Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Jak inwestować przy niskiej opłacalności produkcji rolniczej?

Dodano: 31.10.2023
Na co aktualnie powinniśmy stawiać przy inwestowaniu w sprzęt rolniczy? fot. Tomasz Kuchta
Na co aktualnie powinniśmy stawiać przy inwestowaniu w sprzęt rolniczy? fot. Tomasz Kuchta

Temat dochodowości, a właściwie jego braku w przypadku produkcji rolniczej, jest często poruszany przez rolników. Czy to oznacza, iż powinniśmy obecnie porzucić wszelkie plany inwestycyjne? Niekoniecznie.

Obecnie, jak nigdy wcześniej, w produkcji rolniczej liczy się rachunek ekonomiczny i to, czy na danym polu i w danym sezonie uda nam się coś zarobić. Co zatem możemy zrobić we własnych gospodarstwach, by móc lepiej zarabiać? Ograniczać koszty i rozsądnie inwestować każdą złotówkę.

Rolnicza stacja pogody pomaga więcej niż się wydaje

W CGFP Wojnowo każda decyzja o wykonaniu pracy polowej waży dużo. Powodem jest skala produkcji rolnej prowadzona na powierzchni ok. 5000 ha gruntów uprawnych. Okazuje się, że nowoczesna rolnicza stacja pogody wspierana sztuczną inteligencją pomaga szefostwu tego dużego przedsiębiorstwa zarządzać zadaniami od uprawy, poprzez siew i ochronę roślin na zbiorach kończąc. Bardziej niż mogłoby się wydawać.

Czytaj dalej

Starannie licz koszty i eksperymentuj

Punktem wyjścia do prowadzenia gospodarstwa rolnego w tak trudnych czasach jest skrupulatne liczenie kosztów – zarówno w ujęciu całościowym, jak i dla poszczególnych roślin, czy pól.

Na rynku znajdziemy cały szereg aplikacji, które nam w tym pomogą i zdecydowanie ułatwią wyliczanie dochodowości. Zapisywanie tych danych w formie elektronicznej pozwoli nam również porównywać je między sobą, a w rezultacie podejmować decyzje produkcyjne prowadzące do korzystniejszych dla nas efektów finansowych.

Zatem jeśli jeszcze tego nie robimy, zdecydowanie warto wypróbować darmowe wersje demonstracyjne najpopularniejszych aplikacji, po to, by samemu ocenić, która dla nas okaże się najlepsza, najbardziej dopasowana do naszych potrzeb.

Maszynowe inwestycje muszą być przemyślane

Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, jak drogie w stosunku do tanich płodów rolnych są dziś maszyny rolnicze. Dlatego też szczególnie ważne jest obecnie, by podejmować jedynie takie decyzje inwestycyjne, które pozwolą nam obniżać koszty produkcji.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zastąpienie wysłużonego rozsiewacza, czy opryskiwacza nowoczesną maszyną oferującą chociażby zmienne dawkowanie nawozu fot. Tomasz Kuchta
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zastąpienie wysłużonego rozsiewacza, czy opryskiwacza nowoczesną maszyną oferującą chociażby zmienne dawkowanie nawozu fot. Tomasz Kuchta

Inwestycja w rozsiewacz do nawozów oferujący zmienne dawkowanie w oparciu o mapy zasobności, czy chociażby opryskiwacz z automatycznym rozłączaniem sekcji choć z pewnością odstraszą nas początkową ceną, to później każdego roku pozwolą nam generować oszczędności – zarówno w zużyciu nawozów, jak i środków ochrony roślin.

Przy wysokich cenach w/w środków produkcji już nawet niewielkie oszczędności na stosowanych dawkach mogą przełożyć się na tysiące złotych, które pozostaną  w naszej kieszeni.

Równocześnie od kilku miesięcy stale informujemy Was o spadającej sprzedaży zarówno ciągników, jak i przyczep rolniczych. Taki fakt nas nie dziwi, bowiem inwestycja w nowy traktor, czy przyczepę nie przyniesie nam zbyt wielkich oszczędności.

200 tys. zł na inwestycje w rolnictwo 4.0. Nabór już niebawem

Jak przekazuje ARiMR, wnioski w ramach programu będzie można składać od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r. Co na ten moment wiemy już o zapowiadanym wsparciu? Kto z niego skorzysta? Jaki będzie poziom dofinansowania?

Czytaj dalej

Od czego zacząć?

Co zatem szczególnie ważne, cyfrową transformację w gospodarstwach powinniśmy rozpocząć od opracowania danych wsadowych, które moglibyśmy później wykorzystać w nowoczesnych maszynach.

Mowa w tym wypadku m.in. o dokładnym zbadaniu gleb pod kątem zasobności w składniki pokarmowe i stworzeniu precyzyjnych map. Innym rozwiązaniem może być chociażby zakup stacji pogodowej, która podpowie nam kiedy najlepiej przeprowadzić np. oprysk, aby był on najbardziej skuteczny.

Na koniec warto wspomnieć, iż praktycznie wszystkie ze wskazanych przez nas inwestycji będziemy mogli niebawem zakupić w oparciu o dofinansowanie w zakresie wsparcia na rolnictwo 4.0, o którym szerzej pisaliśmy niedawno (tutaj).

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami