Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Claas świętuje pół miliona wyprodukowanych kombajnów

Dodano: 25.06.2024
500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe
Claas świętuje wyprodukowanie pół miliona kombajnów zbożowych fot. mat. prasowe

Od 1936 r. do teraz Claas wyprodukował pół miliona kombajnów. Z tej okazji w trzech zakładach na trzech kontynentach powstało kilka jubileuszowych maszyn Lexion, Trion, Evion i Dominator. W najbliższych tygodniach i miesiącach będą one prezentowane na targach, wydarzeniach rolniczych i pokazach.

Jaka seria kombajnów Claas cieszyła się największą popularnością wśród klientów? Jakie były najważniejsze rozwiązania, które w swoich kombajnach wprowadzał Claas? Czym będą charakteryzowały się kombajny w wersjach jubileuszowych?

Zwęził swoje pola pracując z nawigacją Trimble

Mamy już za sobą pierwsze przepracowane godziny ciągnikiem wyposażonym w system prowadzenia równoległego Trimble. Jakie są nasze wrażenia? Więcej ma zalet, czy wad?
Czytaj dalej

Europejski pionier w budowie kombajnów

Od wielu dekad Claas jest jednym z głównych motorów rozwoju kombajnów zbożowych. Za sprawą skonstruowanej 1936 r. kosiarko-młocarnio-wiązałki z przepływem poprzecznym, w skrócie M.D.B., firma Claas usprawniła zbiory zbóż w Europie.

100 tys. sztuk egzemplarzy z serii Dominator – 

czyni tę serię najpopularniejszą w całej historii marki Claas. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje seria Lexion z 75 tys. sprzedanych egzemplarzy.

Wielki sukces przyniósł rok 1946 i seria Super, która od 1953 r. mogła być również dostarczana z nabudowanymi silnikami, a od 1958 r. jako Super Automatic z hydraulicznym napędem przyrządu żniwnego. Na całym świecie sprzedano ponad 60 tys. egzemplarzy Super, które swoich nabywców znalazły nawet w Kanadzie i Urugwaju.

Za sprawą modelu Hercules, który później zmienił nazwę na SF, rodzinna firma w 1953 roku z powodzeniem wkroczyła w segment kombajnów samobieżnych. W 1961 roku Matador Gigant ze swoim przyrządem żniwnym o szerokości do 6 m wyznaczył nowe standardy. Inne istotne dla branży kamienie milowe lat 60. nosiły dźwięczne nazwy, takie jak Senator, Comet, Cosmos, Corsar, Mercator, Protector i Compact.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 4
Za sprawą skonstruowanej 1936 r. kosiarko-młocarnio-wiązałki z przepływem poprzecznym, w skrócie M.D.B., firma Claas usprawniła zbiory zbóż w Europie fot. mat. prasowe

Era Dominatora

W 1972 roku seria Dominator zapoczątkowała nową epokę, która trwa do dzisiaj. Szczególnie za sprawą serii Dominator 6 i Dominator 8 firma Claas umocniła swoją pozycję lidera na rynku europejskim i wprowadziła znaczące innowacje, takie jak system czyszczenia 3D, prowadzenie przyrządu żniwnego Auto Contour i zespół młócący Mega.

Zaprezentowany w 1981 roku kombajn Dominator CS z separacją cylindrów (od 1986 roku Commandor CS) w tamtym czasie należał do najmocniejszych kombajnów na świecie, a od 1987 roku po raz pierwszy był dostępny z podwoziem z gumowymi gąsienicami.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 5
Wielki sukces przyniósł rok 1946 i seria Super, która od 1953 r. mogła być również dostarczana z nabudowanymi silnikami fot. mat. prasowe

Claas wprowadza kolejne innowacje

Na targach Agritechnica 1995 kombajn Lexion 480 z przełomową technologią hybrydową APS stanowił nie tylko główną atrakcję targów, ale także przełom pod względem wydajności, komfortu i pionierskich rozwiązań elektronicznych dla nadchodzącej ery rolnictwa precyzyjnego. Od 1997 r. chroniąca podłoże technologia podwozia Terra Trac w kombajnach Lexion święci triumfy na całym świecie – od 2021 r. jest ona dostępna również w serii Trion.

2013 rok przyniósł ogromny postęp w dziedzinie inteligentnego zarządzania maszyną: za sprawą systemu Cemos firma Claas stała się liderem w dziedzinie automatyzacji kombajnów, co potwierdziły liczne międzynarodowe nagrody. Do dziś Cemos jest konsekwentnie rozwijany i rozszerzany o dodatkowe procesy i jednostki w kombajnach zbożowych i przyrządach żniwnych.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 6
Za sprawą modelu Hercules, firma Claas w 1953 roku z powodzeniem wkroczyła w segment kombajnów samobieżnych fot. mat. prasowe

Trion i Evion – powiem świeżości

Najnowszymi członkami rodziny kombajnów Claas są zaprezentowane kolejno w 2021 i 2023 roku serie Trion i Evion. Wraz z serią Lexion zapewniają one unikalną różnorodność produktów i wyposażenia – od maszyny z pięcioma wytrząsaczami o mocy 205 KM po 790-konny flagowy model Lexion 8900 Terra Trac z systemem APS Synflow Hybrid.

Wszystkie trzy serie dzięki dynamicznemu zarządzaniu energią Dynamic Power i rozszerzonym funkcjom Cemos umożliwiają jeszcze większy wzrost wydajności omłotu. W zależności od profilu wymagań dostępna jest przy tym szeroka gama przyrządów żniwnych – od konwencjonalnego przyrządu żniwnego ze ślimakiem przez ultranowoczesne, zautomatyzowane przyrządy żniwne Vario aż po zespół żniwny Convio Flex z elastyczną belką kosy i sterowaniem nagarniacza z koncepcją Flip-Over.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 8
Seria kombajnów Dominator okazała się najpopularniejsza ze wszystkich dotychczas produkowanych serii fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze serie kombajnów Claas

Około 100 tys. wyprodukowanych egzemplarzy serii Dominator i ponad 75 tys. sztuk serii Lexion sprawia, że serie te stanowią największą część z wyprodukowanych do tej pory 500 tys. kombajnów Claas.

Do globalnego sukcesu kombajnów Claas znacząco przyczyniły się również serie Super i Super Automatic (ok. 65 tys. sztuk), a także Europa i Columbus (łącznie ok. 60 tys. kombajnów) oraz Tucano (ok. 35 tys. sztuk). Jednak także serie produkowane na mniejszą skalę, takie jak Commandor Terra Trac, były motorem postępu i w dużym stopniu ukształtowały genetykę dzisiejszych kombajnów Claas.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 9
Kombajny serii Lexion wprowadzały przełomową technologią hybrydową APS fot. mat. prasowe

Cechy takie jak wyjątkowa przydatność do zbioru wielu rodzajów upraw, niekwestionowana wydajność, czy niezrównana efektywność przez dziesiątki lat prac rozwojowych były stale optymalizowane dla dobra klientów na całym świecie i są głęboko zakorzenione w DNA każdego nowego kombajnu Claas.

Jednak nie tylko te silne argumenty, ale także wiodąca w branży automatyzacja i nowy poziom łączności i precyzyjnego przekazu danych cyfrowych sprawiają, że kombajny Claas zdaniem producenta są idealnie przygotowane na przyszłość.

Międzynarodowa sieć kompetencji i produkcji

Na przestrzeni dekad Claas dostarczał również kombajny zbożowe innym producentom. Od 1992 roku kombajny Claas nie są już produkowane wyłącznie w siedzibie firmy w Harsewinkel.

W tym samym roku z linii produkcyjnej w Indiach zjechał pierwszy Claas Crop Tiger, który powstał w ponad 10 tys. egzemplarzach. Od 2001 r. Claas w swoim zakładzie w Omaha produkuje również kombajny hybrydowe Lexion na rynek północnoamerykański – do 2019 r. w żółtej kolorystyce i z logo Caterpillar.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 10
Kolejną ważną nowością była seria kombajnów Tucano. Łącznie sprzedano 35 tys. sztuk maszyn żniwnych tej serii fot. mat. prasowe

Od 2013 roku po przejęciu firmy Jinyee Claas produkuje również kombajny zbożowe i komponenty do kombajnów zbożowych w Chinach. W 2019 roku wprowadzono tu na rynek nowy kombajn hybrydowy Dominator 370, a trzy lata później model Dominator 260 z sześcioma wytrząsaczami klawiszowymi. Od 2023 z linii produkcyjnej w Gaomi zjeżdża również nowy Evion, który podobnie jak Dominator 370 i 260 został opracowany w Harsewinkel.

Kolejną lokalizacją w sieci kompetencji kombajnów zbożowych jest Törökszentmiklós w południowych Węgrzech, gdzie od 1997 r. produkowane są przyrządy żniwne i przystawki do  kukurydzy dla kombajnów Claas. W październiku 2021 r. świętowano tutaj stutysięczny przyrząd żniwny wyprodukowany dla Claas.

Automatyzacja i zarządzanie danymi cyfrowymi

Wielokrotny wzrost wydajności omłotu od czasów pierwszego europejskiego kombajnu MDB wynika nie tylko z dalszego rozwoju technologii i zwiększenia mocy silnika. Szczególnie w ciągu ostatnich 25 lat automatyzacja odgrywała coraz ważniejszą rolę w dalszej optymalizacji wydajności, produktywności i wyników pracy.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 11
Claas Trion to seria kombajnów o średniej i dużej wydajności. Od 2021 r. oferowana też z podwoziem Terra Trac fot. mat. prasowe

Za sprawą jednostki kontroli przepustowości Claas już w 1974 r. rozpoczął integrację elektronicznego wspomagania obsługi w kombajnach zbożowych. Prawdziwym przełomem okazał się tutaj wprowadzony na rynek w 2013 r. system Cemos, który od tamtej pory zdobył wiele nagród na międzynarodowych targach, takich jak Agritechnica i SIMA: do dziś jest on stale rozszerzany o kolejne procesy w kombajnie i na przyrządzie żniwnym, umożliwiając optymalne wykorzystanie możliwości maszyny z wyraźnym nastawieniem na maksymalną wydajność – wspieraną przez wyjątkową zdolność wszystkich kombajnów Claas do zbioru wielu rodzajów upraw.

Claas był jednym z pionierów w budowie kombajnów zbożowych również w kwestii wykorzystania precyzyjnego rolnictwa. Od 1991 r. można było łączyć ze sobą dane plonowania i dane o pozycji GPS, od 1996 r. Lexion oferował nawet mapowanie plonów poprzez Agrocom Map, a od 1998 r. oparte na telemetrii zarządzanie flotą za pośrednictwem Combine Online.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 12
Najświeższa nowość kombajnowa w ofercie Claasa – model Evion fot. mat. prasowe

W 2005 roku kombajny Lexion stały się pierwszymi produktami Claas wyposażonymi w pionierski system Telematics. Od października 2024 r. nowy Claas Connect umożliwi połączenie w cyfrową sieć kombajnów Claas z resztą floty, zarządzaniem gospodarstwem oraz partnerem serwisowym i handlowym Claas, otwierając nowy rozdział w dziedzinie cyfrowego zarządzania maszynami i gospodarstwem.

Jubileuszowe maszyny na pokazy i targi – Sales Edition dla klientów

Aby podkreślić globalną sieć produkcji kombajnów Claas i umożliwić wszystkim zakładom świętowanie jubileuszu, powstało i powstanie kilka jubileuszowych maszyn o specjalnym wyglądzie.

Lexion, Trion, Evion i Dominator w nadchodzących tygodniach i miesiącach będą prezentowane na różnych krajowych i międzynarodowych targach, a także podczas dni pola i pokazów w terenie. Ich design jest hołdem dla historii produkcji kombajnów zbożowych Claas.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 2
Claas świętuje wyprodukowanie 0,5 mln kombajnów zbożowych fot. mat. prasowe

Kolor srebrny metalik symbolizuje pierwszą dużą i tak ważną dla światowego sukcesu kombajnów Claas epokę do roku 1961, a zielony metalik – wprowadzoną wraz z modelem Senator na rok modelowy 1967 soczystą zieleń Claas, która dziś jest znana na całym świecie. Stylizowane na supły litery Claas po obu stronach jubileuszowych maszyn nawiązują do starego logo firmy Claas z palcem supłacza Claas – pierwszego patentu firmy z 1921 roku.

– 500 tys. kombajnów Claas to przede wszystkim 500 tys. historii sukcesu, ponieważ rolnicy i usługodawcy na całym świecie zaufali nam 500 tys. razy – wyjaśnia Jan-Hendrik Mohr, dyrektor generalny Claas.

I dodaje:

Dlatego świętujemy tę rocznicę globalnie, wypuszczając kilka jubileuszowych maszyn w Harsewinkel, Omaha i Gaomi. Jest to także wyraz uznania dla naszej globalnej sieci produkcji kombajnów, która obejmuje również nasz zakład produkcyjny przyrządów żniwnych i przystawek do kukurydzy w Törökszentmiklós na Węgrzech.

W sezonie żniwnym 2025 klienci mogą wziąć udział w jubileuszu za sprawą specjalnego wariantu przeznaczonego do sprzedaży, który wyróżnia się wybranymi elementami wyposażenia i oznakowaniem „More than a machine” na klapach bocznych.

– Kombajn Claas to faktycznie znacznie więcej niż tylko maszyna. Za każdym egzemplarzem serii Evion, Trion, Lexion i Dominator stoi bowiem sprawna organizacja sprzedaży, wysoce profesjonalny serwis, szybkie i niezawodne dostawy części zamiennych i wiele więcej. I wreszcie, co nie mniej ważne, prężnie działająca międzynarodowa sieć sprzedaży maszyn używanych, która podobnie jak czynniki techniczne związane z ogólną wydajnością, niezawodnością i trwałością zachwyca klientów na całym świecie – podsumowuje Jan-Hendrik Mohr, dyrektor generalny Claas.

500 000 kombajnów Claas fot. mat. prasowe 3
Z okazju jubileuszu, Claas zamierza wyprodukować kombajny w specjalnej, limitowanej wersji fot. mat. prasowe
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000