Amazone produkuje obecnie dwa modele kultywatora 6-belkowego Cobra o szerokości roboczej 6 i 7 metrów. To narzędzia przyczepiane z wózkiem jezdnym, który umieszczony jest w tylnej części pola zębów roboczych. Dwa koła o szerokości 55 cm stanowią solidne podparcie w czasie jazdy na uwrociach oraz po drodze. Cobra 6000-2TX po złożeniu bocznych segmentów do pozycji transportowej ma szerokość 2,99 m.
Czytaj dalej
Głębokość pracy Cobry z gęsiostopkami zależna jest od podłoża. Na glebie suchej i twardej może wynosić zaledwie 2 cm. W praktyce ustawiana jest tak, aby nie było widać śladów po kołach ciągnika. Na glebie wilgotnej wynosi więc 4-6 cm, co pozwala zniwelować koleiny po traktorze.
Do uprawy płytkiej przeznaczone są gęsiostopki o szerokości 220 mm. Natomiast do głębszej do poziomu maksymalnie 13 cm redlice wąskie o szerokości 50 mm. Przykręcane są one do zębów sprężystych ECO, których drgania wzmagają efekt uprawy gleby. Ponadto mogą dostosowywać się do podłoża i ustępować po uderzeniach w kamienie.
Kultywator Amazone Cobra ma podziałkę 13,3 cm, co oznacza, że nawet jak z powodu drgania zęba sprężystego, gęsiostopka odchyli się o np. 2-3 cm na jeden z boków, to i tak utrzymane zostaje pełne podcięcie uprawianej gleby. Pozwała na to 22-centymetrowa szerokość gęsiostopki. Przedstawiając to rozwiązanie inaczej – zapas wynosi po około 4 cm dla lewej i prawej strony każdej gęsiostopki.
Rama ma prześwit 60 cm, a rozstaw zębów na belce wynosi 80 cm. Biorąc pod uwagę, że belek jest 6, do zapchania się narzędzia dojdzie tylko w ekstremalnych warunkach bardzo dużej ilości resztek pożniwnych.
Więcej informacji w artykule tutaj