Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Aplikacja gnojowicy za pomocą rampy z płozami zmniejsza straty azotu o połowę

Dodano: 20.04.2023
Joskin_Pendislide Pro
W ocynkowanej ramie rampy Pendislide Pro zastosowano przemysłowe przeguby kulowe. Producent podkreśla, że dzięki temu uzyskano dużą wytrzymałość i trwałość przy ograniczonej konserwacji © Joskin

Joskin od 2017 r. produkuje rampy z płozami serii Pendislide Pro. To ciekawa propozycja, zwłaszcza dla gospodarstw wykorzystujących gnojowicę do nawożenia łąk lub zbóż we wczesnych fazach rozwojowych. Ten sposób jej aplikacji, w porównaniu z rozlewaniem powierzchniowym, pozwala zmniejszyć straty amoniaku o blisko 50%. Ponadto duże szerokości robocze tego osprzętu wozu asenizacyjnego, przekładają się na wydajną pracę.

Joskin Pendislide Pro_rozdzielacz Scalper
Zadaniem rozdzielaczy Scalper jest m.in. miksowanie gnojowicy i zawartych w niej części stałych © Joskin

Joskin produkuje 4 modele ramp serii Pendislide Pro o szerokościach roboczych: 12 / 13,5 / 15 / 18 m. Odstępy pomiędzy elementami roboczymi, przez które gnojowica trafia do gleby, wynoszą 25 cm.

Rozdzielacze Scalper

Po rozłożeniu rampy do pozycji roboczej, uwagę zwracają rozdzielacze Scalper. Ich zadaniem jest miksowanie gnojowicy i zawartych w niej części stałych. Zadanie to spełnia system samoostrzących noży tarczowych. Ważną rolę pełni zbierak kamieni, który je zatrzymuje, co zapobiega uszkodzeniu węży. Ostatecznie gnojowica opuszczająca rozdzielacz jest równomiernie transportowana do poszczególnych węży zakończonych płozami. W razie potrzeby inspekcji rozdzielacza, wystarczy otworzyć jego boczne pokrywy.

Joskin_rampa Pendislide Pro_płozy z Ertalonu
Zakończenie sekcji roboczej rampy stanowi płoza z Ertalonu, czyli materiału odpornego na ścieranie © Joskin

Płozy dociskane przez listwy sprężyste

Każda sekcja robocza rampy Pendislide Pro składa się z listwy sprężystej o szerokości 70 mm, do której przymocowany jest wąż transportujący gnojowicę. Dodatkowo jest usztywniony metalowymi wzmocnieniami, co zwiększa jego stabilność. Zakończenie sekcji stanowi płoza z Ertalonu, czyli materiału odpornego na ścieranie. Jest ona ustawiona pod kątem 45° do podłoża.

Inteligentne opryskiwanie pulsacyjne PrecisionSpray

Opryskiwaczy mających możliwość prowadzenia oprysku pulsacyjnego przybywa z roku na rok. Do grona tego w 2023 r. dołącza Horsch Leeb. Inżynierowie tego producenta skrupulatnie zintegrowali ich oprogramowania z technologią PWM, czyli wspomnianego opryskiwania pulsacyjnego.
Czytaj dalej
8-10 km/h – 

z taką prędkością roboczą może pracować wóz asenizacyjny z rampą Pendislide Pro

Podczas pracy płoza rozgarnia na boki rośliny i wycina w glebie niewielką bruzdę, w którą wlewana jest gnojowica. Dzięki temu praca rampy Pendislide Pro powoduje niewielkie zanieczyszczanie roślin. Aplikując gnojowicę na glebie kamienistej, płozy z Ertalonu można zastąpić ich odpowiednikami odlanymi ze stali.

7-9 kG – 

na taką wartość siły docisku ustawione są listwy sprężyste, do których przymocowane są węże transportujące gnojowicę

Po lewej i prawej stronie rampy rozlewającej zamontowane są koła podporowe. To dzięki nim i wbudowanemu w ramę wahadłowemu systemowi zmiany położenia połowy rampy, może ona kopiować powierzchnię pola lub użytku zielonego. W ekstremalnych warunkach pracy, płozy mogą podnosić się bez ograniczeń i obniżać do 2,5 cm.

Bujna roślinność zmniejsza straty azotu

– Warto zauważyć, że osprzęt ten może być używany także później, gdy trawa jest wyższa, a liście bardziej bujne. Z uwagi na usztywnienie węży metalowymi listwami zapobiegającymi ich odbijaniu się od pędów oraz na obecność płóz, mogą one efektywnie rozsuwać trawę, nie ugniatając jej, a następnie precyzyjnie i równomiernie rozlewać gnojowicę u podstawy roślin. W ten sposób nawóz jest osłonięty liśćmi, co częściowo chroni go przed wiatrem i słońcem, a jednocześnie utrzymuje w bardziej wilgotnym i chłodniejszym środowisku. Pozwala to zminimalizować emisję amoniaku do atmosfery do zaledwie 20% – wyjaśnia Mariusz Janik, doradca techniczny w Joskin Polska.

Joskin_rampa Pendislide Pro
Rampy z płozami Pendislide Pro pomimo dużych szerokości roboczych (12-18 m) na czas transportu składane są po bokach wozu asenizacyjnego © Joskin
Joskin_rampa z płozami kopiowanie pola
Po lewej i prawej stronie rampy rozlewającej zamontowane są koła podporowe. To dzięki nim i wbudowanemu w ramę wahadłowemu systemowi zmiany położenia połowy rampy, może ona kopiować powierzchnię pola lub użytku zielonego © Joskin
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+