Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje

Dodano: 21.05.2024

Marce Deutz-Fahr takiego traktora brakowało. Wpisuje się on pomiędzy serie 5 i 5D Keyline łącząc zalety tych ciągników, ale co ważne jest mu bliżej do serii bogatszej. Na nasz test trafił model Deutz-Fahr 5095 Keyline o masie wysyłkowej 4 ton, z silnikiem 4-cylindrowym, rewersem elektrohydraulicznym, przekładnią z biegiem Powershift i obszerną kabiną 4-słupkową. Tak wyposażony traktor ma dobrą cenę, co ostatecznie może zadecydować o jego wyborze.

Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje

Podczas naszego testu siewnika Lemken Solitair DT siany był jęczmień jary w dawce 155 kg/ha. Na polu po orce jesiennej rozsiany został tylko nawóz i wykonano płytką uprawę broną talerzową. W takich warunkach sprawdzaliśmy pracę siewnika, który zagregowany był z ciągnikiem Claas Axion 810. Od razu zaznaczamy, że ten 215-konny traktor miał sporą nadwyżkę mocy. Wystarczyłby 160-konny.
Czytaj dalej

Seria ciągników Deutz-Fahr 5095 Keyline z rozstawem osi 2400 mm obejmuje 4 modele o mocach maksymalnych: 75 (5075), 95 (5095) i 106 KM (5105). Najsilniejszy model występuje również w wersji ze wzmocnionymi osiami, co pozwoliło zwiększyć jego DMC do 7 ton. Pozostałe mają ten parametr na poziomie 6,5 tony. Największą zaletą wszystkich traktorów serii Deutz-Fahr 5 Keyline jest wyśrodkowane połączenie mechaniki z elektroniką.

Deutz-Fahr 5 Keyline z talerzówką 3,5 m

Traktor o mocy znamionowej 90 i maksymalnej 95 KM zagregowaliśmy z zawieszaną krótką broną talerzową zakończoną wałem rurowym. Jej szerokość robocza wynosiła 3,5 m, a masa 1,5 tony. Okazało się to trafnym połączeniem. Przy głębokości roboczej 11-12 cm, pracując na ekonomicznych obrotach silnika wynoszących 1700 na minutę, uzyskiwaliśmy prędkość 8,5 km/h. Na uwrociu schodziliśmy do 1050 obr./min., w czym pomagał przycisk pamięci obrotów silnika. Drugi służył do ponownego wzrostu obrotów przewidzianych do pracy.

Silnik 4-cylindrowy

W ciągniku Deutz-Fahr 5095 Keyline montowany jest silnik koncernu SDF o nazwie FARMotion 45. Jego 4 cylindry przekładają się na pojemność 3,85 l. Norma emisji spalin Stage V osiągana jest z pomocą katalizatora DOC, który znajduje się pod maską. W jej spełnieniu pomaga również filtr cząstek stałych DPF i system SCR, czyli wtryskiwanie do spalin płynu AdBlue (inaczej DEF). Odpowiadające za to elementy zabudowano u podstawy tłumika przy słupku B kabiny. Można to uznać za wizerunkowy minus traktora, ale co ważne dla operatora nie ma to już tak dużego znaczenia. Kierując ciągnikiem tuba za słupkiem kabiny częściowo ogranicza pole widzenia, ale nie zasłania widoku na przednie koło prawe.

Deutz-Fahr 5095 Keyline o mocy maksymalnej 95 KM uzyskiwanej z silnika 4-cylindrowego, z rozstawem osi 2400 mm i DMC 6,5 tony jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych propozycji rynkowych nowych traktorów 90-100-konnych © TRAKTOR24.pl
Deutz-Fahr 5095 Keyline o mocy maksymalnej 95 KM uzyskiwanej z silnika 4-cylindrowego, z rozstawem osi 2400 mm i DMC 6,5 tony jest obecnie jedną z najatrakcyjniejszych propozycji rynkowych nowych traktorów 90-100-konnych © TRAKTOR24.pl

Jeden półbieg

Jeździliśmy ciągnikiem Deutz-Fahr 5095 Keyline ze skrzynią przekładniową 20+20 Hi-Lo, czyli z półbiegiem pozwalającym zmienić przełożenie bez przerywania strumienia momentu obrotowego w nitce napędowej ciągnika. W tej skrzyni biegów, mała dźwignia służy do wyboru przełożeń polowych (żółw) lub szosowych (zając), a duża do załączenia jednego z 5 biegów podstawowych. Można je zmieniać naciskając pedał sprzęgła nożnego lub przycisk zamontowany na głowni wyższej dźwigni służącej do obsługi przekładni. Tam też znajdują się dwa przyciski – do załączania biegu Powershift i jego wyłączania.

208 tys. zł netto – 

to cena sugerowana (w maju 2024 r.)  recenzowanego w artykule (z takim wyposażeniem) ciągnika Deutz-Fahr 5095 Keyline. W przypadku zamówienia tego traktora z fotelem pasażera wyposażonym w homologowany pas bezpieczeństwa, cena wzrasta o 2 tys. zł netto.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT