Czytaj dalej
Postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie pozycje zawiera kalkulator TCO (skrót od Total Cost of Ownership), czyli co ostatecznie wpływa na koszty użytkowania maszyn. Ich znajomość pomaga ustalić nie tylko cenę usługi, ale również porównać posiadane ładowarki i przede wszystkim wpisać je rzetelnie w koszty prowadzenia gospodarstwa.
Kalkulator Manitou TCO dostępny jest online pod tym adresem internetowym. Pierwszą czynnością jest wybór języka (dostępny polski) i jednej z trzech marek: Manitou, Gehl lub Mustang. Wybraliśmy rolnictwo, ładowarkę teleskopową zasilaną silnikiem Diesla oraz z rozwijanej listy model MLT 737-130 PS+. Nie bez kozery, bo mieliśmy okazję poznać całkowity koszt użytkowania tej maszyny w Elewatorze Trutnowy, mieszczącym się w województwie pomorskim (więcej tutaj).
Jacek Włodarczyk właściciel tej firmy podsumował wtedy: – Porównałem raporty całkowitych kosztów użytkowania moich dwóch ładowarek teleskopowych Manitou i wyniki mnie trochę zaskoczyły. Teraz już wiem, ile kosztują mnie godziny pracy tych maszyn. Wiedza ta jest bezcenna w kontekście zarządzania firmą i gospodarstwem – podkreśla użytkownik kalkulatora Manitou TCO.
Wróćmy do poznania krok po kroku kalkulatora Manitou TCO. Po wybraniu marki, jego zakładka wymaga podania danych związanych z amortyzacją (czas użytkowania w latach i liczba godzin pracy w ciągu roku). – Pozycja ta obejmuje wszystkie koszty związane z nabyciem sprzętu, niezależnie od sposobu jego finansowania takie jak odsetki, podatki i ubezpieczenia. Koszty finansowe są bezpośrednio związane z okresem posiadania i amortyzacji – wyjaśnia Weronika Mincberg, Marketing Manager Poland, Central & South East Europe.
Następne rubryki dotyczą danych kosztów paliwa (cena za litr pomnożona przez zużycie na godzinę pracy) oraz kosztów opon z uwzględnieniem ich trwałości. Nie zapomniano o operatorze maszyny, którego praca przecież również kosztuje. Jedna z pozycji do wypełnienia dotyczy np. kosztu rocznego szkoleń operatora, co pokazuje szczegółowość tego kalkulatora.
Koszty konserwacji podzielono na zapobiegawcze i naprawcze, czyli związane z wymianą zużytych części na nowe. – Koszty utrzymania zależą od konstrukcji pojazdu, jakości jego podzespołów, ustawień lub trybów pracy i mogą się znacznie różnić w czasie, co ma istotny wpływ na TCO – dodaje Weronika Mincberg.
Wypełnianie rubryk kalkulatora użytkowania maszyn nie jest więc trudne i zależnie od posiadania danych, zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Większość pól zostaje wypełniona automatycznie. Dzieje się tak dzięki wprowadzeniu do systemu danych z kilku tysięcy maszyn Manitou i wyliczeniu ich średnich arytmetycznych. Czy ktoś je pozyskiwał i starannie wprowadzał ręcznie. Nie, bo systemy telematyczne montowane w ładowarkach Manitou od roku 2018, przesyłają ich dane do serwera. Na ich podstawie powstały wartości uśrednione dla konkretnych modeli maszyn, które z automatu podstawiane są w rubryki kalkulatora Manitou TCO.
od tego roku systemy telematyczne montowane w ładowarkach Manitou przesyłają ich dane do serwera.
Oczywiście osoba wypełniająca internetowy formularz, może każdą pozycję zmienić wpisując dane własne. Zachęcamy, aby to zrobić, bo im staranniej go wypełnimy, tym dokładniejszy wynik uzyskamy. Bardzo pomocne są zakresy liczbowe danych, w których należy się zmieścić. System nie przyjmie wartości spoza przedziału, co zmniejsza ryzyko popełnienia dużego błędu w wyliczeniach. Ponadto ułatwia zorientowanie się, w jakim przedziale liczbowym możemy się poruszać.
Po wypełnieniu wszystkich rubryk kalkulatora podajemy adres e-mail, na który po chwili otrzymamy raport całkowitego kosztu użytkowania maszyny. Jest on podzielony na 3 pozycje: całkowite koszty stałe, całkowite koszty zmienne oraz koszt operatora. Ich zsumowanie daje dwa najważniejsze wyniki. Pierwszy to koszt godziny pracy maszyny, a drugi to jej roczny koszt użytkowania.
Zachęcamy do głębszego przeanalizowania wyników, co najlepiej zrobić patrząc na ich wykres kołowy. Pozwala on zobrazować wielkości poszczególnych parametrów względem kosztu całkowitego. Na wykresie od razu widać jakie pozycje generują najwyższe wartości kosztów. Nie trudno zgadnąć, że jest to paliwo, ale pozostałe koszty mogą zaskoczyć wielu właścicieli ładowarek Manitou. Ich dokładna ocena jest podstawą do zaplanowania redukcji kosztów posiadania maszyny. Od razu wiadomo, gdzie w pierwszej kolejności należy szukać oszczędności. To klucz do tańszej eksploatacji.
W przypadku wykorzystywania ładowarki z krótkimi przerwami w jej pracy, warto zwrócić uwagę na pracę na biegu jałowym. – W Grupie Manitou zaczęliśmy od codziennego życia naszych użytkowników, aby określić, jakie działania należy podjąć w celu obniżenia kosztów użytkowania naszych maszyn. Na przykład w jednym z gospodarstw zauważyliśmy, że rolnik często pracuje na biegu jałowym. Wysiada z kabiny 10-30 razy dziennie, aby załatwić wiele różnych spraw. Oszacowaliśmy, że czas pracy na biegu jałowym stanowi 15-30% całkowitego czasu użytkowania maszyny. Jeśli wiesz, że godzina pracy na biegu jałowym kosztuje użytkownika średnio 10 euro, wiesz również, że jako producent masz coś do zrobienia. W ten sposób powstały nasze rozwiązania Ecostop i Easy step – mówi Arnaud Sochas, Manitou Group Innovation Manager.
to według szacunków Manitou, procent czasu pracy na biegu jałowym w odniesieniu do całkowitego czasu użytkowania ładowarki.
– System Ecostop został stworzony z myślą o wyeliminowaniu czasu bezczynności, bez człowieka w kabinie, w celu optymalizacji wydajności. Funkcja, którą operator może aktywować, czy nie. Obecnie jest ona oferowana jako opcja, ale planujemy wprowadzić ją na listę wyposażenia standardowego – mówi Wojciech Mańkieiwcz, manager sprzedaży w segmencie maszyn rolniczych Manitou Polska.
– Easy step to specjalnie wyprofilowany stopień dostosowany do szerokości maszyny i zapewniający dużą przestrzeń na stopy operatora. Zapewnia on pełną widoczność dla operatora podczas wejścia/wyjścia z kabiny. Tym samym zwiększa jego bezpieczeństwo – dodaje Wojciech Mańkieiwcz.
Z naszych obserwacji praktyki rolniczej wynika, że koszty użytkowania maszyn są w wielu gospodarstwach traktowane po macoszemu. Często nawet nie wiadomo, ile paliwa zużywają. To błąd, bo wiedza na ten temat pozwoli poprawić wynik finansowy gospodarstwa. Dlatego mając do dyspozycji darmowy kalkulator Manitou TCO warto z niego korzystać – przynajmniej raz w roku.
O tym, ile ostatecznie pieniędzy zostaje w kieszeni rolnika, decyduje nie tylko pogoń za wyższymi plonami w produkcji roślinnej i wydajnościami w produkcji zwierzęcej. Mają na to wpływ również koszty użytkowania maszyn.