Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje

Dodano: 20.04.2024

Na nasz test redakcyjny trafił ciągnik, który mając skrzynię biegów mechaniczną, może konkurować z traktorami wyposażonymi w przekładnię bezstopniową. Różnicę w traktorze Steyr 4120 Multi zaciera wyjątkowo gładka zmiana czterech przełożeń typu Powershift.

Nowa fabryka Mzuri World już działa. Będą jeszcze dwie hale

Od początku 2024 r. produkcja agregatów Mzuri przeznaczonych do siewu w technologii strip-till, odbywa się w nowej fabryce. Miejscem ich powstawania jest nadal Śmielin k. Nakła, czyli siedziba główna Mzuri World. Ta znana w wielu krajach marka, mająca polskiego właściciela, jest na najlepszej drodze do podwojenia produkcji.
Czytaj dalej

Steyr 4120 Multi jest ciągnikiem kompaktowym z rozstawem osi wynoszącym 2,43 m. Masa wysyłkowa wynosi 4900 kg, ale dopuszczalna masa całkowita to 8000 kg. Pozwala to skonfigurować ciągnik zarówno do prac lekkich, jak i ciężkich.

Silnik i przekładnia ciągnika Steyr 4120 Multi

W ciągniku Steyr 4120 Multi montowany jest 4-cylindrowy silnik koncernowy FPT o pojemności 3,6 l. Jednostka ta spełnia normę emisji spalin Stage V. Pod maską w jednej obudowie zamknięty jest katalizator DOC, pasywny filtr cząstek stałych DPF i system wtrysku AdBlue do spalin. Dzięki temu tłumik jest wąski i zamontowany przy prawym słupku kabiny nie zasłania widoku operatorowi traktora.

340 tys. zł netto – 

tyle w w kwietniu 2024 roku wynosi cena recenzowanego przez nas ciągnika.

Przekładnia S-Control 4 marki ZF jest bardzo mocnym punktem ciągnika. Pozwala wybierać spośród czterech przełożeń głównych i czterech typu Powershift. Półbiegi mogą być zmieniane w trybie automatycznym lub ręcznym z poziomu dźwigni Multicontroller. Sprawdziliśmy, działa to bardzo płynnie. Właśnie za zmianę półbiegów, które pracowały cicho i z dużą jakością techniczną, przyznajemy Steyrowi największy plus. Ostatecznie traktor ma 32 biegi do przodu i 32 do tyłu. Dodajmy, że są to przełożenie w pełni mechaniczne, co oznacza wysoką sprawność przekładni.

Naszym zdaniem wyjątkowo gładka zmiana czterech przełożeń typu Powershift sprawia, że Steyr 4120 Multi może konkurować z traktorami wyposażonymi w przekładnię bezstopniową © TRAKTOR24.pl
Naszym zdaniem wyjątkowo gładka zmiana czterech przełożeń typu Powershift sprawia, że Steyr 4120 Multi może konkurować z traktorami wyposażonymi w przekładnię bezstopniową © TRAKTOR24.pl

Uprawa z prędkością 8-11 km/h

Podczas wiosennej pracy z agregatem do uprawy przedsiewnej Krukowiak Sigma Plus 3,8H o szerokości roboczej 3,8 m, ciągnik radził sobie nadspodziewanie dobrze. Pracował na oponach Mitas w rozmiarze 440/65 R28 i 540/65 R38. Głębokość uprawy po orce jesiennej wynosiła około 12 cm. Dodając do tego ukształtowanie pola wymagające podjazdów pod spore wzniesienia, traktor przeszedł wymagający test trakcji i mocy. Silnik wkręcony na 1800 obrotów na minutę, grupa przełożeń szosowych i pierwszy bieg główny w połączeniu z czterema Powershift, pozwalały pracować z prędkością 8-11 km/h. Jednostka napędowa z czterema zaworami na cylinder ani razu nie złapała zadyszki. Wystarczyło zejść z półbiegiem niżej i praca przebiegała sprawnie nawet pod największe górki.

Niedoceniany podłokietnik

Za duże udogodnienie dla kierowcy ciągnika Steyr 4120 Multi uważamy możliwość oparcia ręki na podłokietniku. To z jego poziomu można swobodnie obsługiwać dźwignię Multicontroller oraz joystick, który jest szyty na miarę pracy ciągnika z ładowaczem czołowym. Naszym zdaniem podłokietnik w mniejszych ciągnikach sprawia, że zyskują więcej niż mogłoby się wydawać.

Podkreślamy po raz kolejny, że Steyr 4120 Multi jest ciągnikiem z aspiracjami bezstopniówki i wysoką jakością nie tylko zmiany półbiegów, ale całościowego wykonania traktora. To czego nam zabrakło, to fabrycznego systemu kierowania automatycznego. Pozostaje doposażenie, które przeprowadzi dealer marki Steyr lub jakakolwiek inna firma specjalizująca się w tej technologii.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą