Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Nowa fabryka Mzuri World już działa. Będą jeszcze dwie hale

Dodano: 11.04.2024
Nowa hala produkcyjna, oddana do użytku w styczniu 2024 r., ma wymiary 110x44 m © TRAKTOR24.pl
Nowa hala produkcyjna fabryki Mzuri World, oddana do użytku w styczniu 2024 r., ma wymiary 110×44 m © TRAKTOR24.pl

Od początku 2024 r. produkcja agregatów Mzuri przeznaczonych do siewu w technologii strip-till, odbywa się w nowej fabryce. Miejscem ich powstawania jest nadal Śmielin k. Nakła, czyli siedziba główna Mzuri World. Ta znana w wielu krajach marka, mająca polskiego właściciela, jest na najlepszej drodze do podwojenia produkcji.

Opony Maximo z solidnymi klockami bieżnika. Produkcja w fabryce Yokohama TWS

Marka opon rolniczych Maximo jest w Polsce prawie nieznana. Warto wiedzieć, że są produkowane w fabryce firmy Yokohama TWS, która wytwarza m.in. opony Trelleborg. Ile ich pracuje w Polsce nie wiadomo, ale znaleźliśmy rolnika, który użytkuje takie ogumienie od roku 2018. Jak spisało się w ciągniku John Deere 6820?
Czytaj dalej

Czy stanie to w ciągu roku, dwóch, czy trzech – trudno przewidzieć, ale siew pasowy jest cały czas na fali wzrostowej i jej końca nie widać. Nie dziwi więc decyzja o budowie nowej fabryki dla tak przyszłościowych maszyn jak agregaty do siewu pasowego. Przypominamy, że w roku 2017 angielska marka Mzuri została kupiona przez polskiego przedsiębiorcę, który cały czas jest praktykującym rolnikiem.

Z Anglii do Polski

To dr inż. Marek Różniak, który najpierw przetestował agregaty Mzuri w swoim gospodarstwie. Potem zajął się tym tematem biznesowo i w 2013 r. otrzymał od Anglików wyłączność na sprzedaż agregatów Mzuri w Polsce i na Ukrainie. Po dwóch latach sukcesów sprzedażowych został wyłącznym przedstawicielem marki Mzuri na Europę Środkowo-Wschodnią.

600 – 

taką liczbę agregatów Mzuri Pro-Til można wyprodukować w ciągu roku w nowej fabryce Mzuri World podczas pracy jednozmianowej.

Dr inż. Marek Różniak, rolnik i prezes firmy Mzuri World produkującej agregaty Mzuri do siewu w technologii pasowej © TRAKTOR24.pl
Dr inż. Marek Różniak, rolnik i prezes firmy Mzuri World produkującej agregaty Mzuri do siewu w technologii pasowej © TRAKTOR24.pl

– Miałem świadomość, że to młoda technologia z wielkimi perspektywami i warto w nią inwestować. Pierwsza maszyna Mzuri powstała w 2008 r. Jej twórcą był Martin Lole, bardzo dobry agronom i jednocześnie genialny konstruktor. Po wielu rozmowach z Martinem wiedziałem, że planuje rozwijać inne projekty i raczej będzie chciał markę Mzuri sprzedać, ale w dobre ręce. W tym czasie pojawił się temat brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wiązało się to z perspektywą zakończenia swobodnego handlu bez ceł i postawiło przyszłość angielskiej fabryki Mzuri pod znakiem zapytania. W takich okolicznościach złożyłem Martinowi Lole propozycję zakupu marki Mzuri. Nie byłem sam, bo ofertę kupna złożył również amerykański fundusz inwestycyjny. Oczywiście w ramach walki rynkowej nie miałem najmniejszych szans zostać właścicielem Mzuri, ale dla Martina pieniądze nie są najważniejsze. Podejrzewał on, że fundusz kupi Mzuri i doprowadzi do zniknięcia tej marki z rynku. Dlaczego? Technologia Mzuri wyłącza z pracy wiele maszyn i narzędzi rolniczych, po prostu stają się zbędne, co oczywiście oznacza kłopoty dla ich producentów. Martin Lole chciał, aby jego projekt dalej się rozwijał i trafiał do jak największej liczby gospodarstw. Zarobił mniej, ale wybrał moją ofertę i w styczniu 2017 r. zostałem właścicielem marki Mzuri – wspomina Marek Różniak.

Fabryka Mzuri World w Śmielinie k. Nakła

Od roku 2017 powstało wiele agregatów Mzuri. Fabryka w Anglii działa nadal i produkuje maszyny na zasadach licencji na rynek lokalny. To jednak w Śmielinie k Nakła w woj. kujawsko-pomorskim znajduje się główny zakład produkcyjny marki Mzuri World.

Agregat Mzuri Xzact pozwala siać nasiona punkowo np. buraków cukrowych © TRAKTOR24.pl
Agregat Mzuri Xzact pozwala siać nasiona punkowo np. buraków cukrowych © TRAKTOR24.pl

Nowa hala produkcyjna fabryki Mzuri World, oddana do użytku w styczniu 2024 r., ma wymiary 110×44 m. Montowane są w niej wyłącznie agregaty Mzuri serii Pro-Til. Powstają obecnie z komponentów dostarczanych przez poddostawców. W najbliższym czasie oddana do użytku zostanie jednak kolejna hala ze spawalnią, w której będą powstawały ramy i elementy metalowe maszyn. W kolejnym etapie realizacji budowy fabryki, do drugiej hali dołączy trzecia będąca lakiernią. Zamknięcie całej inwestycji planowane jest w okresie 2-3 lat.

Moce produkcyjne nowej fabryki agregatów Mzuro Pro-Til wynoszą ok. 600 maszyn rocznie dla pracy jednozmianowej. Montaż jednego agregatu zajmuje 3 dni. To maszyny budowane w szerokościach roboczych 3-, 4- i 6-metrów. Najpopularniejszym agregatem jest obecnie Mzuri Pro-Til 4TX ze zbiornikiem o pojemności 5400/5600 l. Może on być podzielony na 4 części w proporcjach procentowych wynoszących: 40/40/10/10. Oznacza to możliwość wysiewu 4 różnych materiałów.

– Maszyny Mzuri bardzo dobrze wpisują się w automatyzację rolnictwa, bo upraszczają prace polowe. W jednym przejeździe uprawiamy glebę i wysiewamy doglebowo nawóz oraz nasiona nawet kilku roślin. Nie chcę zdradzać planów, ale rozwijamy nasze agregaty w kierunku Rolnictwa 4.0 – mówi tajemniczo prezes Mzuri World.

Najpopularniejszym agregatem Mzuri jest obecnie Pro-Til 4TX pozwalający wysiewać 4 różne materiały © TRAKTOR24.pl
Najpopularniejszym agregatem Mzuri jest obecnie Pro-Til 4TX pozwalający wysiewać 4 różne materiały © TRAKTOR24.pl
Z nową fabryką połączony jest budynek administracyjno-biurowy © TRAKTOR24.pl
Z nową fabryką połączony jest budynek administracyjno-biurowy © TRAKTOR24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000