Czytaj dalej
Gama nowych siewników Kuhn Espro 1002 (R), zastępuje serię 1000 (R) i obejmuje cztery modele. Dwa z nich to siewniki ramą sztywną o szerokości roboczej 3 i 4 m. Kolejne dwa modele dysponują ramą hydraulicznie składaną o szerokości roboczej 4 i 6 m. Maszyny te posiadają duże zbiorniki: 2500 litrów dla wersji 3 m i 3500 litrów dla wersji od 4 do 6 m.
Siewniki Kuhn Espro charakteryzują się wąskimi kołami dogniatającymi o średnicy 900 mm rozmieszczonymi naprzemiennie w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 200 mm.
w takich szerokościach roboczych oferowane są siewniki z nowej gamy Kuhn Espro 1002 (R)
Zdaniem producenta takie rozwiązanie ogranicza opory toczenia i zapobiega gromadzeniu się gleby i resztek roślinnych w przedniej części zespołu kół. Innowacyjna koncepcja ogranicza zapotrzebowanie na moc i tym samym zmniejsza zużycie paliwa.
Belka z redlicami wysiewającymi Crossflex jest wyposażona w podwójne talerze o dużej średnicy. Są one ustawione pod kątem i przesunięte względem siebie o 41 mm.
Sekcje wysiewające są zamontowane na belce o specjalnym profilu w kształcie krzyża. Do ramy są bezpiecznie przymocowane za pomocą poliuretanowych wałków. Dzięki tej konstrukcji, będącej gwarancją dużej stabilności, siewnik zapewnia regularną głębokość siewu nawet przy dużych prędkościach.
Producent zadbał o prostą i szybką regulację docisku i głębokości pracy elementów roboczych. Jeśli do tego dodamy wydajny system zawracania w oparciu o automatyczną sekwencję na uwrociach umożliwiający automatyczne uruchamianie się sekcji roboczych bez ingerencji operatora, to w efekcie otrzymamy maszynę przyjazną operatorowi.
Użytkownicy z pewnością docenią także łatwy dostęp do zbiornika, dzięki bezpiecznej platformie bocznej umieszczonej na środku wysokości siewnika. Dodatkowo maszyna jest wyposażona w tryb połowicznego rozkładania, co umożliwia maksymalne zbliżenie się urządzeń załadowczych do siewnika.
Kuhn postanowił wprowadzić do siewnika „proste” talerze uprawowe, które mają doskonale sprawdzać się w warunkach uprawy uproszczonej. Ograniczają one uprawianą powierzchnię i pozwalają zatrzymać wilgoć w glebie.
Niezależne mocowanie każdego z talerzy zapewnia również skuteczne kopiowanie nierówności terenu. Nowe talerze stanowią uzupełnienie dla dostępnych dotychczas talerzy.
Niejako na deser warto wspomnieć o większym maksymalnym nacisku na podłoże w zakresie od 80 do 120 kg. Takie rozwiązanie po raz kolejny powinno idealnie sprawdzić się przy uprawie uproszczonej, jak i przy pracy na glebach suchych lub gliniastych.