Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Jak ustawiać zgrabiarkę Samasz Z2-840?

Dodano: 03.08.2023
Zgrabiarka SaMasz Z2-840_zalecane obroty WOM ciągnika podczas pracy maszyny wynoszą 300 na minutę
Zalecane obroty WOM ciągnika podczas pracy maszyny wynoszą 300 na minutę © SaMASZ

Po przejeździe zgrabiarki 2-karuzelowej Samasz Z2-840 pozostaje jeden centralny wał pokosu. Nasz największy producent maszyn do zbioru zielonek podaje co zrobić, aby tak zbierany materiał był czysty, a maszyna pracowała wydajnie.

Przetrząsacz Samasz P10-1100T ma 11 metrów szerokości roboczej

Największym przetrząsaczem firmy Samasz jest teraz maszyna o symbolu P10-1100T. Zastosowano w niej innowacyjne mechanizmy regulacji kąta i wysokości pracy oraz pokonywania uwroci. Ponadto najnowszy przetrząsacz z nowoczesnej fabryki w Zabłudowie k. Białegostoku, ma rekordowy zakres kopiowania poprzecznego nierówności podłoża.
Czytaj dalej

– Najważniejsza regulacja w zgrabia Samasz Z2-840 dotyczy ustawienia wysokości pracy wirników z ramionami zakończonymi palcami grabiącymi. Pracując zbyt nisko spowodują niszczenie darni i zanieczyszczanie zielonki cząstkami gleby. Z drugiej strony przesadne zwiększenie odległości palców grabiących od podłoża, skończy się pozostawianiem na użytku zielonym części plonu. Dlatego tak ważna jest regulacja zgrabiarki SaMasz Z2-840. Poprawnie ustawiona nie zanieczyszcza paszy i zbiera materiał do przysłowiowego ostatniego źdźbła – zapewnia Piotr Cebeliński, dyrektor sprzedaży krajowej w firmie Samasz.

Poziomowanie karuzeli z ramionami

Po rozłożeniu zgrabiarki do pozycji roboczej należy ustawić wysokość jej zaczepu w taki sposób, aby zespoły robocze pracowały równolegle do podłoża. Za punkt wyjścia można przyjąć wysokość 45 cm. Jest to odległość od podłoża do jednego ze sworzni zaczepu 2-punktowego, który łączy maszynę z ramionami podnośnika ciągnika.

7,6 do 8,4 m – 

tyle może wynosić szerokość robocza zgrabiarki Samasz Z2-840.

Karuzela zgrabiarki pracuje na podwoziu z trzema tandemowymi wózkami (w sumie 6 kół podporowokopiujących). Każdy wózek posiada śrubę rzymską pozwalającą regulować jego położenie w odniesieniu do ramion zakończonych palcami grabiącymi. Parametr ten jest ustawiany w fabryce i nie ma potrzeby jego korekty. W ekstremalnych przypadkach istnieje jednak taka możliwość.

Zgrabiarka SaMasz Z2-840_korba do regulacji wysokości zgrabiania
Korba pozwala szybko zmienić wysokość zgrabiania karuzeli © SaMASZ

Istotnym czynnikiem wpływającym na poprawną pracę wirników z ramionami grabiącymi jest ciśnienie w ich kołach podporowo-kopiujących. Należy je koniecznie sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu i okresowo w czasie jego trwania. Wartość ciśnienia powinna wynosić 1,8 bara.

Wysokość zgrabiania 

Po wstępnej pracy na odcinku przynajmniej kilkunastu metrów zatrzymujemy się i przechodzimy do ustawiania wysokości zgrabiania. Do oceny ustawienia palców grabiących wybieramy ramiona znajdujące się z przodu maszyny, czyli osiągające w tych miejscach najniższe położenie w czasie pracy wirników.

Palce grabiące zgrabiarki powinny głaskać darń w taki sposób, aby nie pozostawiać w niej śladów po swojej pracy. W przypadku wybierania choćby minimalnej ilości ziemi z darni należy zwiększyć wysokość zgrabiania. Na użytkach zielonych o nierównomiernym podłożu nie jest łatwo wybrać właściwe ustawienie i należy przeprowadzić kilka prób. Za to na łąkach suchych i równych często wystarcza tylko jedna regulacja– wyjaśnia Piotr Cebeliński.

Do zmiany wysokości karuzeli i ostatecznie ustawienia wysokości palców grabiących względem podłoża służy korba regulacyjna. Kręcąc w prawo są one unoszone, a w lewo opuszczane. Najprościej spojrzeć na naklejkę umieszczoną w pobliżu korby, której grafika wyjaśnia to bardzo sugestywnie.

Na łąkach miękkich plus 6 cm

Pracując na terenach torfowych i podmokłych (łąki miękkie), z powodu zapadania się w podłożu kół podporowo-kopiujących wózków tandemowych, można zwiększyć odległość palców grabiących od podłoża. W tym celu odkręca się wózek od ramy podstawy karuzeli i przykręca ponownie, ale sworzeń trafia z górnego w dolny otwór podłużny typu „fasolka”. Odległość liczona od dołu podstawy ramy karuzeli do podłoża wrasta z 39 do 45 cm, czyli o 6 cm. Opisane czynności muszą zostać przeprowadzone dla 3 wózków tandemowych karuzeli lewej i trzech wózków tandemowych karuzeli prawej.

Zmiana szerokości roboczej

Zgrabiarka 2-karuzelowa Samasz Z2-840 ma możliwość zmiany szerokości roboczej w zakresie od 7,6 do 8,4 m. Zmiana ta wykonywana jest z wykorzystaniem hydrauliki ciągnika. Po uniesieniu karuzel do pozycji uwroci należy uruchomić przypływ oleju w siłowniku dwustronnego działania. Wysuwanie elementów roboczych zwiększa szerokość roboczą, a wsuwanie zmniejsza. Skala ze wskaźnikiem zamontowana nad siłownikiem pozwala kontrolować poziom zmiany szerokości zgrabiania.

Piotr Cebeliński, dyrektor sprzedaży krajowej w firmie SaMasz
Piotr Cebeliński, dyrektor sprzedaży krajowej w firmie Samasz © SaMASZ

Zmiana szerokości roboczej powoduje również zwężenie lub zwiększenie wielkości pokosu odkładanego pośrodku maszyny. Należy tak ustawić jego szerokość, aby pasował pod podbieracz kolejnej maszyny (prasa, przyczepa samozbierająca) cyklu technologicznego zbioru zielonki.

Obroty WOM i wymiana oleju

Zgrabiarka 2-karuzelowa Samasz Z2-840 uzyskuje napęd elementów roboczych od WOM ciągnika. W ciągniku zagregowanym z tą maszyną należy wybrać wartość wynoszącą 540 lub 540 ECO (obrotów na minutę). – Podczas pracy najlepsze efekty zgrabiania uzyskuje się utrzymując obroty WOM wynoszące 300 na minutę. Wyższe mogą spowodować pogorszenie jakości zgrabiania. Prędkość roboczą należy zawsze dostosować do ilości zgrabianego materiału – podpowiada Piotr Cebeliński.

Olej w przekładniach zgrabiarki 2-karuzelowej Samasz Z2-840 (głównej i wirników) wymienia się po raz pierwszy po przepracowaniu 50 godzin. Kolejne przeprowadza się co 500 godzin lub raz w roku.

Zgrabiarka SaMasz Z2-840_zmianę szerokości zgrabiania wykonuje się po uniesieniu karuzel do pozycji uwroci
Zmianę szerokości zgrabiania wykonuje się po uniesieniu karuzel do pozycji uwroci © SaMASZ
Zgrabiarka SaMasz Z2-840_wał pokosu układany z szerokości 7,6-8,4 m
Szerokość wału pokosu należy dostosować pod podbieracz kolejnej maszyny (prasa, przyczepa samozbierająca) cyklu technologicznego zbioru zielonki © SaMASZ
Zgrabiarka SaMasz Z2-840_jakie czynności należy wykonać, aby maszyna pracowała wydajnie, a zbierany materiał był czysty
Zgrabiarka 2-karuzelowa Samasz Z2-840 układa jeden centralny pokos, który regulowany jest hydraulicznie z kabiny ciągnika © SaMASZ
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+