szwedzkiego producenta. – To pierwszy na rynku punktowy uniwersalny siewnik, który wchodzi do produkcji seryjnej. Można nim siać punktowo pszenicę, jęczmień, żyto, rzepak, buraki cukrowe, groch, kukurydzę, słonecznik i nasiona wielu innych roślin rolniczych. Proceed to następna generacja siewników, której twórcą jest firma Väderstad – podkreśla Piotr Osiński, dyrektor zarządzający Väderstad Polska.
Väderstad Polska coraz mocniej stawia na program przeglądów posezonowych wykonywanych przez certyfikowanych serwisantów jego dealerów. W ramach takiego przedsięwzięcia pod nazwą „Gotowy do akcji” od 2012 r. sprawdzono w Polsce ponad 6 tys. maszyn.
Obecnie program ten zmienił nazwę na Väderstad Quality Check i jest ukierunkowany głównie na siewniki. Nie ma jednak przeszkód, aby każdy inny sprzęt został sprawdzony i w razie potrzeby naprawiony. Oczywiście montowane są części Väderstad. – Tylko oryginalne komponenty Väderstad gwarantują, że maszyna będzie działać dokładnie z taką precyzją, do jakiej została zaprojektowana – zapewnia Maciej Matuszewski.