Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Zgrabiarka Samasz MRG 2-900 z taśmami, które robią różnicę

Dodano: 17.07.2023
Samasz zgrabiarka przyczepiana MRG 2-900 pozwala prowadzić zbiór według różnych strategii © Samasz
Zgrabiarka taśmowa Samasz MRG 2-900 pozwala stosować różne strategie zbioru. Materiał może być odkładany na: bok lewy lub prawy, jednocześnie na lewy oraz prawy lub do środka © Samasz

Podczas zbioru zielonek na paszę nie chodzi tylko o uzyskanie wysokiego plonu, ale również o jego czystość. Dlatego maszyna, która zgrabia materiał bez zanieczyszczania go częściami gleby, czy kamyczkami, jest dla gospodarstw mlecznych na wagę złota. Nasz największy producent maszyn zielonkowych, wprowadza właśnie taki sprzęt na rynek. To zgrabiarka taśmowa Samasz MRG.

Obecnie dostępny jest jeden model maszyny dwusegmentowej o szerokości roboczej wynoszącej maksymalnie 9,8 m. Zgrabiarka Samasz MRG 2-900 obsługiwana jest elektrohydraulicznie z poziomu sterownika zamontowanego w kabinie ciągnika.

Przetrząsacz Samasz P10-1100T ma 11 metrów szerokości roboczej

Największym przetrząsaczem firmy Samasz jest teraz maszyna o symbolu P10-1100T. Zastosowano w niej innowacyjne mechanizmy regulacji kąta i wysokości pracy oraz pokonywania uwroci. Ponadto najnowszy przetrząsacz z nowoczesnej fabryki w Zabłudowie k. Białegostoku, ma rekordowy zakres kopiowania poprzecznego nierówności podłoża.
Czytaj dalej

Podbieracze z osłonami

Zgrabiarka przyczepiana Samasz MRG 2-900 zbudowana jest z trzech kluczowych zespołów: dwóch podbieraczy, dwóch przenośników taśmowych z zespołami kopiującymi podłoże i ramy z dwukołowym układem jezdnym.

Jak zapewnia producent, podbieracze z autorską konstrukcją krzywki pozwalają na zbieranie każdego rodzaju materiału niezależnie od jego długości. Przed nimi zamontowane są rolki dogniatające zespolone z umieszczonymi nad nimi osłonami, których zadaniem jest ograniczanie zdmuchiwania przez wiatr np. siana lub słomy. Położenie tych elementów względem podbieraczy można zmieniać, a całość jest amortyzowana siłownikami gazowymi i płaskownikami sprężystymi.

Sercem maszyny są przenośniki taśmowe

Cyfra 2 w nazwie zgrabiarki Samasz MRG 2-900 wskazuje liczbę przenośników taśmowych. To właśnie te podzespoły, z których każdy ma długość 3,55 m, tworzą przewagę tej maszyny nad zgrabiarkami karuzelowymi. Tutaj już nic nie spowoduje utraty wartości paszy i trafi ona do rzędu formowanego z prawej lub lewej strony maszyny, albo w jej środku. Zielonka przesuwana po powierzchni nie zostanie już zanieczyszczona ani nie utraci cennych listków, co jest szczególnie ważne w przypadku zbioru roślin motylkowych.

3,55 m – 

tyle wynosi długość przenośnika taśmowego zgrabiarki Samasz MRG 2-900

Całą maszynę spina solidna rama z dwukołowym podwoziem jezdnym. Szerokie opony w rozmiarze 340/55-16 ułatwiają zgrabiarce o masie 5440 kg poruszanie się po podmokłym terenie. Maszyna agregowana jest z ciągnikiem poprzez zaczep oparty na ramionach jego podnośnika. Taka konstrukcja z miejscem skrętu znajdującym się nad wałem przegubowo-teleskopowym, pozwala uzyskać jego bezkolizyjny zakres wynoszący do 90 stopni.

Samasz zgrabiarka MRG 2-900_podbieracz z autorską konstrukcją krzywki pozwala na zbieranie każdego rodzaju materiału niezależnie od jego długości © Traktor24
Podbieracz z autorską konstrukcją krzywki pozwala na zbieranie każdego rodzaju materiału niezależnie od jego długości © Traktor24

Własna hydraulika robocza

Zgrabiarka taśmowa MRG 2-900 posiada własny układ hydrauliczny napędzany od WOM ciągnika. Bezpośrednio za wałem przegubowo-teleskopowym zamontowane są pompy hydrauliczne. Dzięki temu budowa napędu zespołów roboczych maszyny została uproszczona. Układ ten pozwala na napęd podbieraczy i taśm.

320 kg – 

do tego poziomu, dzięki odciążeniu hydropneumatycznemu, można zmniejszyć nacisk zespołu przenośnika taśmowego (o masie 1500 kg) na podłoże.

Natomiast zbiornik oleju został umieszczony w dyszlu, dzięki czemu jest wkomponowany w bryłę maszyny. Za rozkładanie i składanie maszyny odpowiada układ hydrauliczny ciągnika – wpina się dwa przewody hydrauliczne.

Samasz zgrabiarka MRG 2-900_zaczep oparty na ramionach jego podnośnika © Traktor24
Maszyna agregowana jest z ciągnikiem poprzez zaczep oparty na ramionach jego podnośnika © Traktor24

Zgrabianie na bok lub do środka

Właściwe ustawienie wysokości pracy podbieraczy zamontowanych przed taśmami, pozwala uniknąć kontaktu sprężystych palców z podłożem i podawać czystą zielonkę na przenośniki taśmowe. Jest ona transportowana poprzecznie do kierunku jazdy i odkładana na kilka sposobów: na bok lewy lub prawy, jednocześnie na lewy oraz prawy lub do środka. Szerokość pokosu środkowego można zmieniać zależnie od plonu i dopasować w taki sposób, aby pasował do prasy, przyczepy samozbierającej lub sieczkarni samojezdnej. Różne strategie odkładania pokosów można zobaczyć w filmie zamieszczonym na kanale YouTube firmy Samasz.

Zależnie od wielkości zbieranego plonu warto stosować różne strategie zgrabiania. W przypadku małej ilości materiału i jego ostatecznego zbioru wydajną maszyną z szerokim podbieraczem warto zaplanować zgrabianie w taki sposób, aby ostatecznie uzyskać obfity i szeroki wał.

Samasz zgrabiarka MRG 2-900 © Traktor24 (5)
Zabezpieczenie transportowe zwalniane jest oczywiście hydraulicznie © Traktor24

Czytelny i intuicyjny w obsłudze sterownik

Sterowanie zgrabiarką taśmową Samasz MRG 2-900 odbywa się z poziomu nowoczesnego sterownika zamontowanego w kabinie ciągnika. Pozwala on zmieniać prędkość i kierunek pracy taśm oraz obroty podbieraczy. Co istotne, można to robić niezależnie dla lewego i prawego segmentu maszyny. Zakres regulacji bezstopniowej mieści się w zakresie od 0 do 100 i w ten sposób jest wyświetlany.

 

Palce podbieracza zgrabiarki taśmowej nie przegarniają zbieranego materiału jak robi to zgrabiarka karuzelowa. Dzięki tej różnicy konstrukcyjnej pasza jest czysta bez nie tylko kamieni, ale i piasku.

Sterownik pozwala również rozsuwać przenośniki taśmowe na boki w celu formowania różnej wielkości środkowego rzędu zbieranego materiału. Z jego poziomu można także zmieniać poziom odciążenia zespołów taśmowych. Masa każdego z nich wynosząca ok. 1500 kg może zostać zredukowana do nacisku na podłoże wynoszącego zaledwie ok. 320 kg.

Samasz zgrabiarka MRG 2-900_zespoły elektrozaworów © Traktor24
Zgrabiarka taśmowa MRG 2-900 ma rozbudowaną hydraulikę, o czym świadczą bloki elektrozaworów, które widoczne są po zdjęciu osłony © Traktor24

Test na zawartość kamieni

– Podczas testów prototypu maszyny Samasz MRG 2-900 na jednym z użytków zielonych, pracowała również tradycyjna zgrabiarka karuzelowa. Materiał był następnie zbierany przez sieczkarnię samojezdną. Okazało się, że wały przygotowane przez zgrabiarkę karuzelową zawierały kamienie, a utworzone przez taśmową były czyste. Takie informacje przekazał nam operator sieczkarni – wspomina Krystian Gotlib, konstruktor w firmie Samasz.

 

Zgrabiarki taśmowe najczęściej wykorzystywane są do zbioru roślin motylkowych i strączkowych, bo nie powodują utraty delikatnych listków, co zwiększa wartość pokarmową paszy.

Samasz zgrabiarka MRG 2-900_osłony nad rolką dociskową chronią podbierany materiał przed wywianiem © Traktor24
Osłony nad rolką dociskową chronią podbierany materiał przed wywianiem © Traktor24
Samasz zgrabiarka MRG 2-900_olbrzymi sworzeń pozwala na niezależne kopiowanie poprzeczne każdego modułu © Traktor24
Olbrzymi sworzeń pozwala na niezależne kopiowanie poprzeczne modułu roboczego © Traktor24
Samasz zgrabiarka MRG 2-900_śruba wrzecionowa służy do zmiany położenia metalowych rolek podporowych © Traktor24
Regulacja wysokości podbierania materiału odbywała się poprzez śrubę wrzecionową zmieniającą położenie metalowych rolek podporowych © Traktor24
Samasz zgrabiarka MRG 2-900 _szerokość transportowa 2,95 m © Traktor24
Zgrabiarka taśmowa Samasz MRG 2-900 ma szerokość transportową wynoszącą 2,95 m © Traktor24
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem