Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Uprawa ścierniska – talerz kontra ząb

Dodano: 12.09.2024

Uprawa ścierniska może odbywać się za pomocą agregatu zębowego lub krótkiej brony talerzowej. W Polsce przeważają obecnie zwolennicy tych drugich narzędzi. Czy oznacza to, że talerze zrywające i mieszające z glebą pozostałości roślin mają przewagę nad zębami? Zależy to oczywiście od wielu czynników, ale z punktu widzenia jakości uprawy gleby, wielobelkowy agregat zębowy zrobi to najczęściej lepiej.

Praca z głęboszem – tutaj nawigacja Trimble EZ-Pilot Pro generuje dwojakie korzyści

Zwykło się mawiać, że systemy jazdy równoległej sprawdzają się szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z szerokimi maszynami. Nasze doświadczenia pokazują jednak, że nie tylko. Oto, jakie korzyści uzyskaliśmy głęboszując pola przy wykorzystaniu nawigacji Trimble EZ-Pilot Pro.
Czytaj dalej

Odwiedziliśmy dwa gospodarstwa, w których uprawa ścierniska po żniwach 2024 odbywała się różnymi narzędziami. W jednym używano brony talerzowej, a w drugim agregatu zębowego. Co ciekawe tego samego producenta – firmy Horsch. To jeszcze raz najlepiej pokazuje, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zadane we wstępie.

Uprawa ścierniska z Horsch Joker 12 RT

Do oceny uprawy pożniwnej za pomocą talerzy, posłużymy się przykładem krótkiej brony talerzowej Horsch Joker 12 RT. W tym przypadku to sprzęt, który według szacunków przez 8 lat obrobił już ponad 60 tys. ha. Gratulujemy producentowi zbudowania tak wytrzymałego narzędzia.

Talerze uprawowe Jokera tną glebę równomiernie i pozostawiają po sobie gładką powierzchnię niczym nóż zbierający masło. Nie sprzyja to utrzymywaniu w glebie struktury gruzełkowatej i w efekcie pogarsza zagospodarowanie wody. Po ulewnych deszczach będzie ona słabiej wsiąkała i spływała bardziej niż na glebie uprawianej agregatem zębowym.

Za to talerze poradzą sobie lepiej pracując w glebie zbyt mokrej i z dużą ilością resztek pożniwnych – zwłaszcza w przypadku ich dużej średnicy. Dwurzędowe krótkie brony talerzowe pozwalają pracować szybko i osiągać duże wydajności.  Ponadto powierzchnia pola po szybkim przejeździe brony talerzowej, wygląda bardzo ładnie. Zapewne z tych powodów zyskały popularność i są powszechnie stosowane do uprawy ścierniska.

W latach suchych i trudnych do uprawy gleby talerze jokera były wymieniane w trakcie sezonu nawet dwa razy, czyli po około 3 tys. ha fot. TRAKTOR24
W latach suchych i trudnych do uprawy gleby talerze jokera były wymieniane w trakcie sezonu nawet dwa razy, czyli po około 3 tys. ha fot. TRAKTOR24

Uprawa ścierniska z Horsch Cruiser 9 XL

Do oceny uprawy pożniwnej za pomocą zębów, posłużymy się przykładem agregatu Horsch Cruiser 9 XL. To jedno z najbardziej niedocenianych narzędzi uprawowych w ofercie niemieckiego producenta z siedzibą w bawarskim Sitzenhof. Najnowsza jego odsłona, zaprezentowana w 2023 r., została dopieszczona pod względem uprawy pożniwnej. Po tych zmianach, 6-belkowy Horsch Cruiser pozostawia po sobie ultradokładnie rozłożoną warstwę gleby i resztek roślinnych.

To zasługa zębów uprawowych FlexGrip z zabezpieczeniem sprężynowym, które zakończone gęsiostópkami lub dłutami podczas pracy w glebie nie zachowują się stabilnie, tylko wykonują delikatne ruchy wibracyjne. Dzięki temu po takim przejeździe nie pozostaje równo odcięta gleba, ale postrzępiona, co sprzyja powstawaniu jej struktury gruzełkowatej. W efekcie takiej uprawy podnosimy możliwości przyjęcia przez glebę wody.

Warunkiem uzyskania pełnego podcięcia gleby i skutecznej pracy zębów uprawowych, jest ich duża liczba. Wymusza to montowanie ich na konstrukcjach wielobelkowych, aby zmniejszyć ryzyko zapychania się resztkami pożniwnymi. Dla przykładu Horsch Cruiser 9 XL o szerokości roboczej 9 m ma długość 10,2 m. jest więc dłuższy niż szerszy. W końcu to długi dyszel, 6 belek rozstawionych co 58 cm, za którymi znajduje się jeszcze zespół talerzy wyrównujących oraz wał. Dzięki temu, w porównaniu z krótką broną talerzową, następuje zdecydowanie lepsze wyrównanie powierzchni pola i rozprowadzenie po niej resztek roślinnych. Z tych powodów oraz z agronomicznego punktu widzenia, uprawa ścierniska wyjdzie lepiej agregatem zębowym.

Recenzowany przez nas Horsch Cruiser 9 XL z dłutami o szerokości 8 cm pracował na głębokości ok. 10 cm fot. TRAKTOR24
Recenzowany przez nas Horsch Cruiser 9 XL z dłutami o szerokości 8 cm pracował na głębokości ok. 10 cm fot. TRAKTOR24

Recenzowany przez nas Horsch Cruiser 9 XL. miał zamontowane dłuta Coulter o szerokości 8 cm w wersji wzmocnionej. Głębokość pracy wynosiła ok. 10 cm, czyli jak na uprawę pożniwną za dużo. Szkoda, że agregat nie wyposażono w gęsiostópki o szerokości 25 cm, bo efekty zrywania ścierniska byłaby jeszcze lepsze. Dłuta 8-centymetrowe najlepiej sprawdzą się podczas uprawy przedsiewnej, która w przypadku Cruisera 9 XL może wynosić do 15 cm. Dzięki rozprowadzeniu gleby przez zęby zamontowane na 6 belkach, agregat pozwoli wyrównać powierzchnię pola przed siewem.

Ząb dokładny, talerz uniwersalny

Podsumowując nasze rozważania związane z uprawą pożniwną, można je ująć w kilku słowach – ząb dokładny, talerz uniwersalny. Wielobelkowy agregat zębowy z gęsiostópkami podcinającymi całą szerokość uprawianego pasa, zrobi to dokładniej niż krótka brona talerzowa. Z drugiej strony rozwiązanie to jest bardziej wrażliwe na warunki zastane na polu i mniej wydajne. Pracując w glebie zbyt mokrej i z dużą ilością resztek pożniwnych – dwurzędowe krótkie brony talerzowe poradzą sobie lepiej. Ponadto mają mniejsze zapotrzebowanie na moc i pozwalają osiągać duże wydajności.

Z drugiej strony nie jest to w każdych warunkach regułą i ostatecznie zawsze należy dobierać technologię uprawy do aktualnych warunkach panujących na polu. Niezależnie od wyboru narzędzia do uprawy pożniwnej obowiązuje jedna zasada – im płyciej zostanie wykonana, tym lepiej.

Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Claas Trion 530 po 2 sezonach na 200 ha Kalkulator Manitou TCO wylicza koszty użytkowania maszyn Instruktaż nawigacji ciągnika do pracy z kosiarkami Mzuri Pro-Til 4Tx – zobacz jak pracuje Horsch Maestro 6 TX. Zobacz jak pracuje Pielnik międzyrzędowy APV. Zobacz jak pracuje Kultywator Pöttinger Terria 5040. Zobacz jak pracuje Valtra T175e Mint Green okiem kobiety, czyli nietypowe spojrzenie na ciągnik w teście długodystansowym Deutz-Fahr 5 Keyline. Zobacz jak pracuje Siewnik Lemken Solitair DT. Zobacz jak pracuje