Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Dodano: 01.04.2023
Wyższa Delta-T oznacza ekspresowe odparowanie kropel a niższa jej szybkie spłynięcie z roślin © John Deere
Wyższa Delta-T oznacza ekspresowe odparowanie kropel a niższa jej szybkie spłynięcie z roślin © John Deere

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.

Czy ten oprysk jest wykonywany po sprawdzeniu wskaźnika Delta-T? Liczymy na to, że pytanie to będzie zadawane w polskich gospodarstwach coraz częściej
Czy ten oprysk jest wykonywany po sprawdzeniu wskaźnika Delta-T? Liczymy na to, że pytanie to będzie zadawane w polskich gospodarstwach coraz częściej © Horsch

Na Deltę-T warto zwracać uwagę zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy występują wysokie temperatury powietrza i jego niska wilgotność względna. Obserwacja tego wskaźnika pozwala uniknąć rozczarowania z powodu „słabo” działającego środka ochrony roślin.

Długość życia kropli ma znaczenie

W celu wyjaśnienia, dlaczego tak się stanie przenieśmy się na pole. Jeżeli trafimy na upalny dzień z niską wilgotnością powietrza, to kropla z oprysku szybciej wyschnie niż wchłonie ją roślina. Co prawda substancja czynna środka ochrony roślin może w tym przypadku pozostać na powierzchni liścia, ale kiedy trafi do wnętrza rośliny i w jakim stężeniu do końca nie wiadomo. Działanie chemii się opóźni a skuteczność zmaleje.

5 – 

tyle wynosi optymalna wartość wskaźnika Delta-T pozwalającego wykonać opryskiwanie w najbardziej sprzyjających warunkach temperatury i wilgotności powietrza.


Natomiast gdy powietrze będzie zbyt wilgotne, to kropla z oprysku po prostu szybko spłynie z liścia i również w niewielkim stopniu lub nawet wcale nie trafi do wnętrza rośliny. Właśnie o tym mówi Delta-T, która w uproszczeniu jest wskaźnikiem szybkości parowania wody. Jego znajomość jest więc niezbędna, aby podjąć właściwą decyzję związaną z kosztochłonnym zabiegiem ochrony roślin środkami systemicznymi, czyli wchłanianymi przez roślinę.

Stacja pogody nMetos 200 pozwala uzyskać informację o wartości wskaźnika Delta-T © Pessl Instruments
Stacja pogody nMetos 200 pozwala uzyskać informację o wartości wskaźnika Delta-T © Pessl Instruments

Jaka wartość Delta-T jest optymalna?

Optymalna wartość wskaźnika Delta-T gwarantująca szybkie wchłonięcie przez rośliny kropli z substancją czynną wynosi 4-5. Dopuszczalna mieści się w przedziale 2-8.

Wszystkie wartości poniżej 2 i powyżej 8 oznaczają dla opryskiwacza zapalenie światła czerwonego. Wartość Delty-T często zmienia się wraz z temperaturą powietrza w miarę upływu dnia i należy ją sprawdzać przed każdym zabiegiem opryskiwania.

Stacja pogody z Deltą-T

Najlepszym sposobem pozyskiwania informacji o wartości wskaźnika Delta-T jest posiadanie własnego urządzenia monitorującego go na bieżąco. Nie jest to trudne, bo wiele stacji pogodowych doposażonych w czujniki wilgotności powietrza podaje taką informację. Wyliczają one Deltę-T poprzez odjęcie temperatury termometru mokrego od temperatury termometru suchego.

Na farmach w USA i Australii wartość wskaźnika Delta-T jest już tak oczywistym parametrem do sprawdzenia przed opryskiwaniem jak siła wiatru. W Europie jeszcze nie, ale przy wysokich cenach środków ochrony roślin jest to tylko kwestią czasu.

Wartość wskaźnika Delta-T wyliczana jest na podstawie zależności pomiędzy temperaturą a wilgotnością względną (źródło Pessl Instruments)
Wartość wskaźnika Delta-T wyliczana jest na podstawie zależności pomiędzy temperaturą a wilgotnością względną (źródło Pessl Instruments)
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Fastrac na polu. Jak sobie poradził? Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje