Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Kuhn Espro – nowe modele do siewu w uprawie uproszczonej

Dodano: 08.11.2024
Siewniki Kuhn Espro doczekały się modernizacji fot. mat. prasowe
Siewniki Kuhn Espro doczekały się modernizacji fot. mat. prasowe

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowego jednokomorowego Kuhn Espro 1002 (R) rozszerzyła się oferta siewnik zaczepianych Kuhn przeznaczonych do siewu w uprawie uproszczonej.

Väderstad Cultus 300 w uprawie po kukurydzy

W jakich warunkach najlepiej sprawdzić jakość pracy kultywatora Väderstad Cultus 300? Naszym zdaniem w jak najbardziej wymagających. Za takie z pewnością należy uznać stanowisko po zbiorze kukurydzy ziarnowej.

Czytaj dalej

Gama nowych siewników Kuhn Espro 1002 (R), zastępuje serię 1000 (R) i obejmuje cztery modele. Dwa z nich to siewniki ramą sztywną o szerokości roboczej 3 i 4 m. Kolejne dwa modele dysponują ramą hydraulicznie składaną o szerokości roboczej 4 i 6 m. Maszyny te posiadają duże zbiorniki: 2500 litrów dla wersji 3 m i 3500 litrów dla wersji od 4 do 6 m.

Kuhn Espro z mniejszym zapotrzebowaniem na moc

Siewniki Kuhn Espro charakteryzują się wąskimi kołami dogniatającymi o średnicy 900 mm rozmieszczonymi naprzemiennie w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 200 mm.

Od 3 do 6 m – 

w takich szerokościach roboczych oferowane są siewniki z nowej gamy Kuhn Espro 1002 (R)

Zdaniem producenta takie rozwiązanie ogranicza opory toczenia i zapobiega gromadzeniu się gleby i resztek roślinnych w przedniej części zespołu kół. Innowacyjna koncepcja ogranicza zapotrzebowanie na moc i tym samym zmniejsza zużycie paliwa.

Wysoka precyzja wysiewu nawet przy dużych prędkościach

Belka z redlicami wysiewającymi Crossflex jest wyposażona w podwójne talerze o dużej średnicy. Są one ustawione pod kątem i przesunięte względem siebie o 41 mm.

Dzięki zmodernizowanej konstrukcji Kuhn Espro powinien charakteryzować się mniejszymi oporami toczenia fot. mat. prasowe
Dzięki zmodernizowanej konstrukcji Kuhn Espro powinien charakteryzować się mniejszymi oporami toczenia fot. mat. prasowe

Sekcje wysiewające są zamontowane na belce o specjalnym profilu w kształcie krzyża. Do ramy są bezpiecznie przymocowane za pomocą poliuretanowych wałków. Dzięki tej konstrukcji, będącej gwarancją dużej stabilności, siewnik zapewnia regularną głębokość siewu nawet przy dużych prędkościach.

Komfortowa obsługa siewnika

Producent zadbał o prostą i szybką regulację docisku i głębokości pracy elementów roboczych. Jeśli do tego dodamy wydajny system zawracania w oparciu o automatyczną sekwencję na uwrociach umożliwiający automatyczne uruchamianie się sekcji roboczych bez ingerencji operatora, to w efekcie otrzymamy maszynę przyjazną operatorowi.

Użytkownicy z pewnością docenią także łatwy dostęp do zbiornika, dzięki bezpiecznej platformie bocznej umieszczonej na środku wysokości siewnika. Dodatkowo maszyna jest wyposażona w tryb połowicznego rozkładania, co umożliwia maksymalne zbliżenie się urządzeń załadowczych do siewnika.

Użytkownicy z pewnością docenią także łatwy dostęp do zbiornika, dzięki bezpiecznej platformie bocznej umieszczonej na środku wysokości siewnika fot. mat. prasowe
Użytkownicy z pewnością docenią także łatwy dostęp do zbiornika, dzięki bezpiecznej platformie bocznej umieszczonej na środku wysokości siewnika fot. mat. prasowe

Pozostałe atuty Kuhn Espro

Kuhn postanowił wprowadzić do siewnika „proste” talerze uprawowe, które mają doskonale sprawdzać się w warunkach uprawy uproszczonej. Ograniczają one uprawianą powierzchnię i pozwalają zatrzymać wilgoć w glebie.

Niezależne mocowanie każdego z talerzy zapewnia również skuteczne kopiowanie nierówności terenu. Nowe talerze stanowią uzupełnienie dla dostępnych dotychczas talerzy.

Niejako na deser warto wspomnieć o większym maksymalnym nacisku na podłoże w zakresie od 80 do 120 kg. Takie rozwiązanie po raz kolejny powinno idealnie sprawdzić się przy uprawie uproszczonej, jak i przy pracy na glebach suchych lub gliniastych.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami