Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Mechaniczny 3-metrowy siewnik Sitera 100 z napędem elektrycznym

Dodano: 07.03.2023
Mechaniczny 3-metrowy siewnik Sitera 100 z napędem elektrycznym
Lekki siewnik Sitera 100 nabudowany na bronie wirnikowej może być agregowany z ciągnikami o mocy od 100 KM. Znana do tej pory Sitera 1000 przeznaczona była do traktorów o mocy minimalnej 115 KM © Kuhn

Najnowszy agregat uprawowo-siewny Kuhn z kompaktowym siewnikiem mechanicznym nabudowanym na bronie aktywnej może pracować z ciągnikiem o mocy wynoszącej od zaledwie 100 KM. Pozwala na to jego konstrukcja i niewielka masa (900-990 kg) nowego siewnika Sitera 100. Maszyna ta może posiadać aparat wysiewający z napędem elektrycznym.

litera e – 

wskazuje na siewnik Kuhn Sitera z napędem elektrycznym

Wszystkie siewniki Kuhn serii Sitera 100 mają szerokość roboczą wynoszącą 3 m. Zależnie od wybranej konfiguracji, maszyny te pozwalają wysiewać nasiona w rozstawie 15 cm (20 redlic) lub 12,5 cm (24 redlice).

Sitera 310 posiada redlice piersiowe (na zdjęciu), Sitera 320 redlice jednotalerzowe a Sitera 330 sekcje wysiewające Seedflex 100 z redlicami dwutalerzowymi © Kuhn
Sitera 310 posiada redlice piersiowe (na zdjęciu), Sitera 320 redlice jednotalerzowe a Sitera 330 sekcje wysiewające Seedflex 100 z redlicami dwutalerzowymi © Kuhn

Trzy rodzaje redlic siewnych

Siewnik Sitera 100 może zostać wyposażony w różne rodzaje redlic: piersiowe, jednotalerzowe lub dwutalerzowe. Ich montaż powoduje zmianę oznaczenia modelu na odpowiednio: 310, 320 i 330. Na uwagę zasługuje maszyna ostatnia z redlicami dwutalerzowymi wchodzącymi w skład sekcji wysiewającej Seedflex 100. Została ona specjalnie przygotowana do montażu w siewniku Sitera 330. Jej skrócenie pozwoliło przybliżyć środek ciężkości maszyny do ciągnika i zmniejszyło jego masę. Sekcja wysiewająca Seedflex 100 pozwala pracować siewnikiem Sitera 330 w ramach uprawy uproszczonej.

Każdy z trzech modeli siewników Sitera serii 100 jest wyposażony w objętościowy aparat wysiewający Helica ze spiralnie ułożonymi rowkami dozującym © Kuhn
Każdy z trzech modeli siewników Sitera serii 100 jest wyposażony w objętościowy aparat wysiewający Helica ze spiralnie ułożonymi rowkami dozującym © Kuhn

Zbiornik o pojemności 600 l

Siewnik Sitera 100 ma zbiornik o pojemności 600 l, ale dzięki nadstawkom może ona zostać zwiększona do 900 l. Wysokość załadunku wynosząca ok. 1,8 m pozwala zasypać skrzynię nasienną za pomocą łyżki ładowacza czołowego.
– Dzięki siewnikowi montowanemu bezpośrednio na wale brony wirnikowej oraz 600-litrowemu zbiornikowi w pozycji maksymalnie przesuniętej do przodu, siewniki serii Sitera 100 mają środek ciężkości blisko ciągnika. Taka konstrukcja zapewnia dobrą zwrotność, mniejsze zapotrzebowanie na udźwig ciągnika i doskonałą widoczność na redlice – informuje Kuhn.

Siewnik Centaya Special następcą AD-P Special

Popularny w naszym kraju siewnik AD-P 3001 Special zostanie zastąpiony siewnikiem Centaya 3000 Special. To maszyny firmy Amazone z pneumatycznym systemem transportu nasion do redlic. Nabudowane na sprzęcie uprawowym są częścią agregatu uprawowo-siewnego.
Czytaj dalej

Aparat wysiewający Helica

Każdy z trzech modeli siewników Sitera serii 100 jest wyposażony w objętościowy aparat wysiewający Helica ze spiralnie ułożonymi rowkami dozującymi. Standardowo posiada on napęd mechaniczny, ale opcjonalnie może być wprawiany w ruch silniczkiem elektrycznym. Maszyny tego typu otrzymują czujnik radarowy do pomiaru prędkości. Napęd elektryczny upraszcza przeprowadzenie próby kręconej. Ponadto pozwala wykonywać siew na podstawie mapy aplikacyjnej za pośrednictwem terminala ISOBUS z funkcją TC-GEO. Kolejną korzyścią jest automatyczne włączanie i załączanie siewu na uwrociach za pośrednictwem funkcji Section Control (TC-SC). Siewniki Sitera z napędem elektrycznym posiadają na końcu oznaczenia liczbowego literę „e” np. Sitera 310 e.

Zarządzanie pracą siewnika Sitera 100 może odbywać się za pośrednictwem sterownika VT 30 (dla ciągników bez ISOBUS), terminala CCI 800, CCI 1200 lub innego działającego w standardzie ISOBUS.

Na różnych bronach wirnikowych

Siewnik Sitera 100 może zostać nabudowany na różnych bronach wirnikowych Kuhn: HRB 302, HRB 303, HR 304 i HR 3004. W zależności od ich rodzaju pozwala to agregować powstały zestaw uprawowo-siewny z ciągnikami o mocach od 100 KM. Brony wirnikowe serii HRB posiadają różne rodzaje zębów i wałów, dzięki czemu można je dostosować do danych warunków pracy i rodzajów gleby.

Napęd elektryczny siewnika Sitera (e) upraszcza przeprowadzenie próby kręconej © Kuhn
Napęd elektryczny siewnika Sitera (e) upraszcza przeprowadzenie próby kręconej © Kuhn
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym Fendt plus Samson równa się wydajne nawożenie pofermentem