Czytaj dalej
Dobrze się złożyło, że nasz test Mzuri Pro-Til 4Tx przypadł na ekstremalne warunki glebowe. Przecież w praktyce rolniczej szukając kompromisu pomiędzy terminem siewu i wilgotnością pola, tak się pracuje i nie ma czasu na czekanie. Ostatecznie nasza recenzja objęła więc siew w warunkach miejscami mokrych, co okazało się kolejną zaletą uprawy pasowej agregatem Mzuri Pro-Til 4Tx.
Naszej ocenie podlegała maszyna wykorzystywana przez Centrum Badawczo-Rozwojowe specjalizujące się w kompleksowym testowaniu i rozwoju technologii uprawy pasowej. Działa ono od 2019 roku przy fabryce Mzuri World w Śmielinie k. Nakła w woj. kujawsko-pomorskim. W ramach wieloletniego doświadczenia siany był jęczmień jary z grochem oraz stosowano nawożenie mineralne w postaci mocznika. Mzuri Pro-Til 4Tx wysiewał więc naraz 3 materiały, ale jego możliwości sięgają 4, o czym napiszemy w kolejnym artykule.
to minimalne zapotrzebowanie na moc ciągnika agregowanego z maszyną Mzuri Pro-Til 4Tx.
Podczas recenzowanej przez nas pracy agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx materiał siewny stosowany był w stałych dawkach wynoszących dla jęczmienia jarego 90 kg/ha i dla grochu 125 kg/ha. Za to zmieniano dawki mocznika, co w sumie dało aż 12 strategii nawożenia – od jego braku do dawki 100 kg azotu w czystym składniku na hektar. W celu zachowania warunków doświadczenia praca odbywała się z wykorzystaniem 10 sekcji roboczych, choć maszyna ma ich 11. Dlaczego? Uzyskanie parzystej liczby redlic siewnych pozwoliło w jednym z wariantów siać naprzemiennie redlicami groch i jęczmień. Ponadto takie dwa przejazdy robocze składają się na szerokość pasującą do jednego przejazdu kombajnu z hederem o szerokości 7,4 m. Wyjaśnienie to jest wiec odpowiedzią, na pytania związane z brakiem elementów roboczych skrajnej prawej sekcji uprawowej maszyny. Jesteśmy przekonani, że pytania w tym temacie się pojawią, bo zapewne nie umknie to uwadze rolników oglądających zdjęcia i filmy.
Klasyczne agregaty Mzuri Pro-Til, jak na maszyny do strip-till przystało, uprawiają tylko wąskie pasy gleby. Służą do tego zęby robocze z dociskiem i jednocześnie zabezpieczeniem hydraulicznym rozstawione w dwóch rzędach. Zamontowane są one do pierwszej ramy maszyny, na której oparty jest również zbiornik. Zęby robocze mają możliwość umieszczania nawozów na całej głębokości spulchnianego profilu gleby. Mogą pracować na głębokości do 30 cm. Podczas naszej wizyty pasy gleby uprawiane były na głębokość 20 cm.
z taką siłą regulowaną hydraulicznie mogą naciskać na glebę zęby robocze agregatu Mzuri Pro-Til.
Druga lżejsza rama znajdująca się za dwurzędowym wałem oponowym, odpowiada za wysiew nasion roślin uprawnych. Właśnie tutaj znajduje się największa innowacja agregatu Mzuri Pro-Til. To ramiona redlic siewnych, które mają możliwość swobodnego przesuwania się na bok lewy i prawy. Pozwala na to proste i jednocześnie genialne rozwiązanie w postaci zawieszenia ramienia sekcji na sworzniu i dwóch ograniczników jej wychyłu na boki. Patent ten jest wprost stworzony do uprawy strip-till, bo pozwala poprzez darmowe wykorzystanie praw fizyki utrzymywać redlice siewne w uprawionych przez zęby robocze pasach gleby. Ma to szczególne znaczenie na skłonach pola oraz w przypadku gleb zakamienionych, gdzie rozwiązanie to stanowi proste, ale skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniem sekcji siewnej.
to rozstaw rzędów w agregacie Mzuri Pro-Til 4Tx. Sekcji uprawowo-nawozowych i siewnych jest 11, co przekłada się na szerokość roboczą 4 m.
Tak jak w przypadku zębów uprawowych, każde ramię wysiewające jest zabezpieczone hydraulicznie i ma możliwość zmiany docisku w zakresie 30-250 kg. Niewątpliwą zaletą dwuramowości konstrukcji maszyny Mzuri Pro-Til 4Tx jest możliwość całkowicie niezależnego ustawiania pracy sekcji uprawowo-nawozowej od głębokości siewu nasion.
z taką siłą regulowaną hydraulicznie mogą naciskać na glebę redlice siewne agregatu Mzuri Pro-Til.
W roku 2022 na rynku pojawił się nowy agregat Mzuri Pro-Til 4Tx. Co go wyróżnia? Przede wszystkim posiada zbiornik większy od klasycznej wersji tej maszyny. Jego pojemność przy podziale na 4 części, w proporcjach 40/40/10/10, wynosi 5600 l. W połączeniu z czterema aparatami wysiewającymi, oznacza to możliwość siewu naraz 4 różnych materiałów. Właśnie taką maszynę recenzowaliśmy na początku kwietnia 2024 r. Jak wspomnieliśmy wysiewane były jednak nie 4, ale 3 materiały.
Nasze pierwsze wrażenia z siewu w miejscami ekstremalnie mokrą glebę były jednoznaczne. Praca taka nie ma sensu, bo przecież uprawa i siew gleby nadmiernie uwilgotnionej prowadzi do niszczenia jej struktury. Nawet jak wzięliśmy poprawkę, że szukając kompromisu pomiędzy terminem siewu i wilgotnością pola warto poświecić kilka jego mokrych fragmentów, to i tak naszym zdaniem nie uzasadniało to wykonania tej pracy.
tyle wynosi pojemność całkowita 4 zbiorników agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx.
Dzisiaj przyznajemy, rozwiązania zastosowane w agregacie Mzuri Pro-Til 4Tx poradziły sobie zaskakująco dobrze z tak wymagającą pracą. Potwierdzają to wschody roślin na mokrych fragmentach pola. Spodziewaliśmy się dramatycznie niskich wschodów roślin, a okazały się więcej niż dobre. Zapewne znaczenie miało tutaj wysiewanie nasion nie w typową bruzdę siewną, ale w sposób rozproszony po bokach redlic szerokich. Mają one po bokach dwa otwory przez które nasiona wydostają się do gleby. Nie ma więc efektu tworzenia się w wąskiej bruździe siewnej warstw mazistych, co utrudnia ukorzenianie się nasion. Zamontowane w agregacie Mzuri Pro-Til 4Tx redlice szerokie z wąskimi czubkami okazały się rozwiązaniem sprawdzającym się nie tylko w czasie siewu w optymalnych warunkach wilgotnościowych gleby, ale również w glebę mokrą.
tyle wynosi pojemność całkowita agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx w wersji ze zbiornikiem dwukomorowym.
W kolejnym artykule oceniającym pracę agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx przybliżymy jego budowę i przedstawimy możliwości wysiewu nawozu i nasion w różnych konfiguracjach. Konstrukcja agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx pozwala w jednym przejeździe roboczym stosować dwa rodzaje nawozów. Mogą one trafiać napowierzchniowo w wierzchnią warstwę gleby oraz w profil gleby uprawiany zębami roboczymi. Możliwa jest również naprzemienna aplikacja w sąsiadujących rzędach różnych nawozów pod siane w nich nasiona dwóch różnych rodzajów roślin. Pracując w ten sposób można także wysiewać rośliny na różnych głębokościach, optymalnych dla ich rodzaju. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z testu agregatu Mzuri Pro-Til 4Tx – publikacja w przyszłym tygodniu.
Podczas siewu w ramach badań prowadzonych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe, jedno z doświadczeń polegało na wysiewie w sąsiadujących rzędach redlic nasion jęczmienia jarego i grochu. Oczywiście ten drugi zasiany został głębiej, co pozwoliło uzyskać równomierne wschody wszystkich roślin.