Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Z First Claas Rental wynajmiemy nowy ciągnik Claas. Minimalny okres obejmuje tydzień i 40 godzin

Dodano: 23.04.2024
Krótkookresowy wynajem ciągników rolniczych staje się coraz popularniejszy. Do grona firm proponujących taką formę użytkowania traktora dołączył Claas Polska z programem First Claas Rental © TRAKTOR24.pl
Krótkookresowy wynajem ciągników rolniczych staje się coraz popularniejszy. Do grona firm proponujących taką formę użytkowania traktora dołączył Claas Polska z programem First Claas Rental © TRAKTOR24.pl

First Claas Rental to propozycja wynajmu krótkookresowego ciągników tej marki. Tematem tym powinni zainteresować się wszyscy rolnicy, bo może pozwolić uzyskiwać wyższe zyski z gospodarstwa. Dlaczego? Niektóre prace polowe wykonywane rzadko wymagają ciągnika o większej mocy lub lepszym wyposażeniu, ale nie uzasadniają jego zakupu. Odpowiedzmy na pytanie, czy wtedy lepiej go wynająć lub skorzystać z usług firm mających taki sprzęt? Opcja pierwsza wydaje się lepszym wyborem, bo zwiększa prawdopodobieństwo wykonania pracy w optymalnym terminie.

Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje

Na nasz test redakcyjny trafił ciągnik, który mając skrzynię biegów mechaniczną, może konkurować z traktorami wyposażonymi w przekładnię bezstopniową. Różnicę w traktorze Steyr 4120 Multi zaciera wyjątkowo gładka zmiana czterech przełożeń typu Powershift.
Czytaj dalej

First Claas Rental wystartował w marcu 2024 r. u wybranych dealerów Claas w rejonie Polski północno-zachodniej. To ważne, bo odbiór i zwrot ciągnika następują w punkcie dealerskim.

First Claas Rental wymaga kilku klików i zamówienie złożone

Za to cały proces wynajmu traktora odbywa się online poprzez dedykowaną stronę internetową. Jest tam podana czarno na białym informacja o cenach netto ciągników i możliwych opcjach czasowych. Po wyborze jednego z dostępnych wariantów, wystarczy wybrać najbliższego dealera biorącego udział w tym programie, wpisać wybrany okres i wymagane dane (imię i nazwisko, adres, e-mail, numer telefonu), co zajmuje kilka minut. Następnie pozostaje czekanie na odpowiedź, która powinna nadejść w ciągu jednego dnia roboczego.

Odbiór po maksymalnie 48 godzinach

Po wysłaniu zgłoszenia wynajmu ciągnika na dany okres, jego odbiór w wybranym punkcie dealerskim nastąpi po maksymalnie 48 godzinach. Za takie podejście do programu First Claas Rental przyznajemy duży plus. Po pierwsze nie zawsze da się z dużym wyprzedzeniem przewidzieć, kiedy rozpoczną się prace polowe. Po drugie to świetne rozwiązanie w razie awarii własnego traktora, który na czas naprawy może zastąpić wynajęty Claas.

W ramach programu First Claas Rental, w roku 2024 można wynająć nowe ciągniki Claas o mocach od 185 do 530 KM © TRAKTOR24.pl
W ramach programu First Claas Rental, w roku 2024 można wynająć nowe ciągniki Claas o mocach od 185 do 530 KM © TRAKTOR24.pl
 

W ramach First Claas Rental wynajmowane są ciągniki nowe. Po zakończeniu udziału w tym programie, będzie je można kupić jako używane w ramach finansowania fabrycznego Claas Polska. Biorąc to pod uwagę oraz bogate wyposażenie traktorów, będą to ciekawe kąski.

Ciągniki oferowane w programie First Claas Rental są bardzo dobrze doposażone. Trudno takie egzemplarze znaleźć na rynku. To wielka zaleta tych traktorów. Najdokładniejsza nawigacja (2-3 cm), obciążniki pozwalające balastować traktor pod potrzeby różnych prac, opony niskociśnieniowe i system szybkiego pompowania. To tylko niektóre przykłady z bogatej listy zastosowanego wyposażenia. Poza najsłabszym modelem ciągnika Claas Arion 650 ze skrzynią biegów Hexashift, wszystkie pozostałe posiadają przekładnię bezstopniową CMATIC. Dostępny jest również system CEMOS, który podpowiada operatorowi jak ustawić zagregowaną z ciągnikiem maszynę, aby pracować najekonomiczniej. Wśród 8 modeli dostępnych w ramach wynajmu, wyróżniają się dwa traktory. Claas Axion 960 TT (445 KM) z tylnymi gąsienicami oraz równokołowy Claas Xerion 5000 (530 KM).

Emil Kaźmierczak z Claas Polska © TRAKTOR24.pl
Emil Kaźmierczak z Claas Polska © TRAKTOR24.pl

First Claas Rental – od tygodnia do pół roku

Minimalny okres wynajmu wynosi 7 dni. W tym czasie mamy do dyspozycji 40 godzin pracy silnika. Przy minimalnej cenie 145 zł netto za godzinę dla Claasa Ariona 650, koszt całkowity wynajmu wyniesie 5800 zł netto. Jak nakręcimy mniejszą liczbę godzin, to i tak zapłacimy jak za 40 godzin. Za to dealerzy Claas, nie liczą wyższej stawki za przekroczenie limitu godzin. Ważne jednak, aby oddać ciągnik w terminie, bo w kolejce może już na niego czekać kolejny rolnik. Można jednak próbować przedłużyć wynajem o kolejny np. tydzień, ale spróbować trzeba jak najszybciej – nie w dniu oddania traktora do punktu dealerskiego.

Inne dostępne terminy wynajmu obejmują okresy: 1 miesiąca (120 godzin), 2 miesięcy (210 godzin), 3 miesięcy (300 godzin) i 6 miesięcy (500 godzin). Zasada jest taka, że im dłuży okres wynajmu tym tańsza godzina. We wspomnianym przypadku traktora Claas Arion 650 dla pół roku jest to 126 zł netto, a nie wspomniane 145 zł netto (wynajem na tydzień).

Ubezpieczenie AC płatne po szkodzie

– Nasze ciągniki przeznaczone do wynajmu mają pracować normalnie. Prosimy jednak, aby dbać o nie jak o swoje. Uszkodzenia niezamierzone, nie będą obciążać wynajmującego. Traktory posiadają ubezpieczenia OC oraz AC i tylko w razie szkody powstałej z winy operatora, wynajmujący zapłaci udział własny do 5000 zł za jej usunięcie w ramach Autocasco. Jak nic się nie wydarzy, nie ponoszą żadnych kosztów ubezpieczenia – wyjaśnia Emil Kaźmierczak z Claas Polska.

Ciągnik odbiera się czysty z pełnymi bakami paliwa i AdBlue oraz taki oddaje. Przed wydaniem traktora wypełniana jest aplikacja pełniąca rolę protokołu przekazania. Wykonane zdjęcia traktora są do niej wgrywane, co później pozwala porównać je ze zrobionymi w czasie zwrotu. Następnie operator ciągnika przechodzi kilkugodzinne szkolenie dotyczące obsługi. Na koniec wynajmujący otrzymuje teczkę z kilkoma kartkami, na których znajdzie informacje dotyczące zasad i warunków programu First Claas Rental.

Mateusz Nowicki, rolnik z miejscowości Rutka w okolicach Hajnówki © TRAKTOR24.pl
Mateusz Nowicki, rolnik z miejscowości Rutka w okolicach Hajnówki © TRAKTOR24.pl

Rolnik z Hajnówki przetarł szlak

Program First Claas Rental został już przetestowany. Zrobił to Mateusz Nowicki z miejscowości Rutka k. Hajnówki, który przetarł szlak wynajmu krótkoterminowego ciągników Claas. Nie szkodzi, że wybór padł na rolnika prowadzącego gospodarstwo daleko od firm dealerskich biorących w nim udział. Mateusz Nowicki swoje zadanie spełnił, co pozwoliło sprawdzić program First Claas Rental w praktyce rolniczej.

– Gąsienicowy ciągnik był moim marzeniem, od kiedy zobaczyłem go w pracy podczas pokazów u jednego z dealerów. Dzięki First Claas Rental użycie takiej maszyny jak Axion 960 Terra Trac stało się realne i przystępne kosztowo. To ciągnik, który pozwala wykonać pracę w optymalnym terminie agrotechnicznym, bez konieczności czekania na obeschnięcie gleby – mówi Mateusz Nowicki.

 

Minusem pilotażowego programu First Claas Rental jest jego zakres obszarowy. Biorą w nim udział dealerzy Claas z Polski północno-zachodniej, tacy jak: Agrimasz (Niepruszewo i Fiszewo), Agro-Land (Jastrowie), Kalchem (Głęboczek Wielki) oraz Ulenberg (Główczyce i Pyrzyce). Realnie z programu wynajmu krótkookresowego nowych ciągników Claas, skorzystają więc tylko rolnicy mający gospodarstwa w pobliżu wymienionych lokalizacji. Jak First Claas Rental odniesie sukces, to zapewne w roku 2025 zwiększy swój zasięg.

Inteligentny gospodarz wszystko skrupulatnie policzył i wyszło mu, że nie warto kupować nowego ciągnika Claas Axion 960 TT. Potrzebuje go tylko okresowo wiosną i jesienią. Dlatego już od wielu lat, do tych prac ciągnik wynajmuje. Jak podkreśla, gdyby kupił nowy traktor o podobnej mocy, to samo jego ubezpieczenie pochłonęłoby w pierwszym roku ponad 20 tys. zł. To już prawie połowa kwoty, którą płaci za wynajem.

Mateusz Nowicki w tym roku wykorzystał ciągnik Claas Axion 960 TT do pracy z 4-metrowym kultywatorem dłutowym Mandam Spec HD. Uprawa odbywała się na głębokości 36-37 cm, co przekłada się na olbrzymie zapotrzebowanie na moc. – Wcześniej próbowałem pracować różnymi ciągnikami kołowymi o mocach bliskich 400 KM i nie byłem do końca zadowolony. Dopiero Claas Axion 960 TT pozwala prowadzić uprawę z prędkością 12 km/h, która jest właściwa do pracy z tym kultywatorem – podkreśla Mateusz Nowicki.

Rolnik z miejscowości Rutka, wpadł na pomysł lepszego wykorzystania wynajmowanego ciągnika. Umowę podpisał sam, ale traktor użytkował na zmianę z sąsiadem. Pozwoliło to wydłużyć okres wynajmu, uzyskać niższą cenę i w czasie jego trwania lepiej rozplanować wykonywane prace.

Traktory oferowane w programie First Claas Rental są bardzo dobrze doposażone. Trudno takie egzemplarze znaleźć na rynku © TRAKTOR24.pl
Traktory oferowane w programie First Claas Rental są bardzo dobrze doposażone. Trudno takie egzemplarze znaleźć na rynku © TRAKTOR24.pl
Ceny rekomendowane przez Claas Polska, wynajmu ciągnika Claas Axion 960 TT, zaczynają się od 280 zł/h netto i kończą na 245 zł/h netto. Zasada jest taka, że im dłuży okres wynajmu tym tańsza godzina screen claas.pl
Ceny rekomendowane przez Claas Polska, wynajmu ciągnika Claas Axion 960 TT, zaczynają się od 280 zł/h netto i kończą na 245 zł/h netto. Zasada jest taka, że im dłuży okres wynajmu tym tańsza godzina screen claas.pl
Ceny wynajmu ciągników Claas podane na stronie internetowej mają charakter niewiążącej rekomendacji dla autoryzowanych dealerów Claas. Ostatecznie mogą oni zaproponować inną cenę. – W firmie Agrimasz korzystamy z cen zaproponowanych przez Claas Polska – zapewnia Miłosz Krupecki, kierownik sprzedaży w firmie Agrimasz © TRAKTOR24.pl
Ceny wynajmu ciągników Claas podane na stronie internetowej mają charakter niewiążącej rekomendacji dla autoryzowanych dealerów Claas. Ostatecznie mogą oni zaproponować inną cenę. – W firmie Agrimasz korzystamy z cen sugerowanych przez Claas Polska – zapewnia Miłosz Krupecki, kierownik sprzedaży w firmie Agrimasz © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy