Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000

Dodano: 20.02.2024

Sieczkarnia samojezdna John Deere 9700i posiada 18-litrowy silnik John Deere JD18X o mocy maksymalnej 825 kM. Jedna z takich maszyn doposażona w czujnik plonu HarvestLab 3000 pracowała w 2023 w woj. kujawsko-pomorskim, podczas zbioru kukurydzy na kiszonkę. jej wydajność wynosi nawet 400 ton sieczki na godzinę, co tym bardziej uzasadnia monitorowanie w czasie rzeczywistym zbieranego plonu.

Sieczkarnia John Deere 9700i pracowała z zespołem żniwnym 475 plus o szerokości roboczej wynoszącej 7,5 m.

Co potrafi HarvestLab 3000?

Maszyna z rocznika 2023 otrzymała zoptymalizowany kontur końcówki rury wyładowczej, który poprawia przepływ materiału roślinnego w warunkach jego wysokiej wilgotności. Ponadto wyposażona była w wyświetlacze generacji piątej G5.

Kombajn John Deere z czujnikiem HarvestLab tworzy mapy plonów białka, skrobi i tłuszczu

W roku 2007 w sieczkarniach samojezdnych John Deere pojawił się czujnik HarvestLab. Z czasem rozszerzono jego zastosowanie o wozy asenizacyjne. W 2023 r. w naszym kraju pracował już kombajn zbożowy doposażony w ten wyjątkowy skaner. Co on potrafi? Podczas pracy maszyny na bieżąco mierzy zawartość tego, co najistotniejsze w danym materiale. Przykładowo w pszenicy określa zawartość białka, w rzepaku tłuszczu, a w gnojowicy NPK.
Czytaj dalej
4000 – 

to liczba pomiarów wykonywanych w ciągu sekundy przez czujnik HarvestLab 3000.

Wartym uwagi był czujnik HarvestLab 3000, który podczas zbioru materiału roślinnego, pozwala określać zawartość różnych składników pokarmowych. Tworzone podczas pracy sieczkarni samojezdnej mapy obejmują wilgotność i wynikającą z niej zawartość suchej masy. Dane te może wykorzystywać system AutoLoc, który automatycznie zmienia długość cięcia zabieranego materiału. Ułatwia to optymalne ugniecenie sieczki w silosie czy na pryzmie i w efekcie zakiszenie. Oprócz informacji o suchej masie czujnik dostarcza również danych dotyczących zawartości: białka, skrobi, błonnika, kwaśnych i neutralnych włókien detergentowych, cukrów oraz popiołu. Może służyć do badania zawartości tych składników nie tylko w kukurydzy, ale również w trawach, lucernie oraz życie zbieranym na tzw. GPS.

HarvestLab 3000 pozwala także na automatyczną regulację dozowania zakiszacza, co jak podaje John Deere, pozwala zaoszczędzić do 10% kosztów tego preparatu. W sieczkarni samojezdnej, czujnik montowany jest na rurze wysypowej.

Inne zastosowania czujnika

Czujnik HarvestLab 3000 można używać również do pozyskiwania danych podczas nawożenia gnojowicą, zbioru kombajnowego nasion: kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, rzepaku i soi.  Po sezonach prac polowych nie musi leżeć w magazynie, tylko może pracować dalej. Staje się wtedy małym mobilnym laboratorium do badania stacjonarnego kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki z traw lub wymienionych w artykule nasion.

HarvestLab 3000 to urządzenie wielkości niewielkiej walizki, które łatwo i szybko przenosić pomiędzy maszynami.  Można go nawet podłączyć do gniazda zasilania w aucie i używać na przykład przy silosie. Posiadanie wyników analizy pasz trafiających do skarmiania, umożliwia ich dokładne dozowanie w oparciu o rzeczywistą zawartość składników pokarmowych. HarvestLab 3000 nie zastępuje w pełni laboratorium stacjonarnego, ale w temacie podstawowych badań nasion czy pasz objętościowych, jest jego mobilnym odpowiednikiem.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym