Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Trion 740 to nowy model kombajnu od Claasa

Dodano: 28.08.2024
Claas Trion 740 to najnowszy model niemieckiego producenta w klasie maszyn żniwnych o średniej wielkości fot. mat. prasowe
Claas Trion 740 to najnowszy model niemieckiego producenta w klasie maszyn żniwnych o średniej wielkości fot. mat. prasowe

Trzy lata temu firma Claas zaprezentowała światu serię kombajnów Trion. Teraz do oferty średniej klasy maszyn żniwnych dołączają modele Trion 740, Trion 740 Terra Trac oraz Trion 740 Montana.

Claas Trion 740 to kompaktowy kombajn hybrydowy o mocy 435 KM z pojedynczym rotorem Roto Plus. Maszyna charakteryzuje się młocarnią o szerokości 1420 mm oraz sprawdzonym rozwiązaniem APS Hybrid.

Uprawa pożniwna gleby – ząb kontra talerz. Co wybrać?

Uprawa pożniwna gleby może odbywać się za pomocą agregatu zębowego lub krótkiej brony talerzowej. W Polsce przeważają obecnie zwolennicy tych drugich narzędzi. Czy oznacza to, że talerze zrywające i mieszające z glebą pozostałości roślin mają przewagę nad zębami? Zależy to oczywiście od wielu czynników, ale z punktu widzenia jakości uprawy gleby, wielobelkowy agregat zębowy zrobi to najczęściej lepiej.

Czytaj dalej

Claas z szeroką ofertą kombajnów średniej wielkości

Od czasu premiery Triona latem 2021 r. Claas dysponuje naprawdę szeroką i wszechstronną gamą produktów w klasie średniej kombajnów zbożowych na rynku. Od kompaktowej maszyny z pięcioma wytrząsaczami, poprzez wydajny kombajn z sześcioma wytrząsaczami, aż po mocną hybrydę z oddzielaniem finalnym Roto Plus.

435 KM mocy maksymalnej 

generuje 6-cylindrowy silnik Cummins o pojemności 8,9 litra, będący sercem kombajnu Claas Trion 740.

Dotychczas dziewięć modeli  w trzech seriach o mocy silnika od 258 do 435 KM i szerokości młocarni od 1420 do 1700 mm spełniało wszystkie możliwe wymagania klientów, i to zarówno jako maszyny kołowe, wersje Terra Trac, jak i warianty Montana do pracy na zboczach.

Claas Trion 740 wzbogacił rodzinę

Kombajny Trion 740, Trion 740 Terra Trac i Trion 740 Montana stojące na czele rodziny Trion zapewniają teraz rolnikom i firmom usługowym trzy dodatkowe wydajne alternatywy dla modeli Trion 730 i Trion 750.

W rezultacie kombajny te dysponują dużą mocą silnika z rezerwą momentu obrotowego na najtrudniejsze warunki pracy z lub bez włączonego siekacza słomy w połączeniu z przystosowanym do zbioru wielu rodzajów upraw, sprawdzonym systemem omłotu APS Hybrid z pojedynczym rotorem o średnicy 570 mm.

– Pilną potrzebą dla wymagających klientów z regionów Europy znanych ze zmiennych warunków zbioru była większa moc silnika w dostępnych dotychczas maszynach hybrydowych Trion 720 i Trion 730 – wyjaśnia Philipp Stiens, odpowiedzialny w firmie Claas za duże i średnie kombajny.

Połączenie sprawdzonego zespołu młócącego APS i pojedynczego rotora Roto Plus ujawnia swoje mocne strony szczególnie tam, gdzie często występują niekorzystne, bardzo zmienne warunki zbioru, a zastosowana moc silnika może szybko stać się czynnikiem ograniczającym wydajność – dodaje Stiens.

Nowy model kombajnu od Claasa

Trion 740 zdaniem producenta ma się także doskonale sprawdzić również w regionach południowej i południowo-wschodniej Europy.

Tak prezentuje się wnętrze kombajnu Claas Trion 740 fot. mat. prasowe
Tak prezentuje się wnętrze kombajnu Claas Trion 740 fot. mat. prasowe

– Choć plony ziarna i słomy są tam często średnie, klienci poprzez znacznie szersze przyrządy żniwne i zrywacze kukurydzy oraz wyższe prędkości jazdy nierzadko wykorzystują maszyny do granic ich możliwości – kontynuuje Stiens.

– Ponadto nie możemy lekceważyć stale wysokich wymagań klientów w całej Europie w odniesieniu do bardzo dobrej jakości słomy, która oprócz zastosowanej mocy silnika pozostaje decydującym kryterium zakupu w tym segmencie klientów.  Wszechstronna hybryda Trion 740 jest naszą odpowiedzią na te wymagania powyżej modeli Trion 720 i Trion 730, ponieważ dzięki niej oferujemy teraz m.in. dotychczasowym użytkownikom naszych maszyn z sześcioma wytrząsaczami kolejną atrakcyjną alternatywę o wyższej przepustowości przy najniższym zużyciu paliwa i najlepszej jakości słomy – zaznacza Philipp Stiens.

Jedna maszyna, wiele możliwości

W modelu Trion 740 kupujący mogą wybierać spośród szerokiej gamy wariantów wyposażenia, które obejmują gąsienice Terra Trac oraz wersję Montanaz wyrównaniem pochylenia podwozia. Klienci mogą też wybierać z szerokiej listy przyrządów żniwnych: ze ślimakiem Cerio o szerokości roboczej do 9,3 m, przyrządy ze ślimakiem Vario oraz przyrządy żniwne z przenośnikiem taśmowym Convio i Convio Flex o szerokości roboczej do 12,30 m, a także nowe zrywacze kukurydzy Rovio z 6 do 12 rzędów.

Rozbudowany podłokietnik w kombajnie Claas Trion 740 fot. mat. prasowe
Rozbudowany podłokietnik w kombajnie Claas Trion 740 fot. mat. prasowe

Do wyboru oferowane są także systemy wspomagania operatora Cemos o najróżniejszych poziomach rozbudowy i wersje różniące się pod względem wielkości zbiornika ziarna, rury rozładowczej zbiornika ziarna oraz rozdzielania słomy i plew.

Dla automatycznego kierowania dostępny jest GPS Pilot Cemis 1200, który po aktywacji odpowiednich wersji umożliwia również zarządzanie zleceniami, w tym mapowaniem plonów dla rolnictwa precyzyjnego.

Claas Connect na pokładzie Claas Trion 740

Ponadto wszystkie maszyny Trion 740, Trion 740 Terra Trac i Trion 740 Montana podczas przekazywania klientom są zapisywane w nowym Claas Connect, co daje rolnikom i usługodawcom bezpośredni dostęp do wszystkich istotnych danych maszyny – w tym oczywiście do dokumentacji i mapowania danych o zbiorach, jeśli wybrano opcję rejestrowania plonów.

 – Wszystkie nowe kombajny Trion i Lexion w standardzie oferują pięcioletni okres bezpłatnej łączności, co otwiera przed rolnikami i usługodawcami zupełnie nowe możliwości zarządzania maszynami, a także pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu. – podsumowuje Philipp Stiens. 

– Nowy Claas Connect pozwala automatycznie, kompleksowo i w odniesieniu do danego fragmentu pola zestawiać i dokumentować dane kombajnu zarówno dla pojedynczych maszyn, jak i wielu kombajnów na polu, a także przeglądać je w dowolnym momencie na komputerze lub urządzeniu mobilnym i analizować pod kątem najróżniejszych parametrów wydajności. Dzięki temu dane mogą być wykorzystywane do kompleksowej oceny wydajności i późniejszego fakturowania. Ponadto dane plonowania można przekształcać w wysokiej jakości mapy plonów – twierdzi Philipp Stiens, odpowiedzialny w firmie Claas za duże i średnie kombajny.

Już w standardzie Claas Connect oferuje wiele innych praktycznych funkcji, takich jak zapisane cyfrowe instrukcje obsługi, poradnik doboru środków smarnych czy też możliwość zamawiania części eksploatacyjnych lub zamiennych – na podstawie zapisanego numeru maszyny natychmiast dostosowanych do danej specyfikacji maszyny.

Claas Trion 740 to najnowszy model kombajnu od niemieckiego producenta fot. mat. prasowe
Claas Trion 740 to najnowszy model kombajnu od niemieckiego producenta fot. mat. prasowe
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Fastrac na polu. Jak sobie poradził? John Deere S7 900 to kombajn, który wie, co wydarzy się za 4 sekundy Moc Valtry T175e zweryfikowana podczas pracy z głęboszem Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Case Vestrum z rewersem w małym joysticku Najsilniejszy ciągnik świata pracował w Polsce Agrisem Strip-Till dla koneserów tej technologii Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami