Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Czy to koniec systemu ISOBUS? Nie tak prędko

Dodano: 07.06.2024
ISOBUS pomimo swoich wydajnościowych ograniczeń wciąż przez długie lata powinien pozostać w zastosowaniu rolniczym fot. Tomasz Kuchta
ISOBUS pomimo swoich wydajnościowych ograniczeń wciąż przez długie lata powinien pozostać w zastosowaniu rolniczym fot. Tomasz Kuchta

Jakiś czas temu w przestrzeni medialnej gruchnęła informacja o tym, iż ISOBUS będzie musiał przejść modernizację, bowiem nie daje sobie rady z przesyłem danych w najnowszych, najbardziej zaawansowanych maszynach. Ile jest w tym prawdy? Czy jako rolnicy powinniśmy wciąż inwestować w ISOBUSowe rozwiązania?

Najprościej rzecz ujmując, ISOBUS to wiązka umożliwiająca przesył danych pomiędzy ciągnikiem i maszyną. System ten od lat pozwala na łatwą współpracę obu narzędzi. Czy pod tym względem czeka nas w najbliższych latach rewolucja?

Vantage Polska dealerem Precision Planting i Sencrop

Podczas targów Agrotech 2024, na stoisku Vantage Polska prezentowane były rozwiązania firm Precision Planting oraz Sencrop. Ten oczywisty dowód rozpoczęcia współpracy przypieczętowany został podpisaniem umów dealerskich.
Czytaj dalej

ISOBUS z ograniczeniami

Co do zasady prawdą jest, iż aktualnie na rynku znajdziemy maszyny, które ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne nie są w stanie współpracować z ISOBUSem. Są to jednak nieliczne wyjątki.

– Przykładem takiego rozwiązania jest Precision Planting, które od niedawna mamy w swojej ofercie. Pod tym względem ISOBUS jest niewystarczający, bowiem ma zbyt małą przepustowość dla danych, jakie ten siewnik generuje – wyjaśnia Piotr Pawłowski, współwłaściciel Vantage Polska.

W tej konkretnej maszynie pokuszono się o zastosowanie indywidualnego „nieISOBUS-owego” rozwiązania, które daje gwarancję działania wszystkich czujników i całego systemu.

Czy dziś inwestować w ISOBUSA?

Choć ISOBUS jest już całkiem popularny w branży rolniczej, to wciąż ogromna część rolników nie korzysta z tego udogodnienia. W związku z tym pojawia się pytanie, czy dzisiaj wciąż warto dozbrajać nowe maszyny w systemy ISOBUS?

Dziś praktycznie wszystkie nieco bardziej zaawansowane maszyny rolnicze bazują na systemie ISOBUS fot. Traktor24.pl
Dziś praktycznie wszystkie nieco bardziej zaawansowane maszyny rolnicze bazują na systemie ISOBUS fot. Traktor24.pl

Póki co takie działanie wydaje się być w pełni racjonalnym i zdecydowanie nie ma co popadać w panikę. Rynek maszyn pod tym względem zmienia się naprawdę powoli i z pewnością jeszcze wiele lat minie, zanim w maszynach na dobre zadomowi się następca ISOBUSA.

Tym samym dzisiaj kupowane maszyny z tym systemem będą mogły być bezproblemowo użytkowane jeszcze przez długie lata.

Nawet jeśli za jakiś czas wprowadzona zostanie nowa technologia, to jestem przekonany iż będziemy mogli ją zaimplementować do starszych ciągników i maszyn dokładnie tak, jak dzisiaj robimy z systemem ISOBUS. Nie ma co zatem siać paniki. Pamiętajmy, że wspomniane problemy z przepustowością danych dotyczą najbardziej wyszukanych maszyn. Rozsiewacze do nawozu, opryskiwacze, czy klasyczne siewniki to wciąż na tyle proste maszyny, że przez wiele lat będą mogły być obsługiwane z wykorzystaniem ISOBUSA – podsumowuje Piotr Pawłowski, współwłaściciel Vantage Polska.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT