Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Steyr Absolut 6280 CVT i rozwiązania znane z branży samochodowej

Dodano: 09.11.2023

Pierwszy kontakt z aktualnie testowanym przez nas ciągnikiem Steyr Absolut 6280 CVT przywodzi nam myśl, że sporą część rozwiązań w nim zastosowanych już gdzieś widzieliśmy. Bynajmniej nie w branży rolniczej.

Kiedyś świat ciągników rolniczych i samochodów dzieliła gruba kreska, która wydawało się, że nigdy nie zniknie. Najnowsze dziecko marki Steyr w postaci modelu Absolut 6280 CVT nic sobie jednak z tej kreski nie robi i wkracza na terytorium do tej pory zarezerwowane jedynie dla aut osobowych.

Rolnictwo 4.0 w leciwym ciągniku i maszynie. Tak, to możliwe

Na ogół myśląc o bardzo precyzyjnych, oszczędnych i nowoczesnych maszynach wpisujących się w realia rolnictwa precyzyjnego do głowy przychodzi nam jedynie nowy i drogi sprzęt. A gdyby tak stare, używane maszyny dało się unowocześnić w ramach rolnictwa 4.0 i dać im drugie życie. Tak, to możliwe.
Czytaj dalej

Kluczyk do kabiny ciągnika to przeżytek

Bardzo duże wrażenie zrobił na nas fakt, iż do testowego ciągnika nie otrzymaliśmy standardowego kluczyka, a zamiast niego w nasze ręce trafił pilot. Początkowo byliśmy przekonani, iż w jego bryle ukryty będzie standardowy kluczyk, jednak nic bardziej mylnego.

Na pokładzie ciągnika Steyr Absolut 6280 CVT znalazł się bowiem dostęp bezkluczykowy. W praktyce pilot wystarczy mieć chociażby w kieszeni, a w momencie gdy zbliżymy rękę do klamki specjalny czujnik wykryje obecność dłoni, jak i pilota i odblokuje drzwi w ciągu ułamka sekundy. Tego po traktorze się nie spodziewaliśmy.

66 dB – 

taki poziom hałasu dociera do wnętrza ciągnika Steyr Absolut 6280 CVT. Zdaniem producenta to najcichsza kabina na rynku.

Steyr Absolut 6280 CVT 3 fot. Tomasz Kuchta
Skórzany fotel operatora oraz pasażera nadaję wnętrzu prestiżu fot. Tomasz Kuchta

Zamek w drzwiach możemy także odblokować przyciskiem umieszczonym na pilocie. Warto wspomnieć, iż odryglowanie zamka uruchomi także automatycznie oświetlenie nie tylko w kabinie, ale i przed kabiną, przez co dobrze oświetlona będzie przestrzeń przy schodkach wejściowych.

We wnętrzu kabiny nie uświadczymy jakiejkolwiek stacyjki, a jedynie przycisk Start/Stop, za pomocą którego włączymy zapłon oraz uruchomimy i zgasimy silnik.

Co ciekawe, jeśli pilot będzie znajdował się w odległości powyżej 2 m od czujników rozmieszczonych w kabinie, to niemożliwe będzie uruchomienie silnika.

Poczujesz się jak w samochodzie

Pierwszy rzut oka na wnętrze testowanego ciągnika robi naprawdę świetne wrażenie. Dość wspomnieć o chociażby skórzanym fotelu operatora oraz pasażera, skórzanym wieńcu kierownicy, czy wentylowanym i dwustopniowo podgrzewanym fotelu traktorzysty.

Producent zadbał o to, by wszystkie elementy, które najczęściej będziemy dotykać we wnętrzu były wykonane nie tylko z dobrej jakości materiałów, ale też solidnie spasowane, przez co mocno ograniczono ich trzeszczenie.

Steyr Absolut 6280 CVT 9 fot. Tomasz Kuchta
Światła do jazdy dziennej w technologii LED? Bardzo proszę. fot. Tomasz Kuchta

Jakby tego było mało, wśród rozwiązań powszechnie stosowanych w samochodach osobowych, testowy Steyr Absolut posiada m.in. elektrycznie regulowane oraz wysuwane lusterka zewnętrzne, klimatyzację automatyczną, czy chociażby kamery poprawiające widoczność dookoła traktora.

Na koniec warto wspomnieć, że przedstawiciele marki Steyr mówią jasno, iż najnowszy model Absolut CVT może poszczycić się najcichszą kabiną na rynku, gdzie poziom hałasu wynosi zaledwie 66 dB. Temat komfortu oferowanego przez ten ciągnik jest tak rozbudowany, że szerzej przyjrzymy się mu w kolejnych tekstach.

Steyr Absolut 6280 CVT 12 fot. Tomasz Kuchta
Automatyczna klimatyzacja, elektrycznie regulowane oraz wysuwane lusterka boczne, radio z Bluetooth… Lista opcji wpływających na komfort w ciągniku Steyr Absolut 6280 CVT jest naprawdę wysoka fot. Tomasz Kuchta
Steyr Absolut 6280 CVT 11 fot. Tomasz Kuchta
Przednia kamera poprawiająca widok na przedni TUZ została pomysłowo wkomponowana w znaczek fot. Tomasz Kuchta
Steyr Absolut 6280 CVT 13 fot. Tomasz Kuchta
Steyr Absolut 6280 CVT na każdym kroku zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami poprawiającymi komfort pracy operatora fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy