Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Pogoda sprzyja – sezon nawożenia trwa w najlepsze

Dodano: 20.02.2024

Stosunkowo wysokie temperatury powietrza, jak na tę porę roku, spowodowały iż spora grupa postanowiła wystartować z nawożeniem. Największy ruch zdaje się, że występuje na plantacjach rzepaku, gdzie stosowane są siarka oraz magnez. A co z azotem? Gdzie zgodnie z prawem można już podawać ten składnik?

Kupił ciągnik Claas Arion 450, bo był najtańszy

Dwa i pół roku temu Rafał Prokopek kupił do swojego gospodarstwa ciągnik Claas Arion 450. Decyzja ta poprzedzona była skrupulatną analizą kilku konkurencyjnych traktorów, gdzie to właśnie Claas wypadł najkorzystniej. Co zatem zadecydowało o wyborze Ariona 450?

Czytaj dalej

W wielu rejonach kraju rolnicy mają do czynienia ze sprzyjającą aurą pogodą. Dlatego rozsiewacze do nawozów oraz opryskiwacze poszły w ruch.

Kto legalnie może stosować azot?

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa pozwalają rolnikom na stosowanie azotu w uprawach ozimych, czy trwałych użytków zielonych, pod warunkiem przekroczenia średniej dobowej temperatury powietrza powyżej 3 st. Celsjusza przez kolejnych 5 dni (kolor żółty na mapie).

W przypadku nawożenia pozostałych upraw spełniony musi być ten sam wymóg, jednak w tej sytuacji średnia dobowa temperatura powietrza musi przekroczyć 5 st. Celsjusza (kolor zielony na mapie).

Aktualnie zatem w prawie całym kraju rolnicy mogą stosować azot. Dokładnie ukazuje to mapa stworzona i na bieżąco aktualizowana przez IMGW-PIB.

nawożenie IMGW-PIB
Zdecydowana większość kraju może już zgodnie z prawem stosować nawozy azotowe fot. IMGW-PIB

Ciepły luty – rzepak potrzebuje azotu

Stosunkowo ciepłe warunki pogodowe powodują, iż rzepak wcześniej niż zwykle może zgłaszać zapotrzebowanie na dodatkowe składniki pokarmowe. Dlatego też na licznych plantacjach już zastosowano nawozy z siarką i magnezem w składzie.

Tam, gdzie to możliwe, rolnicy chętnie decydowali się na podanie również azotu. Sprzyjały ku temu poranne przymrozki, dzięki którym możliwy był wjazd w pole bez tworzenia głębokich kolein.

Zapowiadane na kolejne dni opady deszczu mogą zatem wpłynąć na szybsze rozpuszczenie się granul nawozowych i wpłukanie zawartych w nich składników w głąb gleby. To z kolei oznacza zminimalizowanie strat azotu.

Jeśli zaś chodzi o podejście rolników do stosowania azotu – tutaj na dobrą sprawę ilu farmerów, tyle podejść. Część z nich stawia na nawozy granulowane, część na płynne. Zróżnicowane jest także podejście do dawek nawozowych. Ci, którzy w zeszłych latach doświadczali wiosennego deficytu opadów coraz częściej decydują się na zastosowanie całego nawożenia azotowego w rzepaku w jednej dawce.

Nawożenie Zetor Krukowiak RSM fot. Tomasz Kuchta
Azot na wielu plantacjach rzepaku został już podany fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami