Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

New Holland z nagrodą EIMA za system naprowadzania dla ciągników specjalistycznych

Dodano: 12.10.2024
Jakie rozwiązania marki New Holland zostały nagrodzone, a jakie wyróżnione przez EIMA? fot. mat. prasowe
Jakie rozwiązania marki New Holland zostały nagrodzone, a jakie wyróżnione przez EIMA? fot. mat. prasowe

Zaawansowany system prowadzenia opracowany dla specjalistycznych ciągników New Holland T4 FNV zdobył nagrodę za innowacje techniczne w konkursie organizowanym przed listopadową wystawą maszyn rolniczych EIMA International.

Oprócz nowego systemu wizyjnego, marka New Holland została wyróżniona przez EIMA jeszcze dwukrotnie w ramach programu nagród za system Seed Terminator opracowany dla serii kombajnów CR oraz za system CropSpeed zastosowany w najnowszych sieczkarniach samojezdnych FR.

Väderstad Cultus 300 w teście redakcji TRAKTOR24

Rozpoczynamy test prawdopodobnie najbardziej kultowego agregatu 3-belkowego w Polsce. To Väderstad Cultus 300. Zanim zaczniemy pracę, pora zaprezentować tę maszynę. Czym wyróżnia się ona na tle konkurencji?

Czytaj dalej

New Holland z nagrodą EIMA

System Advanced Vision Assisted Guidance opracowany został w celu rozwiązania problemu z brakiem wykwalifikowanych operatorów. Z taką sytuacją boryka się m.in. wielu producentów upraw specjalistycznych.

Cały system jest oparty na układzie LIDAR i zarządza ruchami kierownicy zarówno w rzędach, jak i na końcach rzędów z wyłączeniem sterowania tylnym narzędziem. W rezultacie jest skuteczny w sytuacjach, w których systemy oparte na GPS się nie sprawdzają.

Producent zapewnia, że takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie większego bezpieczeństwa pracy, jak i komfortu operatora, który może zwrócić większą uwagę na obsługę maszyny zaczepionej.

Technologia ta może pomóc w utrzymaniu doświadczonych operatorów, odciążając ich od powtarzalnych i żmudnych zadań, zapewniając jednocześnie znaczące wsparcie dla osób o niższych kwalifikacjach. Większa precyzja oznacza również mniejsze zagrożenie dla środowiska i lepszą wydajność dzięki zoptymalizowanemu stosowaniu nawozów i środków ochrony roślin w oparciu o rzeczywiste warunki panujące w sadzie lub winnicy.

Technologia LIDAR

System opiera się wyłącznie na technologii czujników LIDAR, wykorzystując jednoczesne algorytmy lokalizacji i mapowania, a dzięki braku elementu GPS nie ma ryzyka błędów i incydentów wynikających z utraty sygnału GPS spowodowanej czynnikami takimi jak zadaszenie, siatka, pobliskie szklarnie lub nachylenie terenu.

System Advanced Vision Assisted Guidance bazuje na czujnikach LIDAR fot. mat. prasowe
System Advanced Vision Assisted Guidance bazuje na czujnikach LIDAR fot. mat. prasowe

Jest również w stanie rozpoznać końce rzędów i zawiera planowanie ścieżki do wykonywania skrętów na uwrociach, z dostępnymi różnymi kształtami ścieżek. Mechanizm kontroli kolizji oznacza, że jeśli uwrocie nie ma wymaganej charakterystyki, system poinformuje o tym operatora, unikając możliwych kolizji z drzewami/roślinami lub innymi obiektami.

Advanced Vision Assisted Guidance integruje wykorzystanie sterowania osprzętem opartego na percepcji, umożliwiając automatyzację różnych zadań dla różnych osprzętów. W przypadku opryskiwacza ciągnionego podłączonego za pośrednictwem magistrali ISOBUS można na przykład zautomatyzować sterowanie lewą i prawą sekcją na końcach rzędów lub uwzględnić wszelkie brakujące drzewa/rośliny w rzędzie.

Wyróżnienie EIMA przyznano także dla kombajnu CR Twin Rotor z systemem Seed Terminator fot. mat. prasowe
Wyróżnienie EIMA przyznano także dla kombajnu CR Twin Rotor z systemem Seed Terminator fot. mat. prasowe

– Jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem nagrody EIMA Technical Innovation za rozwiązanie, które stanowi wyraźny krok w kierunku dalszej automatyzacji zintegrowanego ciągnika i osprzętu, aby wspierać naszych rolników. Podkreśla to nasze zaangażowanie w inwestowanie i rozwój technologii automatyzacji oraz ciągłe wysiłki w zakresie badań i rozwoju, mające na celu wspieranie codziennej pracy rolników. Takie nagrody nie tylko potwierdzają nasze zaangażowanie, ale także motywują nas do dalszego przekraczania granic innowacji, aby lepiej służyć branży rolniczej – podsumował Carlo Lambro, prezydent marki New Holland.

Systemy CR Seed Terminator i FR CropSpeed

Nagrody EIMA za innowacje techniczne przyznano również sieczkarni samobieżnej New Holland FR Forage Cruiser z systemem CropSpeed oraz kombajnowi CR Twin Rotor z systemem Seed Terminator.

Nowy system CropSpeed dla sieczkarni samojezdnych FR Forage Cruiser z roku modelowego 2025 został zaprojektowany tak, aby pozwalał operatorom w pełni wykorzystać potencjał ich maszyn, wiedząc, że ryzyko zablokowania jest znacznie zmniejszone.

Wyróżnieniem nagrodzono także sieczkarnię samobieżną New Holland FR Forage Cruiser z systemem CropSpeed fot. mat. prasowe
Wyróżnieniem nagrodzono także sieczkarnię samobieżną New Holland FR Forage Cruiser z systemem CropSpeed fot. mat. prasowe

Wykorzystuje on zamontowany na wylocie czujnik radarowy, który monitoruje prędkość przepływu plonów. Jeśli prędkość zacznie znacząco spadać, pojawi się ostrzeżenie zachęcające do zmniejszenia prędkości i zminimalizowania ryzyka zatoru. W przypadku dalszego spadku prędkości wyrzutu, praca wałka podającego zostanie natychmiast zatrzymana, aby zminimalizować zakłócenia w kanale przepływu plonów.

System Seed Terminator zintegrowany z szerokimi (22-calowymi) rotorami dostępny jest w modelach kombajnów CR CR8.90/9.90. System został opracowany przez australijską firmę o tej samej nazwie.

Wykorzystuje wielostopniowy młynek młotkowy do niszczenia nasion chwastów wypadających z kosza sitowego i eliminowania ich zdolności do kiełkowania na glebie. Dzięki tej nowej funkcji rolnicy zyskują nową możliwość niszczenia nasion chwastów podczas procesu zbioru, zmniejszając zużycie herbicydów i poprawiając zdolność do zwalczania odpornych nasion chwastów.

Kluczową cechą technologii, która odróżnia ją od innych dostępnych na rynku, jest jej agresywność, którą można regulować z kabiny w zależności od stopnia zachwaszczenia pola.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami