Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Ile zębów roboczych ma brona posiewna Horsch Cura 12 ST?

Dodano: 22.06.2023

Wybraliśmy się pod płot graniczny z Białorusią, aby zobaczyć w pracy bronę posiewną Horsch Cura. Nie jest to zwykłe zgrzebło czy brona chwastownik. Jej dopracowane w szczegółach elementy robocze i możliwości ustawień do pracy w różnych warunkach robią różnicę. Jednoczesna precyzyjna praca armii zębów rozmieszczonych na 6 belkach powoduje, że szanse chwastów na uniknięcie z nimi kontaktu są znikome. Niezależnie od szerokości roboczej ich podziałka wynosi 2,8 cm.

Ile zatem trzeba zamontować zębów, aby na przykład w narzędziu o szerokości roboczej 12,2 metra uzyskać takie odstępy pomiędzy ich śladami? Dokładnie 436 sztuk.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.

Czytaj dalej

Docisk od 300 do 5000 gram

Zęby robocze o średnicy 8 mm zamontowane są poprzez szerokie podstawy, co zwiększ ich stabilność w czasie pracy. Każdy pracuje w połączeniu ze swoją podwójną sprężyną (jedna w drugiej), co pozwala uzyskać duży zakres zmiany docisku. Może on być regulowany hydraulicznie w zakresie od 300 gram do 5 kilogramów.

Do zmiany głębokości roboczej zębów służą siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania zamontowane z tyłu narzędzia. Dodawanie lub odejmowanie klipsów powoduje zmianę napięcia linek zakończonych wspomnianymi sprężynami i w efekcie zmniejszenie lub zwiększenie nacisku zębów na podłoże. Praca brony posiewnej Horsch Kura zależna jest jeszcze od dwóch zmiennych: kąta natarcia zębów na glebę oraz prędkości roboczej.

Siewki chwastów są bez szans

Brona posiewna Horsch Cura pracująca całopowierzchniowo napowietrza glebę i niszczy chwasty bardzo skutecznie. Muszą to jednak być ich siewki, które są wyrywane i zasypywane. Proporcje te nie są równe i szacunkowo 30% małych chwastów jest wyciąganych z gleby, a 70% przykrywanych ziemią. Oprócz terminu zabiegu ważna jest więc jakość pola pod kątem wyrównania jego powierzchni. Na gładkim jak stół, skuteczność mechanicznej walki z małymi chwastami za pomocą brony posiewnej Horsch Cura, może zbliżyć się do 100%.

Horsch Cura 12 ST ma 436 zeów roboczych
Zęby robocze o średnicy 8 mm zamontowane są poprzez szerokie podstawy, co zwiększa ich stabilność w czasie pracy © Traktor24.pl

Prędkość robocza od 2 do 10 km/h

Pierwszą w naszym kraju bronę posiewną Horsch Cura kupiło gospodarstwo ekologiczne. Mieliśmy okazję przyjrzeć się jej pracy na plantacji łubinu. Podczas naszej wizyty prędkość robocza brony posiewnej wynosiła 3,5-4 km/h. Była ona wypadkową dość agresywnego ustawienia zębów mających niszczyć mocno już ukorzenione chwasty i z drugiej strony dbałością o rozsądne traktowanie roślin łubinu, czyli plonu głównego. Zalecana przez producenta minimalna prędkość robocza wynosi 2 km/h, a maksymalna 10 km/h.

Różnica widoczna gołym okiem

Pomimo zbyt późno wykonanego zabiegu mechanicznego zwalczania chwastów efekt pracy pozytywnie zaskoczył właścicieli plantacji łubinu. Nadesłali nam zdjęcia, na których wyraźnie widać różnicę na części pola pozostawionej jako kontrola i tej po pracy brony posiewnej Horsch Cura. Dodajmy, że rośliny zmagają się z suszą trwającą od miesiąca.

Horsch Cura 12 ST ma 436 zeów roboczych pracująca na plantacji łubinu
Brona posiewna Horsch Cura pracująca całopowierzchniowo napowietrza glebę i niszczy chwasty bardzo skutecznie. Muszą to jednak być ich siewki, które są wyrywane i zasypywane © Traktor24.pl
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami