Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Dodano: 01.04.2023
Wyższa Delta-T oznacza ekspresowe odparowanie kropel a niższa jej szybkie spłynięcie z roślin © John Deere
Wyższa Delta-T oznacza ekspresowe odparowanie kropel a niższa jej szybkie spłynięcie z roślin © John Deere

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.

Czy ten oprysk jest wykonywany po sprawdzeniu wskaźnika Delta-T? Liczymy na to, że pytanie to będzie zadawane w polskich gospodarstwach coraz częściej
Czy ten oprysk jest wykonywany po sprawdzeniu wskaźnika Delta-T? Liczymy na to, że pytanie to będzie zadawane w polskich gospodarstwach coraz częściej © Horsch

Na Deltę-T warto zwracać uwagę zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy występują wysokie temperatury powietrza i jego niska wilgotność względna. Obserwacja tego wskaźnika pozwala uniknąć rozczarowania z powodu „słabo” działającego środka ochrony roślin.

Długość życia kropli ma znaczenie

W celu wyjaśnienia, dlaczego tak się stanie przenieśmy się na pole. Jeżeli trafimy na upalny dzień z niską wilgotnością powietrza, to kropla z oprysku szybciej wyschnie niż wchłonie ją roślina. Co prawda substancja czynna środka ochrony roślin może w tym przypadku pozostać na powierzchni liścia, ale kiedy trafi do wnętrza rośliny i w jakim stężeniu do końca nie wiadomo. Działanie chemii się opóźni a skuteczność zmaleje.

5 – 

tyle wynosi optymalna wartość wskaźnika Delta-T pozwalającego wykonać opryskiwanie w najbardziej sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności powietrza.


Natomiast gdy powietrze będzie zbyt wilgotne, to kropla z oprysku po prostu szybko spłynie z liścia i również w niewielkim stopniu lub nawet wcale nie trafi do wnętrza rośliny. Właśnie o tym mówi Delta-T, która w uproszczeniu jest wskaźnikiem szybkości parowania wody. Jego znajomość jest więc niezbędna, aby podjąć właściwą decyzję związaną z kosztochłonnym zabiegiem ochrony roślin środkami systemicznymi, czyli wchłanianymi przez roślinę.

Stacja pogody nMetos 200 pozwala uzyskać informację o wartości wskaźnika Delta-T © Pessl Instruments
Stacja pogody nMetos 200 pozwala uzyskać informację o wartości wskaźnika Delta-T © Pessl Instruments

Jaka wartość Delta-T jest optymalna?

Optymalna wartość wskaźnika Delta-T gwarantująca szybkie wchłonięcie przez rośliny kropli z substancją czynną wynosi 4-5. Dopuszczalna mieści się w przedziale 2-8.

Wszystkie wartości poniżej 2 i powyżej 8 oznaczają dla opryskiwacza zapalenie światła czerwonego. Wartość Delty-T często zmienia się wraz z temperaturą powietrza w miarę upływu dnia i należy ją sprawdzać przed każdym zabiegiem opryskiwania.

Stacja pogody z Deltą-T

Najlepszym sposobem pozyskiwania informacji o wartości wskaźnika Delta-T jest posiadanie własnego urządzenia monitorującego go na bieżąco. Nie jest to trudne, bo wiele stacji pogodowych doposażonych w czujniki wilgotności powietrza podaje taką informację. Wyliczają one Deltę-T poprzez odjęcie temperatury termometru mokrego od temperatury termometru suchego.

Na farmach w USA i Australii wartość wskaźnika Delta-T jest już tak oczywistym parametrem do sprawdzenia przed opryskiwaniem jak siła wiatru. W Europie jeszcze nie, ale przy wysokich cenach środków ochrony roślin jest to tylko kwestią czasu.

Wartość wskaźnika Delta-T wyliczana jest na podstawie zależności pomiędzy temperaturą a wilgotnością względną (źródło Pessl Instruments)
Wartość wskaźnika Delta-T wyliczana jest na podstawie zależności pomiędzy temperaturą a wilgotnością względną (źródło Pessl Instruments)
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000