Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Zbiór słonecznika przystawką do kukurydzy Emmarol EMH 4

Dodano: 28.10.2023
Emmarol_słonecznik_1
Jak ze zbiorem słonecznika poradziła sobie przystawka Emmarol EMH 4 ze specjalną adaptacją? fot. Tomasz Kuchta

Jak w praktyce wygląda zbiór słonecznika przystawką do kukurydzy Emmarol EMH 4 przy zastosowaniu specjalnej adaptacji? Czy jest to rozwiązanie godne polecenia?

Areał upraw słonecznika w naszym kraju w ostatnim czasie dość mocno wzrósł, przez co istotne wydaje się być pytanie, czy zbiór z wykorzystaniem przezbrojonej przystawki do kukurydzy Emmarol EMH 4 to dobry pomysł. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Obciążniki Pateer RT opakowane na prezent dla… ciągnika

Czy przedni balast do ciągnika zawieszany na jego TUZ może przypominać ładnie opakowany prezent? Po tym jak Pateer Group zaprezentował obciążniki serii RT, odpowiedź brzmi tak. Elegancka powłoka nadaje im estetyki i może być dobrana kolorystycznie pod ciągnik oraz zawierać dowolne logo.
Czytaj dalej

Przystawka do kukurydzy wymaga adaptacji

Wjazd kombajnem wyposażonym w przystawkę do zbioru kukurydzy bez żadnej jej modernizacji mógłby się skończyć ogromnymi stratami ziarna. Dzieje się tak dlatego, iż w przeciwieństwie do twardych kolb kukurydzianych, które są obrywane i trafiają dalej do kombajnu, kosze słonecznika w dużym stopniu byłyby wciągane przez noże rozdrabniające łodygi.

Zdaniem ekspertów moglibyśmy mieć wówczas do czynienia ze stratami sięgającymi nawet 50 proc. zbieranych nasion.

Przezbrojenie przystawki Emmarol EMH 4

Firma Emmarol ze Słupska proponuje swoim klientom specjalną adaptację do przystawki kukurydzianej. W jej skład wchodzą płyty obrywające, które zasłaniają wałki wciągające, a także specjalne prowadnice.

30 minut 

– tyle czasu zajęło jednej osobie zamontowanie adaptacji do słonecznika w naszej 4-rzędowej przystawce Emmarol EMH 4.

Emmarol_słonecznik_3
Do zdemontowania łańcuchów napędowych bardzo przydaje się klucz dostarczony w zestawie przez producenta fot. Tomasz Kuchta

W/w płyta jest wycięta z przodu, przez co łodygi słonecznika są precyzyjnie naprowadzana na nóż znajdujący się na końcu tegoż wcięcia. W dalszej kolejności ścięta łodyga z koszem jest przesuwana po blasze w głąb przystawki za pomocą zabieraków zamontowanych na łańcuchach napędowych.

Do procedury zamontowania całej adaptacji niezbędne będzie zdemontowane łańcuchów napędowych. W tym celu świetnie sprawdza się klucz dołączony do zestawu przez producenta.

W naszym przypadku przezbrojenie 4-rzędowej przystawki zajęło jednej osobie ok. pół godziny, co uznajemy za bardzo dobry wynik.

Jak wygląda zbiór?

Przy zbiorze słonecznika przezbrojoną przystawką Emmarol szybko okazało się, że adaptacja dostarczona przez producenta radzi sobie naprawdę dobrze. Sporadycznie zdarzało się, by jakiś kapelusz słonecznika wypadł poza heder.

Emmarol_słonecznik_5
Adaptacja do zbioru słonecznika już na swoim miejscu fot. Tomasz Kuchta

Ze względu na dużą wysokość roślin, część z nich była mocno pochylona, co szczególnie przy skrajnych rzędach skutkowało spadaniem uciętych łodyg na boczne ślimaki wciągające. Ślimaki te na szczęście były w stanie część tych ściętych łodyg nagarnąć do wnętrza przystawki.

Wydaje nam się, iż dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dodatkowych, pionowych siatek po obu bokach przystawki – to z pewnością ograniczyłoby straty. Przy zbieraniu większego areału słonecznika postawilibyśmy również na dorobienie wyższej siatki w miejscu jej łączenia z kombajnem. Ścięcie wysokich roślin czasami kończyło się bowiem przewróceniem łodygi na heder, a następnie jej wypadnięciem wprost pod koła kombajnu.

To o czym wspominamy to jednak szczegóły. Najważniejsze, że ta szybka w montażu adaptacja pozwala na skuteczny zbiór słonecznika bez większych strat i zdecydowanie można ją rekomendować osobom zainteresowanym siewem słonecznika w rozstawie rzędów wynoszącym 75 cm.

Emmarol_słonecznik_2
Przystawka Emmarol z adaptacją do słonecznika świetnie poradziła sobie ze zbiorem tej rośliny fot. Tomasz Kuchta
Emmarol_słonecznik_4
Na ściernisku po zbiorze słonecznika trudno było znaleźć całe kapelusze fot. Tomasz Kuchta
Emmarol_słonecznik_6
Straty spowodowane sporadycznie wypadającymi kapeluszami można ograniczyć montując dodatkowe pionowe siatki po obu bokach przystawki fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje