Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Przetrząsacz Samasz P10-1100T ma 11 metrów szerokości roboczej

Dodano: 11.07.2023
Samasz przetrząsacz_P10_1100T
W przetrząsaczu przyczepianym Samasz P10-1100T pracę wykonuje 10 wirników © Samasz

Największym przetrząsaczem firmy Samasz jest teraz maszyna o symbolu P10-1100T. Zastosowano w niej innowacyjne mechanizmy regulacji kąta i wysokości pracy oraz pokonywania uwroci. Ponadto najnowszy przetrząsacz z nowoczesnej fabryki w Zabłudowie k. Białegostoku, ma rekordowy zakres kopiowania poprzecznego nierówności podłoża.

Samasz P10-1100T to maszyna przyczepiana na wózku jezdnym, której masa wynosi 2600 kg. Jak zapewnia producent dwa szerokie koła transportowe z oponami w rozmiarze 340/55-16 pozwalają na łagodne traktowanie darni i wykonywanie bezpiecznych przejazdów po drogach.

Samasz przetrząsacz_P10_1100T_zakres kopiowania poprzecznego
Boczny wirnik może pracować o 82 cm niżej lub wyżej od wirników zamontowanych w środku maszyny © Samasz

Kopiowanie poprzeczne plus/minus 82 cm na stronę

– Zakres kopiowania poprzecznego przetrząsacza o szerokości roboczej wynoszącej 11 metrów ma kolosalne znaczenie dla jakości jego pracy i czystości paszy. Dlatego konstruktorzy firmy Samasz zwrócili na ten parametr szczególną uwagę. Powstała maszyna mająca rekordowy zakres kopiowania poprzecznego nierówności podłoża – czytamy w komunikacie prasowym.

164 cm – 

tyle może wynieść maksymalny zakres wychylenia skrajnych wirników maszyny

W ekstremalnym przypadku maksymalnego wychylenia skrajnych wirników maszyny, różnica pomiędzy nimi wyniesie aż 164 cm. Przekładając to na jedną ze stron przetrząsacza, jej boczny wirnik może pracować o 82 cm niżej lub wyżej od wirników zamontowanych w środku maszyny.

Wirniki się poziomują i unoszą

Przetrząsacz przyczepiany Samasz P10-1100T posiada mechanizm uwrociowy działający na wirniki dwustopniowo. Najpierw są one poziomowane i dopiero po wyprostowaniu unoszone.

1,52 m – 

to średnica karuzeli wirnika

– Dzięki temu dwustopniowemu rozwiązaniu, palce sprężyste wirników nie wbijają się w darń i nie rozrzucają grudek gleby. W efekcie zbierana pasza nie jest zanieczyszczana. Ponadto manewrowanie wielką maszyną na uwrociu przebiega sprawnie – mówi Piotr Cebeliński, dyrektor sprzedaży krajowej w firmie Samasz.

Ustawienia przetrząsania

W maszynie Samasz P10-1100T intensywność przetrząsania zielonki można ustawić za pomocą dźwigni w zakresie 15-19 stopni. Pozwala na to mechanizm ograniczający wysuw siłownika decydującego o stopniu pochylenia ramy głównej. To jej ustawienie wpływa na zmianę kątów i wysokości pracy palców sprężystych, co ostatecznie przekłada się na intensywność rozrzutu przetrząsanej masy.

Poza możliwością regulacji pracy przetrząsacza Samasz P10-1100T poprzez pochylenie ramy głównej, można jeszcze zmieniać ustawienia kół wirników. – Dostępne są 3 pozycje robocze, których przestawienie powoduje zmianę kąta roztrząsania zielonki. Połączenie wszystkich regulacji pozwala na bardzo szeroki zakres dopasowania maszyny do panujących warunków pracy – dodaje Piotr Cebeliński.

Wszystko o odciążeniu hydropneumatycznym kosiarki Samasz

Zalet odciążenia hydropneumatycznego kosiarki dyskowej jest tak dużo, że maszyny z takim wyposażeniem stają się coraz częściej pierwszym wyborem rolników. Przyjrzyjmy się jak ten system działa i na co zwracać uwagę podczas jego obsługi. Zrobimy to na przykładzie maszyny z zawieszeniem centralnym Samasz serii KT.
Czytaj dalej

Wirniki sześcioramienne

Przetrząsacz przyczepiany Samasz P10-1100T ma 10 wirników. Każdy z nich ma 6 ramion, których praca tworzy karuzele o średnicy 1,52 m. Barierki ochronne skrajnych wirników chronią je przed uderzeniami w przeszkody.

Dostępny jest również hydraulicznie składany i rozkładany ekran pokosu, który będzie zapobiegał przerzucaniu zielonki podczas pracy przy skraju pola. Można go zamontować z lewej lub prawej strony maszyny.

Z traktorem od 50 KM

Dyszel przetrząsacza Samasz P10-1100T można obrócić o 180 stopni. Dzięki temu maszynę można połączyć z traktorem poprzez jego górnym lub dolny zaczep. W pozycji transportowej przetrząsacz ma szerokość 3 m i wysokość 2,7 m.

– Minimalne zapotrzebowanie na moc przetrząsacza Samasz P10-1100T wynosi 50 KM. Maszyna do pracy wirników wymaga napędu od WOM traktora ustawionego na 540 obr/min. Do ciągnika podłączane są również złącza hydrauliczne Kennfixx – jedno dwustronnego działania i jedno jednostronnego działania – czyatmy w komunikacie prasowym.

Samasz_przetrząsacz P10-1100T_solidna kratownica osłaniająca skrajne wirniki
Barierki ochronne skrajnych wirników posiadają unikatową konstrukcję, która tworzy kratownicę o wyjątkowej odporności na uderzenia i kontakt z przeszkodami © Samasz
Samasz_przetrząsacz P10-1100T (4)
Każdy wirnik posiada mozliwość wyboru jednej z trzech pozycji roboczych © Samasz
Samasz_przetrząsacz P10-1100T (5)
Mechanizm pokonywania uwroci pozwala w pierwszym stopniu wirniki wypoziomować, a w drugim unieść © Samasz
Samasz_przetrząsacz P10-1100T (9)
Samasz P10-1100T to przetrząsacz przyczepiany na wózku jezdnym. Dyszel jest przykręcany i dzięki temu można go obrócić o 180 stopni, co pozwoli połączyć maszynę z górnym lub dolnym zaczepem ciągnika © Samasz
Samasz_przetrząsacz P10-1100T_ wirniki uniesione do pozycji uwrociowej
Przetrząsacz P10-1100T w pozycji uwrociowej pozwala ją pokonać bez zahaczania o wały zielonki © Samasz
Samasz_przetrząsacz P10-1100T (15)
Przetrząsacz Samasz P10-1100Tw pozycji transportowej ma szerokość 3 m i wysokość 2,7 m © Samasz
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy