Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje

Dodano: 02.05.2024

Podczas naszego testu siewnika Lemken Solitair DT siany był jęczmień jary w dawce 155 kg/ha. Na polu po orce jesiennej rozsiany został tylko nawóz i wykonano płytką uprawę broną talerzową. W takich warunkach sprawdzaliśmy pracę siewnika, który zagregowany był z ciągnikiem Claas Axion 810. Od razu zaznaczamy, że ten 215-konny traktor miał sporą nadwyżkę mocy. Wystarczyłby 160-konny.

Z First Claas Rental wynajmiemy nowy ciągnik Claas. Minimalny okres obejmuje tydzień i 40 godzin

First Claas Rental to propozycja wynajmu krótkookresowego ciągników tej marki. Tematem tym powinni zainteresować się wszyscy rolnicy, bo może pozwolić uzyskiwać wyższe zyski z gospodarstwa. Dlaczego? Niektóre prace polowe wykonywane rzadko wymagają ciągnika o większej mocy lub lepszym wyposażeniu, ale nie uzasadniają jego zakupu. Odpowiedzmy na pytanie, czy wtedy lepiej go wynająć lub skorzystać z usług firm mających taki sprzęt? Opcja pierwsza wydaje się lepszym wyborem, bo zwiększa prawdopodobieństwo wykonania pracy w optymalnym terminie.
Czytaj dalej

Zbiornik siewnika Lemken Solitair DT jest charakterystyczny, bo jest wąski i wysoki. W efekcie dolna krawędź big-baga z nasionami, w celu jego opróżnienia, musi zostać uniesiona na wysokość 2.95 m. Ponadto w przypadku modelu maszyny o szerokości roboczej 4 m, po jej rozłożeniu nie można podjechać do krawędzi zbiornika. Utrudnia to załadunek i w praktyce sprawdza się ładowarka teleskopowa. Na szczęście w dużych gospodarstwach jest ona powszechnie używana i nie jest to problemem. Inżynierowie firmy Lemken sprytnie rozwiązali temat pomostu załadunkowego. Jego składanie i rozkładanie trwa sekundę i dzięki siłownikom gazowym nie wymaga użycia dużej siły.

Miejsca wszędzie dużo i obsługa

Poza wspomnianym wyzwaniem załadunkowym, wąski i wysoki zbiornik ma wielką zaletę. Pod nim jest wszędzie bardzo dużo miejsca i dzięki temu obsługa siewnika nie wymaga odnajdywania w sobie zdolności gimnastycznych. Dostęp do aparatów wysiewających i łatwość przeprowadzenia próby kręconej oceniamy na piątkę z plusem. Lemken z siewnikiem dostarcza dużą rynnę na nasiona i dokładną wagę elektroniczną. Przeprowadzenie próby kręconej zajmuje kilka minut i po zważeniu nasion kończy się wpisaniem wyniku do terminala ISOBUS, który pełni rolę wyświetlacza komputera siewnika. Po zakończeniu próby kręconej nie zapomnijmy o przestawieniu dźwignią klapy dozującej nasiona w aparatach wysiewających. Pozwoli to kierować je z powrotem do rozdzielaczy i redlic.

Siewnik Lemken Solitair DT ma sposób na ścieżki technologiczne

Lemken Solitair DT jest siewnikiem pneumatycznym, czyli nasiona podawane przez elektrycznie napędzane aparaty dozujące są transportowane do redlic w strumieniu powietrza. Model 4-metrowy ma 2 rozdzielacze umieszczone nad redlicami. Zadbano o to, aby wszystkie przewody wychodzące z rozdzielaczy miały identyczną długość, co pozwala utrzymywać stałą dawkę w czasie zakładania ścieżek technologicznych. Komputer wylicza o ile mniej nasion mają w tym czasie podawać aparaty wysiewające i po zmianie położenia wkładów rozdzielaczy tak się dzieje. Rozwiązanie to pozwoliło uniknąć dodatkowych elementów potrzebnych do powrotu nadmiaru nasion do zbiornika.

Cena katalogowa recenzowanego przez nas siewnika Lemken Solitair DT o szerokości roboczej 4 m, w kwietniu 2024 r. wynosiła 559 tys. zł netto © TRAKTOR24.pl
Cena katalogowa recenzowanego przez nas siewnika Lemken Solitair DT o szerokości roboczej 4 m, w kwietniu 2024 r. wynosiła 559 tys. zł netto © TRAKTOR24.pl

Na długim dyszlu

Pierwszym elementem roboczym testowanej maszyny była sekcja uprawowa w postaci zapożyczenia z krótkiej brony talerzowej Lemken Heliodor. Dwa rzędy karbowanych talerzy o średnicy 465 mm mogą pracować na głębokości do 15 cm. Para gniazd hydraulicznych obsługujących ten układ odpowiada również za opuszczanie i podnoszenie sekcji siewnej maszyny. Dzięki temu sterowanie nimi odbywa się sekwencyjnie. Kończąc przejazd roboczy wystarczy aktywować jedno złącze hydrauliczne. Najpierw zostanie podniesiona sekcja talerzy roboczych, a po chwili sekcja redlic siewnych. Na uwrociu można wykonywać ciasne skręty sięgające 90 stopni. Pozwala na to belka zaczepowa i długi dyszel.

Pręty z gumy

W testowanej maszynie gleba uprawiona na głębokość ok. 10 cm konsolidowana była przez wał oponowy o średnicy 90 cm. Ustawienie kół z przesunięciem względem siebie (off-set) zwiększa możliwości do ich samooczyszczania. Za wałem w liniach styku kół pracowały długie pręty gumowe montowane w parach. Ich zadaniem było rozgarnianie utworzonych w tych miejscach grzyw gleby. Zauważyliśmy, że jeden pręt gumowy został zgubiony. Był to jedyny uszczerbek w recenzowanym przez nas siewniku.

Redlice siewne z naciskiem 45 kg

Ostatnią sekcją roboczą maszyny Lemken Solitair DT jest bezobsługowa szyna siewna OptiDisc. Można wybrać rozstaw redlic siewnych wynoszący 16,7 lub klasyczne 12,5 centymetrów. Testowany siewnik miał zamontowane 32 redlice dwutalerzowe. Każda pracowała niezależnie, na co pozwało ich prowadzenie równoległoboczne zintegrowane z umieszczonymi za redlicami rolkami kopiującymi.

 

Cena katalogowa recenzowanego przez nas siewnika Lemken Solitair DT o szerokości roboczej 4 m, w kwietniu 2024 r. wynosiła 559 tys. zł netto.

Zmiana głębokości siewu odbywa się za pomocą niewielkich pokręteł – dwóch dla maszyny 4-metrowej. W testowanym przez nas modelu docisk redlic ustawiało się dla każdej oddzielnie. Było to rozwiązanie mechaniczne ze sprężyną, której naciąg zmienia się za pomocą dostarczanego z siewnikiem klucza. W układzie zapadkowym można wybrać jedną z pięciu pozycji. Maksymalny naciąg sprężyny odpowiada 45 kg nacisku na redlicę. W wersji z hydrauliczną zmianą docisku redlic, może on wynosić do 70 kg.

Aparaty z napędem elektrycznym pozwalają wysiewać nasiona w dawkach od 1,5 do 400 kg/ha © TRAKTOR24.pl
Aparaty z napędem elektrycznym pozwalają wysiewać nasiona w dawkach od 1,5 do 400 kg/ha © TRAKTOR24.pl

Zgrzebło palczaste

W testowanej maszynie ostatnim elementem roboczym (nie licząc znaczników przedwschodowych) było zgrzebło palczaste. Nie zostało jednak użyte. Dlaczego? Rowki powstałe po pracy kółek kopiujących stwarzają optymalne warunki do wschodów zbóż, wzmacniają podsiąkanie oraz chronią rośliny przed wiosennymi przymrozkami. Dlatego warto w takim stanie pole pozostawić.

Stworzony do wydajnego siewu

Lemken Solitair DT to bez wątpienia siewnik dla dużych gospodarstw poszukujących różnych wariantów wydajnego siewu, zwłaszcza rzepaku i zbóż. Z dużą wydajnością pracy idzie w parze łatwość przeprowadzania próby kręconej i wysoka jakość pracy. Siewnik urzeka wszechobecną przestrzenią obsługową i łatwością jej przeprowadzania. Pomaga w tym długość maszyny wynosząca aż 8,7 m. Jest więc dużo miejsca na dodatkowe elementy wyposażenia opcjonalnego, które obejmuje m.in. podsiew nawozu.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy