Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Co w prasie Claas oznacza etykieta 3xOK?

Dodano: 19.05.2023
Claas prasa Variant 585RC
Prasy zwijające Claas Variant, Rollant oraz Rollant Uniwrap powstają we francuskiej fabryce w Metz © Claas

Na maszynach rolniczych można znaleźć różne oznaczenia. Na przykład prasy wielkogabarytowe kostkujące i zwijające marki Claas, powstające we francuskiej fabryce w Metz, otrzymują etykietę z napisami 3xOK. Jej znaczenia nie sposób przecenić, bo zwiększa prawdopodobieństwo długoletniej i bezawaryjnej pracy maszyn.

Czy to Ursus zrujnował licencję Massey Fergusona?

Legenda marki Ursus, jak niemal każda nasza narodowa historia, ma w sobie trochę prawdy, a trochę bajki. Gdy tylko fabryczni inżynierowie się starali, utrącano im przysłowiowe skrzydła, zaprzepaszczając ich rokujące sukces prototypy. Liczyło się wyłącznie zdanie rządzącej partii.

Czytaj dalej

Od listopada 2022 r. fabryka pras koncernu Claas w Metz podzielona jest na trzy główne sekcje: prefabrykację, lakiernię i linie montażowe. W celu utrzymywania wysokiej jakości powstających maszyn wdrożono pięć stopni kontroli. Obejmują one audyty po procesach: spawania, malowania, dwukrotnie montażu. Ponadto przeprowadzana jest kontrola końcowa. Ostatecznie użytkownik maszyny znajdzie na niej etykietę z napisami na niebieskim tle 3xOK.

Kontrola jakości spawania i malowania

– Większość elementów spawanych, które produkujemy w warsztacie prefabrykacji, przechodzi przez kontrolę jakości numer jeden. Sprawdzana jest geometria części, estetyka i jakość spawów. Może to wydawać się banalne, ale patrzymy, czy spaw jest umieszczony we właściwym miejscu, czy jest poprawnie wykonany i czy poziom jakości jego wykończenia jest prawidłowy – mówi Lionel Catoni, kierownik produkcji w fabryce Claas w Metz.

Po zautomatyzowanym malowaniu korpusów pras, kontrolowana jest grubość lakieru oraz innych parametrów wpływających na trwałością tej powłoki.

Claas fabryka pras w Metz
Maszyna jest całkowicie „naga”, kontrolerowi łatwiej ją ocenić © Claas

Dwie kontrole jakości montażu

Po zamontowaniu do korpusu prasy pasów, obudowy, wirnika, skrzyni, podbieraka i elektryki maszyna jest prawie gotowa. Czeka ją tylko dodanie kół i zamknięcie w obudowie. Zanim jednak to nastąpi, prowadzona jest pierwsza kontrola jakości montażu. Dzięki temu, że maszyna jest bez osłon, kontrolerowi łatwiej ją ocenić.

Druga kontrola jakości montażu prowadzona jest na maszynie wyposażonej w tylną pokrywę, wszystkie elementy hydrauliczne, koła i łańcuchy napędowe rolek. Kontroler sprawdza wszystkie połączenia i dokręca kluczem hydraulicznym śruby.

– Wszechobecna elektronika wspomaga proces audytu. Na specjalnych monitorach wyświetlane są zbliżenia poszczególnych podzespołów. Inspektor ma za zadanie zatwierdzić na „tak” lub na „nie” pytania podsuwane przez system – czytamy w komunikacie prasowym.

Ostateczna kontrola końcowa

Na koniec zmontowana prasa przechodzi ostateczną kontrolę końcową rozruchu. Odbywa się ona na stanowisku z WOM, złączami hydraulicznymi i elektrycznymi. Można powiedzieć, że maszyna jest tam zagregowana z ciągnikiem.

Claas prasa zwijająca na linii montażowej w fabyece w Metz
Maszyny bez osłon nie bez kozery przechodzą pierwszą kontrolę jakości montażu. Takie „golasy” po prostu łatwiej sprawdzać © Claas

– Testowaniu podlegają wszystkie funkcje urządzenia: części elektryczne, hydrauliczne, mechaniczne. Szczególna uwaga jest przywiązywana do sprawdzenia prowadzenia pasów. To od ich dobrej współpracy ze wszystkimi rolkami i mechanizmami zależy końcowa jakość beli słomy, siana czy zielonki – tłumaczy Brice Nimeskern, kierownik ds. pras zwijających w fabryce Claas w Metz.

Istotnym punktem tej kontroli jest podświetlanie punktowym reflektorem krawędzi pasów. Pozwala to skorygować szczeliny między nimi i wykryć potencjalne nierówności transmisji, które spowodowałyby skrócenie jej trwałości.

Etykieta kontroli z niebieskimi oknami

Każda maszyna, która zaliczyła test rozruchowy otrzymuje potwierdzenie jakości z napisem „rozruch OK”. To pierwsze z trzech oznaczeń, które trafiają na etykietę kontroli naklejoną na prasie. Kolejne mają napisy „kontrola końcowa OK” i „wysyłka OK”.

Claas prasa z naklejką potwierdzającą przejście 3 kontroli jakości
Etykieta jakości z oknami na niebieskim tle 3xOK, oznacza przejście przez prasę takich audytów jak: rozruch, kontrola końcowa i wysyłka © Claas

– Na tym etapie przeprowadzamy ostateczne oględziny maszyny z kontrolą części lakierowanych, połączeń hydraulicznych, regulacji i spasowania karoserii – wyjaśnia Cederic Zimoch, dyrektor produkcji w fabryce Claas w Metz.

Ostatecznie każda prasa opuszczająca fabrykę w Metz trafia do systemu SAP. To w nim cyfrowemu zapisowi podlega nie tylko dana maszyna, ale również jej newralgiczne części: pasy, blok hydrauliczny, przekładnia, spawane ramiona, rotor. – Dzięki temu w przypadku awarii maszyny w trakcie sezonu Claas ma pełną identyfikowalność części. Pozwala to lokalnemu serwisowi momentalnie zareagować, by pomóc klientowi. Po tym etapie kontroli nowiutka prasa jest gotowa na wyjazd w świat. Uzyskuje więc kolejną niebieską naklejkę „kontrola końcowa OK” – informuje Claas.

A teraz znowu rozkręcanie…

To jednak jeszcze nie koniec starań o jakość pras Claas produkowanych w Metz. Do kontroli trafiają również niektóre wybrane losowo maszyny, które są rozkręcane w celu prześledzenia staranności ich montażu.

– Zadanie naszego zespołu polega na przeprowadzeniu audytu produktu. Wybieramy więc losowo maszynę ze strumienia produkcyjnego i bierzemy ją pod lupę – mówi Marcel Schneider, kierownik ds. jakości w fabryce Claas w Metz.

Claas prasa Quadrant 5300 FC
Wielkogabarytowe prasy kostkujące Claas Quadrant również powstają we francuskiej fabryce w Metz © Claas
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami