Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Duże brony wirnikowe Kuhn

Dodano: 11.04.2023
Zwolenników aktywnej uprawy gleby nie brakuje, bo na ekstremalnie ciężkich stanowiskach sprawdza się ona najlepiej © Kuhn
Zwolenników aktywnej uprawy gleby nie brakuje, bo na ekstremalnie ciężkich stanowiskach sprawdza się ona najlepiej © Kuhn

Nowe maszyny do aktywnej uprawy gleby firmy Kuhn to brony wirnikowe Kuhn HR 5030R, HR 6030R i HR 6042R. Dwie ostatnie to wersje 6-metrowe. Model HR 6030R może być agregowany z ciągnikiem o mocy do 350 KM. Natomiast wersja HR 6042R ze wzmocnioną skrzynią przekładniową przeznaczona jest do traktora nawet 460-konnego.

Składająca się z dwóch części brona HR 6042R może pracować w pozycji sztywnej lub pływającej © Kuhn
Składająca się z dwóch części brona HR 6042R może pracować w pozycji sztywnej lub pływającej © Kuhn

Brona wirnikowa HR 6042R

W naszym kraju, ciągniki o mocach ponad 400 KM posiada już wielu przedsiębiorców rolnych. Wśród nich nie brakuje zwolenników aktywnej uprawy gleby. Nic dziwnego, bo na ekstremalnie ciężkich stanowiskach sprawdza się ona najlepiej. To dla nich firma Kuhn przygotowała maszynę do pracy solo o szerokości roboczej 6 m. Brona ta ma wzmocnioną skrzynię przekładniową z chłodnicą oleju oraz linię przeniesienia napędu chronioną przez dwa sprzęgła kłowe.

460 KM – 

z ciągnikiem o takiej mocy może pracować brona wirnikowa Kuhn 6042R

W porównaniu do dotychczas produkowanego modelu HR 6040R, nowy HR 6042R jest lżejszy o 600 kg. Ponadto środek ciężkości tej maszyny przesunięty jest w kierunku ciągnika. – Składająca się z dwóch części brona HR 6042R umożliwia pracę w pozycji sztywnej lub pływającej. W tej ostatniej, każda z części brony może niezależnie poruszać się w górę i podążać za kształtem terenu – czytamy w komunikacie prasowym firmy Kuhn.

Brona wirnikowa Kuhn HR 6030R o szerokości roboczej 6 m może pracować z ciągnikiem o mocy do 350 KM © Kuhn
Brona wirnikowa Kuhn HR 6030R o szerokości roboczej 6 m może pracować z ciągnikiem o mocy do 350 KM © Kuhn

Brony wirnikowe HR 5030R i HR 6030R

Dla rolników pracujących ciągnikami o mocach do 350 KM, Kuhn przygotował bronę wirnikową HR 6030R. Maszyna ta w wersji do pracy solo ma pojedynczą ramę nośną. Dzięki temu wykonywanie czynności obsługowych jest ułatwione. Oprócz wspomnianego modelu 6-metrowego, francuski producent proponuje również nowy model 5-metrowy. To brona wirnikowa z oznaczeniem HR 5030R.

Delta-T to wskaźnik ratujący opryskiwanie

Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin powinniśmy zwracać uwagę na aktualną zależność pomiędzy temperaturą a wilgotnością powietrza. Jeżeli zlekceważymy mówiący o niej wskaźnik Delta-T, to oprysk będzie przypominał pracę metodą chybił-trafił. Jak nie dopisze nam szczęście, to cała droga chemia zadziała słabo lub nawet wcale.
Czytaj dalej

– Podobnie jak we wszystkich bronach wirnikowych Kuhn, mocny napęd wirnika jest w pełni chroniony przez sztywną obudowę przekładni. Obudowa, łożyska i uchwyty noży tworzą zwartą i bardzo wytrzymałą całość. Zastosowanie łożysk stożkowych zapewnia wytrzymałość i niezawodność – czytamy w komunikacie prasowym firmy Kuhn.

Trzy rodzaje wałów

Brony wirnikowe Kuhn HR 5030 R, 6030 R i 6042R można wyposażyć w 3 rodzaje wałów: Megapacker (średnica 590 mm), Maxipacker (średnica 535 mm) lub Maxicrumbler (średnica 520 mm).

Noże robocze Durakuhn lub Durakarb

Opisane brony wirnikowe Kuhn standardowo wyposażane są w zęby robocze z powłoką z węglików spiekanych Durakuhn. Rozwiązanie to zwiększa ich odporność na uderzenia i zmniejsza zużycie. Rolnicy poszukujących jeszcze większej trwałości, mogą wybrać noże Durakarb z wkładkami węglika wolframu.

Uprawa gleb mozaikowatych nowymi bronami wirnikowymi Kuhn nie stanowi problemu, bo można szybko zmienić ich ustawienia robocze. Głębokość robocza wirników i/lub włóki wyrównującej można być regulowana za pomocą siłowników hydraulicznych, z poziomu kabiny ciągnika.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy