Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Rolnictwo 4.0 w leciwym ciągniku i maszynie. Tak, to możliwe

Dodano: 06.11.2023
Ciągnik New Holland fot. Tomasz Kuchta
Specjaliści z Vantage Polska twierdzą, iż unowocześnić do dzisiejszych standardów rolnictwa precyzyjnego mogą niemal każdy ciągnik i maszynę fot. Tomasz Kuchta

Na ogół myśląc o bardzo precyzyjnych, oszczędnych i nowoczesnych maszynach wpisujących się w realia rolnictwa precyzyjnego do głowy przychodzi nam jedynie nowy i drogi sprzęt. A gdyby tak stare, używane maszyny dało się unowocześnić w ramach rolnictwa 4.0 i dać im drugie życie. Tak, to możliwe.

200 tys. zł na inwestycje w rolnictwo 4.0. Nabór już niebawem

Jak przekazuje ARiMR, wnioski w ramach programu będzie można składać od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r. Co na ten moment wiemy już o zapowiadanym wsparciu? Kto z niego skorzysta? Jaki będzie poziom dofinansowania?
Czytaj dalej

Z ciekawą propozycją do swoich klientów wychodzi firma Vantage Polska, oferując możliwość zmodernizowania niemal każdej leciwej maszyny w kierunku rolnictwa 4.0 (w ramach rolnictwa precyzyjnego). Ile kosztują takie modyfikacje? Zerknijmy na ten temat przez pryzmat najpopularniejszych maszyn.

Rolnictwo 4.0 w starszym ciągniku

W pierwszej kolejności weźmy na warsztat ciągniki rolnicze. Co w tym zakresie może swoim klientom zaoferować firma Vantage Polska, która działanie w temacie rolnictwa 4.0 zaczęła już w 2004 r.?

– Bardzo popularnym rozwiązaniem będzie wyposażenie ciągnika w system prowadzenia równoległego z kierownicą elektryczną, wyświetlaczem umożliwiającym obsługę maszyn w systemie ISOBUS z kontrolą sekcji oraz zmiennym dawkowaniem. Dla najbardziej wymagających klientów możemy również zaoferować modem do Internetu wraz z komunikacją z chmurą, czy chociażby z popularnym narzędziem SatAgro – tłumaczy Piotr Pawłowski, współwłaściciel Vantage Polska.

Z relacji naszego rozmówcy wynika, iż tego typu rozwiązania mogą być zaadoptowane do każdego ciągnika.

60-120 tys. zł netto – 

od takich kwot startują modernizacje starszych ciągników w firmie Vantage Polska w ramach rolnictwa 4.0.

– Znam wiele przypadków, gdzie nawet kilkudziesięcioletnie białoruskie ciągniki pracują z dokładnie taką samą precyzją, jak najnowsze ciągniki świeżo wyjeżdżające z fabryk – dodaje Piotr Pawłowski.

Ciągnik Massey Ferguson fot. Tomasz Kuchta
Każdy ciągnik, niezależnie od wieku, może zostać wyposażony m.in. w system prowadzenia równoległego w oparciu o sygnał GPS fot. Tomasz Kuchta

W zależności od wybranej opcji, takie doposażenie ciągnika w elementy pozwalające wejść na drogę ku rolnictwu precyzyjnemu, będzie nas kosztowało od 60 do 120 tys. zł netto.

Rolnictwo 4.0 w starszej maszynie

Okazuje się, że na dobrą sprawę niemal każdą maszynę można unowocześnić tak, by mogła oferować dobrodziejstwa płynące z rolnictwa 4.0.

A jeśli rolnik posiada w swoim gospodarstwie siewnik mechaniczny, to czy w takim przypadku również może liczyć na stosowną modernizację?

– Zdecydowanie tak. Bez problemu możemy tę maszynę doposażyć w system ISOBUS, umożliwiający zmienne dawkowanie nasion na podstawie map zmienności glebowej, oraz kontrolę sekcji siejących co dodatkowo pozwoliłoby na wyeliminowanie tzw. nakładek. Ponadto jesteśmy w stanie zainstalować system czujników optycznych montowanych na rurkach transportujących nasiona dzięki, którym uzyskać możemy wysiew nasion w szt./m2 zamiast w kg/ha  – zaznacza Piotr Pawłowski, współwłaściciel Vantage Polska.

Siewnik Pottinger fot. Tomasz Kuchta
Prosty siewnik mechaniczny przy pomocy Vantage Polska może być obsługiwany przez ISOBUS, oferując m.in. zmienny wysiew na podstawie map zmienności glebowej fot. Tomasz Kuchta

Takie modyfikacje pod względem cenowym startują od ok. 40 tys. zł netto.

15-50 tys. zł netto – 

od takich kwot startują modernizacje starszych maszyn w firmie Vantage Polska w ramach rolnictwa 4.0.

Zbliżony schemat usprawnień można wdrożyć np. do opryskiwacza posiadającego jedynie komputer utrzymujący stałą dawkę cieczy niezależnie od prędkości roboczej. Przykładowo przejście na system ISOBUS pozwalający m.in. na zmienne dawkowanie, czy kontrolę sekcji zostało wycenione na ok. 20 tys. zł netto. Podobne modyfikacje Vantage Polska wykonuje rocznie w ok. 50 opryskiwaczach.

Jeśli zaś chodzi o maszyny żniwne, to Vantage Polska może do absolutnie każdego kombajnu zamontować system monitorowania plonu, dzięki któremu przygotujemy mapy, które następnie będziemy mogli wykorzystać chociażby przy zmiennym nawożeniu, czy siewie. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wilgotnościomierz, mogący na bieżąco informować nas o wilgotności zbieranego ziarna. Ceny takiej modyfikacji startują od ok. 50 tys. zł netto.

Rozsiewacz RCW ze zmiennym dawkowaniem?

Ciekawostką może być fakt, iż unowocześnienia idące w kierunku rolnictwa precyzyjnego mogą zostać wdrożone nawet do tak leciwych maszyn, jak popularne rozsiewacze wapna serii RCW, nierzadko mające nawet po kilkadziesiąt lat.

Rozsiewacz RCW Tomasz Kuchta
Kilkudziesięcioletni rozsiewacz RCW po stosownej modernizacji może wysiewać wapno w oparciu o system zmiennego dawkowania fot. Tomasz Kuchta

– Mamy rzeszę klientów, którzy posiadając starsze maszyny, ale wciąż w bardzo dobrym stanie technicznym, chcą je po prostu użytkować w sposób precyzyjny z systemem zmiennego dawkowania. Rocznie przerabiamy ok. 30 takich rozsiewaczy – dodaje nasz rozmówca.

Ceny takich modyfikacji w tym wypadku startują od ok. 15 tys. zł netto.

Modernizacja maszyn zamiast zakupu nowych

Na podstawie powyższych przykładów możemy łatwo zauważyć, iż dzisiejsze wysokie ceny nowych maszyn rolniczych coraz częściej kierują rolników w stronę ich modernizacji, zamiast wymiany.

Takie działanie nie powinno nas dziwić, bowiem jeśli maszyna, która lata świetności ma za sobą, ale wciąż jest w dobrym stanie technicznym i może zostać usprawniona do rolnictwa 4.0 za ułamek ceny nowej, to rachunek ekonomiczny w wielu przypadkach jest prosty. Tym bardziej, że można uzyskać dofinansowanie na takie zakupy w ramach programu rolnictwo 4.0. (pisaliśmy o tym tutaj).

Kombajn Bizon Rekord fot. Tomasz Kuchta
System mapowania plonu może zostać bez problemu wdrożony do każdego kombajnu zbożowego fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy