Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

LEMKEN Solitair DT z podsiewem nawozu

Dodano: 26.04.2024
LEMKEN Solitair DT to maszyna do wydajnego siewu zbóż i rzepaku. Dostępna jest w wersji z podsiewem nawozu z oddzielnej szyny redlic 2-talerzowych i zbiornikiem podzielonym na dwie części fot. materiały prasowe
LEMKEN Solitair DT to maszyna do wydajnego siewu zbóż i rzepaku. Dostępna jest w wersji z podsiewem nawozu z oddzielnej szyny redlic 2-talerzowych i zbiornikiem podzielonym na dwie części fot. materiały prasowe

W artykule „LEMKEN Solitair DT do siewu z prędkością 18 km/h”, wspomnieliśmy o możliwościach doposażenia tej maszyny w podsiew nawozu. Wracamy do tego tematu i przy okazji przedstawiamy pełną listę opcji siewnika LEMKEN Solitair DT oraz jego dwie większe wersje modelowe, czyli 6- i 9-metrową.

John Deere 9RX 830 z imponującymi danymi technicznymi. Pasują do tabeli rekordów

John Deere coraz śmielej zbliża się do granicy 1000 KM w swoim seryjnie produkowanym ciągniku. Stało się tak po zaprezentowaniu traktora przegubowego na gąsienicach John Deere 9RX 830 o mocy maksymalnej 913 KM. O jego premierze w USA napisaliśmy w lutym 2024 r. Teraz wracamy do tego kolosa z większą porcją ciekawych informacji.
Czytaj dalej

LEMKEN Solitair DT może aplikować nawóz na dwa sposoby. Wariant Single-Shot oznacza odkładanie granul wraz z nasionami we wspólnej bruździe za pomocą redlic siewnych. Natomiast technologia Double-Shot pozwala wysiewać nawóz przez oddzielne redlice dwutalerzowe w międzyrzędziach i poniżej poziomu siewu nasion.

LEMKEN Solitair DT z dwoma wałami oponowymi

Maszyna agregowana jest z ciągnikiem poprzez belkę zaczepową. W połączeniu z długim dyszlem (2,7 m) pozwala to wykonywać ciasne skręty sięgające 90 stopni. W przypadku przewidywanej pracy siewnika z ciągnikiem na kołach bliźniaczych, warto zamówić zaczep jeszcze dłuższy (3,2 m). Producent zapewnia, że wtedy nawet przy szerokości traktora wynoszącej 4 m, można będzie nadal skręcać pod kątem prawie prostym.

4100 l – 

to pojemność 2-komorowego zbiornika na nasiona siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 4 m.

W testowanej przez nas siewniku LEMKEN Solitair DT (czytaj tutaj) pierwszym elementem roboczym była sekcja uprawowa w postaci zapożyczenia z krótkiej brony talerzowej LEMKEN Heliodor. Producent daje jednak możliwość zamontowania przed tym zespołem wału oponowego z kołami o średnicy 80 cm. Pozwala on nie tylko konsolidować glebę przed sekcją uprawową, ale również zwiększa stabilność siewnika o długości ok. 8,7 m. Dzięki temu rozwiązaniu zarówno przód, jak i środek maszyny podparte są podczas pracy na kołach. Ma to znaczenie zwłaszcza w siewnikach LEMKEN Solitair DT o szerokościach roboczych 6- i 9-metrów.

Zamiast wału oponowego z przodu siewnika LEMKEN Solitair DT, może znajdować się linia łap równających zakończonych stalowymi płytkami fot. materiały prasowe
Zamiast wału oponowego z przodu siewnika LEMKEN Solitair DT, może znajdować się linia łap równających zakończonych stalowymi płytkami fot. materiały prasowe
5100 l – 

to pojemność 2-komorowego zbiornika na nasiona siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 6 lub 9 m.

Zamiast wału oponowego z przodu maszyny, można zamontować zespół łap równających zakończonych szerokimi na 6 cm stalowymi płytkami. Montowane są one podobnie jak talerze robocze za pomocą sprężyn piórowych. Ich ustawienie obok siebie (z przerwami) pozwala pełnić w czasie pracy siewnika rolę agresywnej włóki rozbijającej grudy ziemi. Operator ciągnika może za pomocą hydrauliki zmieniać kąt natarcia łap równających, co pozwala ustawić je prawie pionowo lub w pozycji wleczonej (łagodnie).

Talerze faliste zamiast wklęsłych karbowanych

Standardowa wersja karbowanych i wklęsłych talerzy roboczych sekcji uprawowej może zostać zastąpiona talerzami falistymi o profilu 22 mm (szerokość fali). Montowane są one w liniach pracy redlic siewnych (rozstaw 12,5 lub 16,7 cm). Dzięki temu gleba jest uprawiana tylko w tych miejscach. Talerze faliste pracują nie tylko na mniejszej powierzchni od karbowanych, ale także mniej intensywnie mieszają glebę. Pozwala to zmniejszyć ilość nasion chwastów, które po uprawie mają możliwości skiełkować. Słabsza ingerencja w glebę pozwala również oszczędzać zawartą w niej wodę i skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem siewnika na moc.

Standardowa wersja wklęsłych i karbowanych talerzy roboczych sekcji uprawowej może zostać zastąpiona talerzami falistymi. Montowane są one w liniach pracy redlic siewnych fot. materiały prasowe
Standardowa wersja wklęsłych i karbowanych talerzy roboczych sekcji uprawowej może zostać zastąpiona talerzami falistymi. Montowane są one w liniach pracy redlic siewnych fot. materiały prasowe

Zbiornik dzielony i redlice nawozowe

Za sekcją uprawową może znajdować się szyna nawozowa z redlicami. To kolejne opcjonalne wyposażenie siewnika LEMKEN Solitair DT idzie w parze ze zbiornikiem podzielonym na dwie części. Dla maszyny o szerokości roboczej 4 m ma on wtedy pojemność 4100 l. Komora większa (60%) przeznaczona jest na nasiona.

150 kg – 

to maksymalny nacisk na opcjonalną dwutalerzową redlicę nawozową.

Producent informuje również o możliwości wysiewu poprzez redlice nawozowe, nasion drugiego materiału siewnego. Pamiętajmy jednak, że wtedy trafią one w glebę wzruszoną po pracy zespołu talerzy uprawowych. Dlatego podchodzimy do tego pomysłu ostrożnie i skupiamy się na wysiewie nawozu. Dwutalerzowe redlice nawozowe o średnicy 400 mm dociskane są krótkimi, ale solidnymi sprężynami. Ich maksymalny docisk wynosi 150 kg.

Głębokość odkładania granul przez redlice nawozowe zmieniana jest poprzez przekładnie klipsów na siłownikach hydraulicznych. Zalecane jest ustawienie 5 cm głębiej niż umieszczanie materiału siewnego. Ten system wysiewu nawozu w międzyrzędzia rośliny uprawnej producent nazwał Double-Shot. – Oddzielna szyna redlic nawozowych pozwala umieszczać nawóz na głębokości niezależnej od pracy talerzy uprawowych. Rozwiązanie to ma więc przewagę nad stosowanym przez wielu producentów agregatów uprawowo-siewnych, aplikowaniem granul nawozu przy pomocy talerzy uprawowych. Nawóz można umieszczać na głębokości niezależnej od uprawy. W przypadku rezygnacji z nawożenia pod korzeń, szynę z redlicami nawozowymi można po prostu wyłączyć z pracy poprzez jej uniesienie. W ten sposób zapobiega się bezproduktywnemu zużywaniu się redlic nawozowych – zaznacza Przemysław Zajączkowski, regionalny kierownik sprzedaży LEMKEN Polska.

Oddzielna szyna redlic nawozowych pozwala umieszczać nawóz na głębokości niezależnej od pracy talerzy uprawowych fot. materiały prasowe
Oddzielna szyna redlic nawozowych pozwala umieszczać nawóz na głębokości niezależnej od pracy talerzy uprawowych fot. materiały prasowe

System ciśnieniowy dla wersji nawozowych

Wszystkie zbiorniki dwukomorowe są szczelnie zamknięte od góry metalową pokrywą. Powodem jest zastosowanie w tych siewnikach systemu ciśnieniowego, a nie ssącego jak w maszynach ze zbiornikiem jednokomorowym na nasiona. Siewnik ze zbiornikiem dzielonym posiada pod każdą z komór aparaty wysiewające. Ich liczba w porównaniu do wersji siewnika jednokomorowego jest więc podwojona. Nie zmienia to jednak wielkiej zalety siewnika LEMKEN Solitair DT – nadal urzeka dużą przestrzenią obsługową i łatwością jej przeprowadzania. Uzupełnijmy jeszcze dane dotyczące pojemności zbiorników 2-komorowych dla siewników 6- i 9-metrowych. Dla tych maszyn rezerwuar dla nasion (60%) i nawozu (40%) ma pojemność 5100 l.

160 KM – 

to minimalne zapotrzebowanie na moc siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 4 m.

Zamawiając opisywaną maszynę w wersji ze zbiornikiem dwukomorowym, nie trzeba kupować szyny z redlicami nawozowymi. Rozwiązaniem pośrednim jest wysiew nawozu wraz z nasionami we wspólnej bruździe za pomocą redlic siewnych. System ten producent nazwał Single-Shot. Pozwala on również siać mieszanki nasion roślin uprawnych. To ważne, bo mieszanie nasion dużych z małymi powinno odbywać się tuż przed wysianiem do gleby. Robiąc to wcześniej dojdzie do rozwarstwienia frakcji na małe i duże.

Obsługując terminal można wyświetlić cały widok boczny maszyny. Ułatwia to przypisanie, który składnik ma być wysiewany przez szynę nawozową, a który przez siewną fot. materiały prasowe
Obsługując terminal można wyświetlić cały widok boczny maszyny. Ułatwia to przypisanie, który składnik ma być wysiewany przez szynę nawozową, a który przez siewną fot. materiały prasowe

Wał trapezowy dla perfekcji siewu

W standardowym modelu siewnika LEMKEN Solitair DT za wałem oponowym konsolidującym glebę po pracy sekcji uprawowej, montowane są w parach długie pręty gumowe. Znajdują się one w liniach styku kół i mają za zadanie rozgarnianie grzyw gleby.

Opcjonalnie w tym miejscu może zostać zamontowany wał trapezowy OptiDisc z kółkami o średnicy 420 mm i szerokości zaledwie 6 cm. Tego typu szczegółowe i dodatkowe wyrównywanie gleby sprawdzi się głównie podczas pracy po niedostatecznie zleżałej orce. W takich warunkach wał OptiDisc ułatwia prowadzenie szyny siewnej i zwiększa kulturę pracy redlic siewnych. Docisk tego wału można bezstopniowo regulować z terminala ISOBUS znajdującego się w ciągniku. Maksymalny wynosi ok. 330 kg na metr szerokości wału.

200 KM – 

to minimalne zapotrzebowanie na moc siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 6 m.

W recenzowanym przez nas siewniku (czytaj tutaj) zamontowane było zgrzebło palczaste.  Nie zostało jednak użyte, bo rowki powstałe po pracy kółek kopiujących stwarzają optymalne warunki do wschodów zbóż. Wzmacniają podsiąkanie oraz chronią rośliny przed wiosennymi przymrozkami. Dlatego warto w takim stanie pole pozostawić. Zamiast zespolonego elementu, jaki jest wspomniane zgrzebło palczaste, można zamówić pręty montowane za rolkami kopiującymi.

280 KM – 

to minimalne zapotrzebowanie na moc siewnika LEMKEN Solitair DT o szerokości roboczej 9 m.

Ostatnim elementem roboczym siewnika LEMKEN Solitair DT są dwa znaczniki przedwschodowe. Opuszczają się one automatycznie w momencie zakładania ścieżek technologicznych i podnoszą się po zakończeniu tego zadania. Oczywiście dostępne są również znaczniki boczne, ale mając ciągnik z kierowaniem automatycznym nie ma sensu ich zamawiać i wozić po polu dodatkowe kilogramy.

Wał trapezowy OptiDisc z kółkami o średnicy 420 mm sprawdzi się głównie podczas pracy po niedostatecznie zleżałej orce fot. materiały prasowe
Wał trapezowy OptiDisc z kółkami o średnicy 420 mm sprawdzi się głównie podczas pracy po niedostatecznie zleżałej orce fot. materiały prasowe

LEMKEN Solitair DT obsługuje dwie mapy zmiennego dawkowania

LEMKEN Solitair DT jest zgodny ze standardem ISOBUS, co pozwala podłączyć go do kompatybilnej instalacji ciągnika i obsługiwać z poziomu jego terminala. Poza standardowymi funkcjami, rozpoczynającą się od próby kręconej, poprzez sterowanie elektrohydrauliczne i elektryczne podzespołów maszyny, nie zabrakło przystosowania siewnika do wymogów rolnictwa precyzyjnego.

42 cm – 

tyle wynosi średnica kółek wału trapezowego OptiDisc siewnika LEMKEN Solitair DT.

– Do automatycznego sterowania oddzielnymi sekcjami dla nawozu i nasion można wykorzystywać funkcję Multiboom. Zapobiega to dublowaniu wysiewu nasion i nawozu w tych samych miejscach. Możliwe jest również równoległe przetwarzanie dwóch map wysiewu, dzięki czemu nasiona i nawóz są aplikowane według przyjętego schematu w różnych dawkach. Obsługa funkcji Multiboom odbywa się albo przez terminal LEMKEN CCI-1200, albo dowolny terminal ISOBUS. Aby wykorzystać pełną elastyczność siewnika LEMKEN Solitair DT, można wyświetlić cały widok boczny maszyny. Ułatwia to przypisanie, który składnik ma być wysiewany przez szynę nawozową, a który przez siewną – wyjaśnia Przemysław Zajączkowski.

Opcjonalny kołowy wał przedni i standardowy środkowy pozwalają zachować wysoką stabilność maszyny. Ma to znaczenie zwłaszcza w siewnikach LEMKEN Solitair DT o szerokościach roboczych 6- i 9-metrów fot. materiały prasowe
Opcjonalny kołowy wał przedni i standardowy środkowy pozwalają zachować wysoką stabilność maszyny. Ma to znaczenie zwłaszcza w siewnikach LEMKEN Solitair DT o szerokościach roboczych 6- i 9-metrów fot. materiały prasowe
Podczas załadunku siewnika LEMKEN Solitair DT w wersji 6- lub 9-metrowej można złożyć jego prawą część, co ułatwia napełnianie zbiornika 1- lub 2-komorowego fot. materiały prasowe
Podczas załadunku siewnika LEMKEN Solitair DT w wersji 6- lub 9-metrowej można złożyć jego prawą część, co ułatwia napełnianie zbiornika 1- lub 2-komorowego fot. materiały prasowe
Przed sekcją uprawową może znajdować się wał oponowy. Pozwala on konsolidować glebę i zwiększa stabilność długiej maszyny (ok. 8,7 m) fot. materiały prasowe
Przed sekcją uprawową może znajdować się wał oponowy. Pozwala on konsolidować glebę i zwiększa stabilność długiej maszyny (ok. 8,7 m) fot. materiały prasowe
W przypadku przewidywanej pracy siewnika z ciągnikiem na kołach bliźniaczych, warto zamówić zaczep dłuższy fot. materiały prasowe
W przypadku przewidywanej pracy siewnika z ciągnikiem na kołach bliźniaczych, warto zamówić zaczep dłuższy fot. materiały prasowe
Warto zwrócić uwagę na długość siewnika LEMKEN Solitair DT wynosi aż 8,7 m. Pozwala ona zachować duże odległości pomiędzy sekcjami roboczymi. Jest tam miejsce na dodatkowe elementy wyposażenia opcjonalnego fot. materiały prasowe
Warto zwrócić uwagę na długość siewnika LEMKEN Solitair DT wynosi aż 8,7 m. Pozwala ona zachować duże odległości pomiędzy sekcjami roboczymi. Jest tam miejsce na dodatkowe elementy wyposażenia opcjonalnego fot. materiały prasowe
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy