Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

200 tys. zł na inwestycje w rolnictwo 4.0. Nabór już niebawem

Dodano: 19.10.2023
Kuhn rozsiewacz fot. mat. prasowe
Wsparcie w wysokości do 200 tys. zł musi zostać wykorzystane na inwestycje w szeroko pojęte rolnictwo 4.0 fot. mat. prasowe

Jak przekazuje ARiMR, wnioski w ramach programu będzie można składać od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r. Co na ten moment wiemy już o zapowiadanym wsparciu? Kto z niego skorzysta? Jaki będzie poziom dofinansowania?

Nowoczesne technologie mają na ogół tę wadę, iż są kosztowne, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jak się jednak okazuje, dzięki zapowiadanemu programowi wsparcia to się może zmienić, a elementy precyzyjnego rolnictwa mocno się upowszechnią.

Rolnicza stacja pogody pomaga więcej niż się wydaje

W CGFP Wojnowo każda decyzja o wykonaniu pracy polowej waży dużo. Powodem jest skala produkcji rolnej prowadzona na powierzchni ok. 5000 ha gruntów uprawnych. Okazuje się, że nowoczesna rolnicza stacja pogody wspierana sztuczną inteligencją pomaga szefostwu tego dużego przedsiębiorstwa zarządzać zadaniami od uprawy, poprzez siew i ochronę roślin na zbiorach kończąc. Bardziej niż mogłoby się wydawać.
Czytaj dalej

Inwestycje w rolnictwo 4.0. Co trzeba wiedzieć?

Z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dowiadujemy się, iż limit wsparcia na gospodarstwo ma wynieść 200 tys. zł. Wsparcie ma zostać przyznane, jeżeli wysokość wnioskowanej kwoty na to przedsięwzięcie wyniesie nie mniej niż 15 tys. zł.

Do 200 tys. zł na gospodarstwo 

– takie dofinansowanie będzie można otrzymać w ramach wsparcia inwestycji w rolnictwo 4.0.

Ustawodawca przewidział dwa poziomy refundacji kosztów kwalifikowanych w wysokości do 80% lub do 65%. Wyższym poziomem refundacji objęci zostaną rolnicy prowadzący produkcję ekologiczną oraz urodzeni po 31. grudnia 1982 r. w odniesieniu do wniosków złożonych w 2023 r. Jeśli wniosek składany będzie w 2024 r., wówczas wyższym wsparciem objęci będą wnioskodawcy urodzeni po 31. grudnia 1983 r.

W przypadku pozostałych wnioskodawców poziom refundacji wyniesie do 65 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych.

Zainwestuj w rolnictwo 4.0

Robot-polowy-Agbot-z-kultywatorem-Cenio-3000-tworza-zestaw-do-autonomicznej-uprawy-gleby-©-TRAKTOR24.pl_
Roboty, drony, czujniki, systemy zarządzania gospodarstwem, automatyczne stacje pogodowe, czy nawigacje GPS. To wszystko będzie można zakupić w ramach wsparcia dot. rolnictwa 4.0 ©-TRAKTOR24.pl

Podstawowym czynnikiem rolnictwa 4.0 są dane. Mowa tu o pozyskiwaniu, magazynowaniu, przetwarzaniu i wykorzystaniu wszelkiego rodzaju danych do podejmowania codziennych decyzji przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Dlatego też słysząc o rolnictwie 4.0 w pierwszej kolejności myślimy o czujnikach, aplikacjach mobilnych, oprogramowaniu, czy wreszcie o maszynach rolniczych umożliwiających wdrażanie założeń rolnictwa precyzyjnego.

Rozwiązania te są dziś szczególnie istotne, w dobie wysokich kosztów produkcji i niskiej opłacalności produkcji roślinnej, bowiem w prostej linii mogą prowadzić do obniżenia kosztów, a w efekcie do poprawy dochodowości.

Co kupimy w ramach wsparcia?

Spektrum inwestycji, które mogą zostać dofinansowane jest w tym wypadku bardzo duże. Z ciekawszych punktów warto wspomnieć m.in. o automatycznych stacjach pogodowych, systemach autonomicznego sterowania pojazdem, czy wszelkiego rodzaju oczujnikowaniu.

Według informacji przekazanych przez ARiMR dofinansowaniu podlega również zakup systemów zarządzania gospodarstwem, robotów, czy chociażby dronów.

Co istotne, dofinansowaniem objęte mogą być także zakupy m.in. ciągników, maszyn zbierających, rozsiewaczy nawozów, czy opryskiwaczy pod warunkiem, że będą one współpracowały z cyfrową infrastrukturą danego gospodarstwa rolnego.

Już niebawem przyjrzymy się temu programowi z punktu widzenia średniej wielkości gospodarstw i spróbujemy pokazać, jak mogą wyglądać przykładowe ścieżki rozwoju opartego na opisywanym dofinansowaniu.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy