Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

SaMASZ pierwszą polską firmą z certyfikacją AEF ISOBUS

Dodano: 25.09.2023
Samasz podczas Agro Show 2023, informował o przyszłorocznym 40 jubileuszu powstania firmy © Traktor24.pl
SaMASZ podczas Agro Show 2023, informował o przyszłorocznym jubileuszu 40-lecia działalności © Traktor24.pl

SaMASZ na targach Agro Show 2023 pokazał kilka nowości i informował o przyszłorocznym jubileuszu 40-lecia działalności. Ponadto szefostwo naszego znanego producenta maszyn rolniczych przedstawiło plany na najbliższe miesiące. Nas zainteresował fakt, że SaMASZ jest pierwszą polską firmą z certyfikacją AEF ISOBUS.

Podczas konferencji prasowej dowiedzieliśmy się również, że sprzedaż sprzętu zielonkowego SaMASZ w ostatnim czasie zmniejszyła się w segmencie maszyn małych i średnich. Za to ma się dobrze, a nawet wzrasta poziom zamówień największych. Ma to związek z obecną sytuacją rynkową, która zależna jest od niskich cen mleka i zbóż. Wpływa to na pogorszenie koniunktury w branży techniki rolniczej, z wyjątkiem wspomnianych maszyn o dużych wydajnościach.

Lekka listwa tnąca Samasz. Był LiteCUT, jest SwiftCUT

Samasz będący renomowanym producentem maszyn zielonkowych, znany jest już na wielu rynkach. Ze względu na ich specyfikę, funkcjonowały na nich różne nazwy lekkiej listwy tnącej montowanej w kilku kosiarkach produkowanych w fabryce w Zabłudowie k. Białegostoku. Po właśnie wprowadzonej zmianie, listwa ta na całym świecie nazywa się teraz SwiftCUT.
Czytaj dalej

W 40 lat od garażu do Przemysłu 4.0

W lutym 2024 r. minie 40 lat od założenia działalności gospodarczej przez inż. Antoniego Stolarskiego. Zaczynał w przysłowiowym garażu, a dzisiaj prowadzi firmę będącą drugim producentem maszyn rolniczych w Polsce.

Produkty firmy SaMASZ trafiają do kilkudziesięciu krajów świata i bez wątpienia są wizytówką polskiej techniki rolniczej. Nic dziwnego, bo to firma nieustannie się rozwijająca. W ostatnich dwóch latach wydała na te cele ok. 60 mln zł.

60 mln zł – 

taką kwotę na inwestycje wydał SaMASZ w latach 2022-2023.

– Niedawno oddaliśmy do użytku halę magazynowo-laserową. W październiku 2023 r. uruchomimy przyfabryczną farmę fotowoltaiczną o mocy 0,8 MW. Jesteśmy w trakcie transformacji cyfrowej i realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 będącego jej częścią. Główne filary tych działań obejmują ludzi, procesy i technologie. Przemysł 4.0 i 5.0 pozwala firmie stać się bardziej wydajną i dzięki temu osiągnąć przewagę na rynku – wyjaśnia Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy SaMASZ.

Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy Samasz © Traktor24.pl
Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy SaMASZ © Traktor24.pl

Samasz kończy produkcję kosiarek bębnowych

Znamienny jest fakt, że pierwsza kosiarka bębnowa Samasz powstała w 1986 r., a ostatnia powstanie przed 40-leciem firmy. Zapadła bowiem decyzja o ich wycofaniu z produkcji i w cennikach na rok 2024 tego typu maszyn już nie ma. To kolejny krok milowy firmy mającej nowoczesną fabrykę w Zabłudowie k. Białegostoku. Rezygnacja z kosiarek bębnowych podyktowana jest przede wszystkim względami ekonomicznymi i brakiem miejsca pod produkcję nowych maszyn, takich jak zgrabiarka taśmowa MRG 2-900 i przetrząsacz 10-karuzelowy P10-1100T.

Kosiarka z certyfikatem ISOBUS

Na targach Agro Show 2023 SaMASZ pokazał kilka nowości. Była to zgrabiarka taśmowa MRG 2-900, przetrząsacz 10-karuzelowy P10-1100T i kosiarka dyskowa tylna XT 340 W. O pierwszych dwóch już pisaliśmy, a trzecią przedstawimy wkrótce.

SaMASZ na targach Agritechnica 2023 zaprezentuje kolejnych 12 nowych maszyn. Będzie wśród nich zestaw kosiarek dyskowych KDD 911 STH ISOBUS o szerokości roboczej 9,1 m. Na uwagę zasługuje wyposażenie tego sprzętu w certyfikowany system AEF ISOBUS i napęd transporterów pokosu za pomocą hydrauliki typu Load Sensing. Ponadto na wystawie w Hanowerze pokazany zostanie przetrząsacz 12-karuzelowy i nowa linia zgrabiarek 2-karuzelowych.

Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy Samasz © Traktor24.pl
Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy SaMASZ © Traktor24.pl

– Na wystawie w Hanowerze z okazji 40-lecia firmy Samasz zaprezentujemy maszyny zielonkowe z nową kolorystyką. Zatrudniamy wzornika przemysłowego, którego prace idą znacznie dalej i już niedługo światło dzienne ujrzy odświeżony designe naszych maszyn. W trudnych czasach dajemy z siebie jeszcze więcej – mówi Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy SaMASZ .

SaMASZ na targach Agritechnica 2023 będzie miał 3 odrębne stoiska związane z podziałem produktowym. Główne dedykowane będzie maszynom zielonkowym.

Samasz ma 40 konstruktorów

W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym firmy Samasz pracuje obecnie 80 osób, w tym 40 konstruktorów. Zajmują się oni ulepszaniem dotychczasowych oraz projektowaniem i budowaniem nowych prototypów maszyn. Takich projektów w realizacji jest obecnie 40, z których aż 20 zostanie zaprezentowanych na targach w Hanowerze.

Sławomir Dobrzański, szef OBR firmy Samasz © Traktor24.pl
Sławomir Dobrzański, dyrektor Ośrodka Badań i Rozwoju firmy SaMASZ © Traktor24.pl

– W OBR niezależnie od sytuacji rynkowej cały czas pracujemy nad nowymi produktami i rozwiązaniami. Powstaje systemem zapisujący w czasie rzeczywistym ilości zbieranego plonu, systemem geolokacyjnego mapowania pola z uwzględnieniem informacji dotyczącej plonu, systemem monitorujący parametry pracy maszyn oraz autodiagnostyką informującą o zużywaniu się elementów eksploatacyjnych – informuje Sławomir Dobrzański, dyrektor OBR firmy SaMASZ .

Loteria 40 nagród na 40-lecie

Już niedługo startuje loteria firmy Samasz, w której do wygrania będzie 40 nagród. Mogą je zdobyć osoby, które w okresie od 1.10.2023 r. do 31.07.2024 r. kupią nową maszynę tego producenta. Obowiązywać będzie zasada podziału nagród w zależności od wartości sprzętu zakupionego u autoryzowanego dealera SaMASZ. Nagrodą główną będzie auto typu pick-up, drugą Quad, a trzecią rower elektryczny.

Kosiarka dyskowa tylna XT 340 W może być transportowana w pozycji pionowej pochylonej. To jedna z nowości pokazanych na targach Agro Show 2023 © Traktor24.pl
Kosiarka dyskowa tylna SaMASZ XT 340 W może być transportowana w pozycji pionowej pochylonej. Maszyna ta ma zintegrowany napęd listwy tnącej i kondycjonera. To jedna z nowości pokazanych na targach Agro Show 2023 © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy