Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Siewnik Väderstad Tempo poda także nawóz płynny

Dodano: 20.09.2023
Siewnik Väderstad Tempo poda także nawóz płynny fot. mat. prasowe
Siewnik Väderstad Tempo poda także nawóz płynny fot. mat. prasowe

Jako nowa opcja, siewnik punktowy Väderstad Tempo L 8-24 może być wyposażony w system nawożenia płynnego. System jest w pełni zintegrowany z maszyną i co ważne umożliwia nawożenie z wysoką prędkością, z czego słynie ta maszyna.

– Zauważyliśmy zapotrzebowanie rolników na dodatkowe nawożenie za pomocą siewnika Tempo. W tym celu zaprojektowaliśmy system nawożenia płynnego, który współgra z wydajnością siewnika Tempo. Obejmuje to łatwe ustawienie, pełną kontrolę i precyzję dla każdego rzędu – mówi Oskar Karlsson, reprezentujący firmę Väderstad.

New Holland T5.140 w wyjątkowej wersji Blue Power

Najnowsze ciągniki New Holland serii T5 to spadkobiercy traktorów serii TL produkowanych pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Wśród nich wyróżnia się model T5.140 Dynamic Command w wersji Blue Power. Ten flagowiec bez wątpienia przyciąga wzrok z powodu wyjątkowego koloru i ciekawego designu. Sprawdziliśmy, co oferuje pod względem technicznym.
Czytaj dalej

Nowa funkcjonalność w siewnikach Väderstad Tempo

Nowy system posiada zbiornik na nawóz płynny z tworzywa sztucznego o pojemności 2 tys. litrów. Może on być aplikowany w rzędzie siewnym za pomocą jednostek rzędowych lub poza rzędem siewnym za pomocą redlic nawozowych. Aby ułatwić pracę rolnikowi, system został zaprojektowany tak, aby umożliwić szeroki zakres różnych dawek nawozu płynnego bez konieczności wymiany dysz.

– Przykładowo, maszyna może obsługiwać standardowe dawki nawozów płynnych od 30 do 200 litrów na hektar bez zmiany dysz w maszynie, przy rozstawie rzędów 750 mm i prędkości jazdy 15 km/h, mówi Oskar Karlsson.

Aby kontrolować dozowanie płynnego nawozu, czujniki przepływu stale monitorują wydajność. Wykorzystując tę informację zwrotną w czasie rzeczywistym, system automatycznie utrzymuje wybraną wydajność.

Od 30 do 200 l/ha – 

z taką wydajnością dozowania nawozów płynnych może pracować maszyna i to bez konieczności zmiany dysz.

Zbiornik na nawóz płynny ma w tym wypadku pojemność 2 tys. litrów fot. mat. prasowe
Zbiornik na nawóz płynny ma w tym wypadku pojemność 2 tys. litrów fot. mat. prasowe

– Rolnik ustawia żądaną dawkę nawozu płynnego w litrach na hektar. Monitorując przepływ przez system, maszyna automatycznie kontroluje dawkę wyjściową w ruchu. Dzięki temu nie ma potrzeby kalibracji, mówi Oskar Karlsson.

Dawka nawozu pod kontrolą

System nawozów płynnych jest w pełni zintegrowany z systemem sterowania Väderstad E-Control opartym na iPadzie, dzięki czemu operator zyskuje pełną kontrolę nad operacją siewu na polu. Podobnie jak w przypadku dozowania materiału siewnego, również płynny nawóz jest wyłączany rząd po rzędzie. 

Napełnianie zbiornika nawozem płynnym może odbywać się za pomocą pompy zewnętrznej lub grawitacyjnie, alternatywnie za pomocą pompy pokładowej maszyny. Aby zapewnić bezpieczną pracę, maszyna jest wyposażona w zbiornik na wodę, system mycia i schowki na środki ochrony osobistej.

Nowa opcja nawozu płynnego będzie miała swoją premierę na międzynarodowych targach Agritechnica w listopadzie 2023 roku. Będzie on dostępny dla Tempo L 8-24 od października 2023 roku

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem